Realne zyski na oświetleniu ledowym - pytania.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

cmsydney pisze: Ja rozumiem, ze wszystko zalezy od oplacalnosci. Ale mi chodzi o twoje bledne rozumowanie odnosnie mocy tych listw. Podales 15W i zapewne porownujesz to do oswietlenia konencjonalnego. Niestety ale dla takiej listwy to nie jest przelicznik 1:5-1:7 jak w przypadku power ledow. Tutaj wyjdzie gdzies 1:1 albo i mniej. Czyli 3m listwy to nie wiecej niz 10W halogen.
I kolejny blad jaki popelniasz to zaoszczedzona moc. Niestety ale na takich listwach nie zaoszczedzisz na rachunkach bo ich wydajnosc lm/W jest identyczna badz gorsza jak w przypadku halogenow. Jedyny plus to sposob oswietlenia, ktory halogenem sie chyba nie wykona.
Nie prowadzę żadnej wojny i nie zamierzam więc spokojnie traktuj moje słowa pokojowo.

Co mnie (praktyka) obchodzą jakieś przeliczniki? Co mi daje skutecznośc power LEDa, taśmy czy halogena? Nawiązuję do moich słów jakie napisałem w pierwszym poście tego wątku. W efekcie zamiany 3x20W halogenów na 3m taśmy zaoszczędzam na pewno jakies 40W. Zdaję sobie sprawę z efektywności takiego oświetlenia (straty) ale jak napisałem stać mnie na owe kilka watów straty bo zysk jest dużo większy.
Co do wersji oświetlenia podszafkowego na power LEDach 1W jak zasugerowałeś - weź pod uwagę iż blat nie będzie podświetlony równomiernie a przecież o to chodzi. Skoro nierównomiernie to pozostają soczewki rozpraszające (ale to kiepskie rozwiązanie konstrukcyjne i praktycznie też kiepsko wyszło w moich testach) albo więcej power LEDów 1W a wtedy ich moc realnie rośnie i zbliża się do mocy tasiemek.
Tak jak napisałem LEDy charakteryzują się światłem skopionym, zaś cały problem polega na jego "rozszerzeniu", ale to "rozszerzenie" kosztuje i skutkuje spadkiem mocy światła a więc większa moc itp. Temat złożony. Tak więc widzisz że skuteczność/wydajność pojedynczego LEDa to jeszcze nic - ważne jest skuteczność całego oświetlenia na które składa się wiele takich żarówek i przeliczając 1 power LEDa na 1 halogen 20W nic nie da bo gdybym w swojej łazience zamienił 4 halogeny na 4 power LEDy nie uzyskam takiego oświetlenia jakie mam (chodzi o natężenie światła i jego równomierny rozkład).
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

Nie rozumiemy sie.
Zmieniles 60W na 15W. Tak, zuzywasz mniej energii. Ale zauwaz, ze zmieniles oswietlenie na podswietlenie. Twoj zysk nie wynika z rodzaju zrodla swiatla. Biorac pod uwage wydajnosc tej tasmy, zamieniles halogena 60W na ~10-15W. Tylko ten punktowy strumien swiatla halogenu rozlozyles po dlugosci tasma led.
Czy teraz rozumiesz o co mi chodzi?
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

cmsydney pisze:Nie rozumiemy sie.
Zmieniles 60W na 15W. Tak, zuzywasz mniej energii. Ale zauwaz, ze zmieniles oswietlenie na podswietlenie. Twoj zysk nie wynika z rodzaju zrodla swiatla. Biorac pod uwage wydajnosc tej tasmy, zamieniles halogena 60W na ~10-15W. Tylko ten punktowy strumien swiatla halogenu rozlozyles po dlugosci tasma led.
Czy teraz rozumiesz o co mi chodzi?
Nie wiem dlaczego insynuujesz że zamieniłem oświetlenie na podświetlenie. Intensywność mam taką samą przed jak i po więc na oświetleniu nic nie straciłem. Nie wiem co chcesz mi przekazać. Mam taką samą ilość światła przy mniejszej zużywanej mocy. Co mi z wirtualnej straty którą mi udowadniasz skoro jestem in plus. Po co dorabiać do tego ideologię? Tego nie rozumiem. Podchodzisz do tego w taki sposób że zamiast się cieszyć z wypłaty 5000zł to ty się smucisz że jesteś stratny 500zł bo twój kolega zarabia 5500zł.
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

cmsydney pisze:Wejdz w allegro, poszukaj listw smd gdzie podaja strumien. Cena podobna a rozpietosc wartosci od 80 do 800lm/m.
Ja wiem, ze rozne diody, rozne parametry. Ale biorac ~3V nie popelniam duzego bledu. Napiecie przeciez w duzej mierze zalezy tez od pradu a prad przeciez latwo obliczyc. A wiekszosc listw ma diody na 20mA.
I owszem nie mozna porownywac zarowek z tasmami. Zreszta to zaznaczylem ale o listwach trudno mowic o sensownym zysku na poborze pradu. Niestety ale to nie sa ledy, ktore moga miec 7-krotnie wiekszy wspolczynnik lm/W.

Oczywiscie, ze kalkulacja moze sie szybko zdezaktualizowac. Jednak na dzien dzisiejszy ledy nie sa oplacalne jako oswietlenie glowne. Podswietlenie jeszcze tak ale przy konkretnych zalozeniach. Chyba, ze ktos pali swiatlo w pokoju 24h to tak, niech kupi ledy.
No proszę Cię bardzo, jak grochem ścianę :(. Jakie diody były na tych listwach?jaki typ obudowy? 3528?3014?5050? 1 chipowe ? 2 chipowe? 3 chipowe? Wzorować się na allegro, oj proszę Cię, bądźmy poważni. Jak sądzisz firemki z allegro mają sprzęt potrzebny do mierzenia taśm?znają się w ogóle na oświetleniu? moim zdaniem w sporej części są to zwyczajni importerzy z Chin, którzy coś tam przeczytali sprowadzili, bo się sprzedaje, teraz sprzedają LEDy, a za rok może długopisy, kto wie. Jak nie podajesz żadnych linków skąd mam wiedzieć , ze to są prawdziwe przykłady?
Co do napięcia: Przyjmujesz 3V, ale zauważ że w szeregu są 3 diody (zazwyczaj), czyli przy 3V diody "zabierają" z 12V 9V, ale już przy 3,5V jest to 10,5V, czy w obydwu przypadkach jest ten sam rezystor?czy pobiera on tą samą moc? Zwykle napięcia są większe od 3V, bo biny napięciowe 3V są można powiedzieć najlepsze, poza tym sam proces "tworzenia diody" jest procesem mało powtarzalnym. Znasz się trochę na komputerach? Wiesz może jak się robi procesory? Częstotliwość procesora nie jest "zadana" przed jego stworzeniem. Technolodzy po stworzeniu danego chipu po prostu sprawdzają jaką częstotliwość da się na nim uzyskać ("ile wyciągnie"), w LED jest podobnie jeżeli chodzi o strumień i napięcie. LED podlega podobnym zasadom jak wszystkie inne półprzewodniki, a nawet powiem więcej lampy LED kosztujące teraz 100pln (przykładowo) z rok może za dwa będą kosztować połowę tego, diody teraz o sprawności 80-120lm/W. Cena spada LED spada w podobnym tempie co każda inna elektronika, więc jak budujesz dom (nie wiem na jakim etapie jesteś), nie lepiej myśleć o oświetleniu na samym końcu? Być może już za rok opłacać się będzie bardziej LED niż np. świetlówki (które i tak zawierają rtęć, która jest jedną z najbardziej toksycznych substancji dla człowieka).
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

kisi pisze:Mam taką samą ilość światła przy mniejszej zużywanej mocy.
Nie masz. To tylko zludzenie gdyz tasma inaczej podswietla niz halogen/zarowka. Mniejszy strumien moze optycznie lepiej podswietlac niz wiekszy jesli sie go efektywniej rozlozy po powierzchni. I dlatego twoj zysk nie wynika z zastosowanej technologii tylko sposobu rozlozenia strumienia.
Bartolo pisze:
Nie mam pojecia jakie diody bo ze zdjec tego nie odczytam. Widzialem kilkanascie roznych aukcji jak i ofert sklepow i kazdy ma te same listwy (dokladnie te same zdjecia i parametry) ale podaja rozny strumien.
A jesli chcesz wiedziec to zrobilem doktorat z memsow i zajmuje sie rowniez procesem technologicznym (tak, pracuje w clean roomie i nie w Polsce). Nie ma sensu sie zastanawiac czy dioda ma 3V czy 3,1V. Tu chodzi o szacunkowe obliczenia. Nikt nie wykona poprawnych obliczen i zawsze trzeba brac margines bledu 10-20-30%.
Jestem na etapie rozpoczynania budowy. A mysle juz teraz by wiedziec jak poprowadzic elektryke by pozniej miec komfort wyboru czy zmiany technologii bez zbednego robienia dziur w tynkach.
Oczywiscie biore pod uwage, ze za kilka lat ledy beda o wiele tansze. Ale nie mozna mowic teraz co bedzie kiedys. Obecna sytuacja sie liczy w przypadku zakupu.
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

cmsydney pisze: Jestem na etapie rozpoczynania budowy. A mysle juz teraz by wiedziec jak poprowadzic elektryke by pozniej miec komfort wyboru czy zmiany technologii bez zbednego robienia dziur w tynkach.
A może poprowadź sobie od razu 12V osobnym kablem z centralnego dużego trafa do wszystkich pomieszczeń? Odpadnie wtedy problem oddzielnych zasilaczy do każdego diodowego punktu świetlnego...
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

cmsydney pisze:
kisi pisze:Mam taką samą ilość światła przy mniejszej zużywanej mocy.
Nie masz. To tylko zludzenie gdyz tasma inaczej podswietla niz halogen/zarowka.
Kwestię złudzeń i wiary zostawmy komu trzeba. Dziękuję za merytoryczną dyskusję, sądzę że cd nie ma sensu.

Edit Pyra: pozwoliłem sobie na mały edit, aby ktoś nie poczuł się obrażony ;)
Ostatnio zmieniony piątek 10 wrz 2010, 12:42 przez kisi, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

cmsydney pisze:Nie mam pojecia jakie diody bo ze zdjec tego nie odczytam. Widzialem kilkanascie roznych aukcji jak i ofert sklepow i kazdy ma te same listwy (dokladnie te same zdjecia i parametry) ale podaja rozny strumien.
Zdjęcie może być to same, ale na pewno lepsi podają rodzaj diody użytej.
cmsydney pisze:A jesli chcesz wiedziec to zrobilem doktorat z memsow i zajmuje sie rowniez procesem technologicznym (tak, pracuje w clean roomie i nie w Polsce).
Gratuluje :) Rozumiem proces epitaksji jest Ci znany. Ale nie uważasz, że inni też coś mogą wiedzieć, ja osobiście alfą i omegą nie jestem, ale po prostu zajrzałem do tak zwanych dataszitów, sprawdziłem binding i labeling dla kilkudziesięciu diod.
cmsydney pisze:Nie ma sensu sie zastanawiac czy dioda ma 3V czy 3,1V. Tu chodzi o szacunkowe obliczenia. Nikt nie wykona poprawnych obliczen i zawsze trzeba brac margines bledu 10-20-30%.

No ok, ale nie podałeś swojego marginesu błędu, tylko nadal uważasz że wszystkie diody niebieskie (białe) mają 3V, no góra 3,1V. (takie odniosłem wrażenie, może się mylę).

Hans Trans, nie będą duże straty na kablach?
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

Bartolo pisze:
Hans Trans, nie będą duże straty na kablach?
Zależnie od prądu, fakt, jakieś tam będą. Ale czemu zaraz straty, po prostu w mieszkaniu będzie ciut cieplej ;)
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Hans Trans, :) Przepraszam nie myślałem pozytywnie, niestety nie wiem w jakim klimacie będzie ten dom i czy to dobrze czy źle.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

Bartolo pisze: Zdjęcie może być to same, ale na pewno lepsi podają rodzaj diody użytej.
Tak. Ci lepsi maja z reguly lepsze ceny. A w standardowym przedziale cenowym mamy jeden wielki cyrk i zaklamanie.
Bartolo pisze: No ok, ale nie podałeś swojego marginesu błędu, tylko nadal uważasz że wszystkie diody niebieskie (białe) mają 3V, no góra 3,1V. (takie odniosłem wrażenie, może się mylę).
Pamietaj, ze w kwestii listew mowie o diodach smd na 20mA z wydajnoscia ~10-20lm/W, ktora wynika ze specyfikacji. Majac tak szczegolowe dane zakres napiec da sie juz bardzo dokladnie zawezic. I oczywiscie biore pod uwage kolor bialy.

Tam gdzie znalazlem model diody to jest to plcc na 3,2V/20mA. Strumien 1,1lm czyli wychodzi 17lm/W.
Bartolo pisze:Hans Trans, :) Przepraszam nie myślałem pozytywnie, niestety nie wiem w jakim klimacie będzie ten dom i czy to dobrze czy źle.
Centralno-polskim. Niestety nie przewidzialem miejsca na taki mebel :) Zalozylem, ze trafo umieszcze gdzies w scianie.
A ogrzewania elektrycznego nie przewiduje. Zbyt drogie. Postawilem na kominkowe.
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

cmsydney pisze:Tak. Ci lepsi maja z reguly lepsze ceny. A w standardowym przedziale cenowym mamy jeden wielki cyrk i zaklamanie.
Chodziło mi o tych lepszych, ale z tym samym zdjęciem. Ale masz rację, zawsze im taniej, tym większy cyrk i zakłamanie.
Nie pracujesz w Polsce, może poszukasz na tamtejszych stronkach, może taniej będzie, lub bardziej rzetelnie. Jeżeli pracujesz w EU to cła przecież nie będzie i do Polski możesz to przywieść.
cmsydney pisze:Pamietaj, ze w kwestii listew mowie o diodach smd na 20mA z wydajnoscia ~10-20lm/W, ktora wynika ze specyfikacji. Majac tak szczegolowe dane zakres napiec da sie juz bardzo dokladnie zawezic. I oczywiscie biore pod uwage kolor bialy.

Tak, jak masz: skuteczność świetlną, moc, i podany prąd, oraz podaną rezystancję rezystora, tylko trzeba dodać że i dioda ma swoją rezystancję.
cmsydney pisze:Tam gdzie znalazlem model diody to jest to plcc na 3,2V/20mA. Strumien 1,1lm czyli wychodzi 17lm/W.
Ok, zbyt dobra to ona nie jest, ale jest i tak 2x lepsza od 25W żarówki (pod względem skuteczności świetlnej).
cmsydney pisze:Centralno-polskim. Niestety nie przewidzialem miejsca na taki mebel Zalozylem, ze trafo umieszcze gdzies w scianie.
A ogrzewania elektrycznego nie przewiduje. Zbyt drogie. Postawilem na kominkowe.
Kurcze :), kominek dobra sprawa. Ale ciepło będzie tylko przy nim, a tak miałbyś ogrzewane wszystkie ściany ;).
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

Bartolo pisze:Tak. Ci lepsi maja z reguly lepsze ceny. A w standardowym przedziale cenowym mamy jeden wielki cyrk i zaklamanie.
Nie pracujesz w Polsce, może poszukasz na tamtejszych stronkach, może taniej będzie, lub bardziej rzetelnie. Jeżeli pracujesz w EU to cła przecież nie będzie i do Polski możesz to przywieść.
Pracuje tez w Polsce. A jesli chodzi o EU to taniej nie bedzie. Przynajmniej nie na tyle by sie w to bawic. Nadal pozostaje USA.
Bartolo pisze: Ok, zbyt dobra to ona nie jest, ale jest i tak 2x lepsza od 25W żarówki (pod względem skuteczności świetlnej).
Tak. Tylko przy uwzglednieniu strat na rezystorze to sprawnosc faktyczna (strumien / moc pobierana przez caly uklad) bedzie mniejsza. Moze i nadal lepsza niz halogen ale roznica bedzie nieznaczna. O zysku na pradzie juz nie ma co mowic.
A biorac pod uwage koszt tych listw to w przedziale 50-70pln za metr lepszego produktu nie dostaniesz.
Bartolo pisze: Kurcze :), kominek dobra sprawa. Ale ciepło będzie tylko przy nim, a tak miałbyś ogrzewane wszystkie ściany ;).
Dystrybucja goracego powietrza eliminuje ten problem :)
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Bartolo pisze:Kurcze :) , kominek dobra sprawa. Ale ciepło będzie tylko przy nim, a tak miałbyś ogrzewane wszystkie ściany ;)
tak to moze bylo kiedys. Teraz stosuje sie wklady z plaszczem wodnym umozliwiajacym ogrzewanie wody na caly dom albo robi sie kanaly nawiewowe rozprowadzajace cieplo po wiekszej powierzchni, takze przy odpowiednim rozwiazaniu technicznym mozna grzac caly dom.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

oczywiście wiem, że można sobie zrobić własne C.O. Ja nie z pierwszej łapanki:) parę domów widziałem i w paru nawet byłem, chodź w bloku mieszkam, ale nie wątpliwie przez ostatni tydzień przydałoby mi się własne C.O. :)
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
ODPOWIEDZ