Latarka IR, Prezent dla fotografa.

co i jak zrobiłem...
Hoffer007

Latarka IR, Prezent dla fotografa.

Post autor: Hoffer007 »

Witam, mam znajomego ktory jest profesjonalnym amatorem fotografii,
Poprostu ma dobry sprzet robi bardzo dobre zdjecia i ogolnie dla mnie jest bardzo dobry w tym co robi (on uwaza ze jest profesjonalnym - amatorem, ze duzo mu do propfesjonalisty)
Ale nie o nim mialem pisac.

Chcialem dla niego zrobic latarke IR za pomoca ktorej bedzie mogl robic dobre zdjecia w nocy w lesie. Jasne ze jest Flash w aparacie tylko ze po cyknieciu takiego zdjątka jednemu zwierzakowi ucieka pol lasu i przy tym on tez cieprpi po takim blysku.

Wiem ze na Forum sa ludzie ktorzy tez sie interesuja Fotografia i moze doradza mi na jakiej diodzie i jak powinna wygladac taka DOBRA latareczka.

Zdjecia przewaznie sie robi w odleglosci max 5m (jesli sie nie myle nie znam sie)
Wiec nie potrzeba duzego zasiegu jedynie dobre rozproszenie.

Z moich pomyslow to powiem tylko:
dobrze jak latarka bedzie w miare mala (mala dla mnie to ok 10cm / w miare mozliwosci jesli bedzie trzeba to wieksza)
zasilanie 1*18650
Jedna czerwona dioda 3mm / 1 mm (ew smd) ktora bedzie sygnalizowac ze latarka swieci. (przeciez jak latarka bedzie wlaczona to sie o tym nie dowiemy, dlatego jedna sygnalizujaca dioda bedzie dobra)
Zabezpieczenie przed wyladowaniem akumulatorka (to juz znalazlem na forum ale jak by ktos mial lepszy pomysl do tego typu latarki to bardzo prosze)

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedź

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

z tego co wiem power LED IR nie ma ale mogę się mylić, ale jak na zwykłych diodach to trzeba ich wiele, w sieci znalazłem takie coś http://www.vishay.com/product?docid=81015&query=7600 i jest dostępna jako sample, można tą diodę zasilać w impulsie prądem nawet 1.5A
Hoffer007

Post autor: Hoffer007 »

Sample zamowie i sprawdze :)
Oczywiscie bede mial jeszcze pytanie jak zrobic przetworniczke impulsowa zeby to zasilic.

I ewentualnie jakie czesci moge zamowic sample do budowy tego cudeńka.

Wydaje mi sie ze gdzies widzialem power led Ir ale nie jestem pewny.

[ Dodano: Pią Lut 29, 2008 6:17 pm ]
Prezent prezentem ale jak mozna to trzeba to zrobic po kosztach ;)
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

możesz to zrobić na multiwibratorze CD4047 lub odpowiednik, dasz 2 diody które bedą świecily na zmiane po 100µs (0.1ms), tylko na wyjścia układu proponuję dać mosfety niskonapieciowe np SI2312BDS lub inne by niespalic układu, lub NE555 z 1 diodą analogicznie, albo poczekaj na propozycje innych
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Czy NE555 przypadkiem nie startuje od 5V? Moze lepszym rozwiazaniem bylaby przetworniczka step-up na MAX1797 z kluczowaniem tranzystorowym?
Wlasnie spojrzalem na datasheeta tej diodki i przy pradzie 100mA mozna zasilac ze zwyklego palucha(nie akumulatorka!), a jesli chodzi o wieksze prady to trzeba juz dac step-up'a bo napiecie przewodzenia wynosi min 2,6 max do 3V.
Pozdrawiam
DNF
Hoffer007

Post autor: Hoffer007 »

Wolal bym jednak zeby to bylo na jednym aku. 18650 wygodny w ladowaiu i mam dobre body do tego (przynajmniej tak mi sie wydaje)

Czekam na wypowiedź Arka / Calineczki wiem ze bawil sie troche z diodami IR.
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

Sony Ericsson w810i + 'noname' IR@DD2x1,5V :P [taka jak w pilotach]:
Obrazek

Rezultat nie jest powalający - wystarczyło odsunąć diodkę kilka centymetrów dalej i nic nie było widać :/

Widziałem na sieci opis pseudo-noktowizora - facet wykorzystał potrójne diody IR działające na 200mW i całkiem nieźle to wyszło... z tym, że kamera miała czułośc ok. 0,0(0)1lux :]

Po chwili googlania, znalazłem firmę Para Light... :> Ciekawe, czy da radę sample zamówić...*

*mam ochotę na zrobienie tego pseudo-noktowizora :P
Hoffer007

Post autor: Hoffer007 »

Myslalem ze zrobie tylko Koledze latarke ale widze ze chyba strzele sobie taki noktowizorek :D

Tylko te diody pewnie drogie.
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

Wysłałem do nich ściemo-zamówienie-sampli* - zobaczymy, czy da radę coś wyciągnąć ;) A za jakiś czas dojdą pewnie IR LEDy z Vishaya - potestuję sobie ;)

W międzyczasie znalazłem jeszcze oświetlenie do telewizji dozorowej - wow!

*na uczelnię niby
Ostatnio zmieniony piątek 29 lut 2008, 23:07 przez piXelRider, łącznie zmieniany 1 raz.
Hoffer007

Post autor: Hoffer007 »

Jak odpowiedza Ci co i jak z tymi samplami to pliska daj znac.

Dzieki za zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Hoffer007, zamawiaj śmiało sample u vishay, ja w ilość (qty) wpisuje 10 ale możesz i spróbować spokojnie 20szt, ja też myślałem o zrobieniu oświetlacza IR ale z zastosowaniem 25szt, przy prądzie 100mA to wychodzi 2.5A a w zasilaniu impulsowym 1.5A wychodzi 37.5A w impulsie, bez dobrego źródła prądowego lub kondensatora nieda rady
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...osobiscie nigdy nie robilem podswietlacza IR. MAm aparat cyfrowy Sony DSC-F707 ktory ma ta opcje wbudowana.Jak wlaczam zdjecia nocne to slysze wyrazny "trzask"-to odsuwa sie filtr podczerwieni z ukladu optycznego-i obiektyw pozwala wtedy bez filtra przenikac do matrycy.
Nie jestem specjalista od optyki i aparatow ale wydaje mi sie, ze kazdy aparat ma w jakis sposob zaimplementowany mechanizm wycinajacy podczerwien z pasma swiatla.Dlaczego tak mysle?
Postawilem obok siebie dwa niezle aparaty, owego Sonyego i Fuji S9600, swiecilem z Sonego IR na jakis obiekt blisko, i Sony widzial go ladnie oswietlonego a Fuji nie.Sprobuje zrobic foty nocne-pokaze Wam, z ta sama preselekcja.Do czego zmierzam..mysle, ze trzeba dosc silnego oswietlacza, zeby uzyskac dobre efekty...wszystko moze zalezec od aparatu...
Mysle, ze po prostu trzeba pokombinowac i nie zrazac sie jak nie wyjdzie.Zawsze to czegos sie nauczymy...
Znalazlem kawalek schematu do Sonyego ktory ma IR-ale tylko uklad zasilania.Zamieszczam.
Nie znalazlem symbolu diody.
A tu jak wyglada IR w moim aparacie-ktos opracowal to z niezlymi fotami i pokazal jakie to daje efekty:

http://www.pbase.com/nh/717_ir_mod

Obrazek


literaturka:

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pora ... 31278.html
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Wystrczy zrobić czy aparat jest czuły na IR :) I wtedy dopiero kombinujemy jak tu kombinować oświetlenie nocne.
Załączniki
IR test 2
IR test 2
P1010525.jpg (59.95 KiB) Przejrzano 572 razy
IR test
IR test
P1010524.jpg (63.21 KiB) Przejrzano 572 razy
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jjelement
Posty: 62
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jjelement »

Aparaty lepszej klasy a teraz to juz nawet te w telefonach.... , lustrzanki cyfrowe zaopatrzone sa w filtr, podczerwieni, wiec oswietlacz ir to raczej tylko po demontarzu takowego filtru... badz co badz zdiecia bez takiego filtru plus z filtrem na swiatlo widzialne sa bardzo ciekawe(czarne niebo biala trawa)
owszemi widac swiatlo z diody ir ale jest to stlumione.
jezeli usunie sie filtr ir (w eosie 350d np. bo chcialem swoj zdemontowac) jest tyle roboty ze wole kupic film czuly na podczerwien.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

zdjecie robione moim Sony DSC-F707 w nocy, na biwaku, przy ognisku:
Obrazek

a tu moje wyglupy :mrgreen:
Obrazek

a tu moj kociak:

Obrazek
ODPOWIEDZ