CREE MC-E vs SSC P7 - porównanie obu diod w praktyce.

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

CREE MC-E vs SSC P7 - porównanie obu diod w praktyce.

Post autor: skaktus »

Witam.

Jako że rozbawiłem się latarkami, zastanawiam się nad poznaniem MC-E, jednak mam o nią kilka pytań tych którzy ją mieli:

-czy grzeje się dużo mocniej niż P7 przy zasilaniu 2,8 A ?
-czy MC-E jest dużo wydajniejsza w praktyce ? - ilość światła itp
-czy MC-E ma taki sam rozmiar soczewki, czyli czy pasują do niej odbłyśniku z P7 ?

Nazbierałem w ostatnich 2 tygodniach trochę rupieci z P7, więc może coś z tego sklecić by się dało ;)

EDIT

Przecież są datasheet-y ;)

Tak więc o wymiarach wiem że MC-E jest niższa i ma mniejszą średnicę niż P7. Teraz pytanie, czy optyka z P7 nada się do MC-E, chodzi mi tu głównie o otwór, czy mimo tego że dioda wejdzie w niego bez problemu, nie będzie problemów z "dziurami" w snopie światła itp ?

Ktośz was testował ?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: CREE MC-E vs SSC P7 - porównanie obu diod w praktyce.

Post autor: greg »

skaktus pisze:-czy grzeje się dużo mocniej niż P7 przy zasilaniu 2,8 A ?
To zależy od Vf konkretnej diody. Akurat zwykle MC-E mają niższe Vf niż P7
skaktus pisze:-czy MC-E jest dużo wydajniejsza w praktyce ? - ilość światła itp
Ilość światła jest zbliżona. Cree podaje rzeczywiste parametry LEDów, SSC je zawyża. Nie wierz w 900lm z P7 przy 2,8A.
skaktus pisze:-czy mimo tego że dioda wejdzie w niego bez problemu, nie będzie problemów z "dziurami" w snopie światła itp ?
Problemy z "krzyżykiem" czy też dziurą w spocie dotyczą tak samo P7 jak i MC-E. W obu przypadkach emiter jest złożony z czterech struktur. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, a dodatkowo mieć więcej światła, wybierz SST-50. :grin:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

SST-50 - totalnie za droga jak na zabawki ;)

Dzięki za pomoc.

Można zamykać.
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Ja wiem, czy aż totalnie za droga? MC-E z najwyższego binu z pewnego źródła to koszt około 80,-
SST-50 to 30-40 zł więcej, w zależności od dostawcy.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

greg pisze:SSC je zawyża. Nie wierz w 900lm z P7 przy 2,8A.
100% się zgadzam, jak przy 2.8A uzyskasz 700lm będziesz szczęśliwym człowiekiem. Poza tym SSC podawało 150lm/W przy Acriche ostatnio a wiem, że nawet 100lm/W nie osiągają :-|
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Heh, to ile tak naprawdę osiągają P7 ? Widać informacje totalnie różne.

Teraz druga sprawa, czytam ten temat:

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2366

W owym temacie pisze że:
SST-50W65SGJ100 emiter + MCPCB = 115 zł 500 - 600lm @1.75A , 1150 - 1380lm @5A
Czyli powiedzmy mamy 500 lumenów przy 1,75 A, ile w tym wypadku osiąga P7 ?

Natomiast w temacie o XP-G R5 mamy ładną tabelkę:

Obrazek

Z której wynika że XP-G R5 osiąga ok 441 lumenów przy 1,4 A, czyli ok 50 - 60 lumenów mniej od SST-50, więc czy jest sens kupować SST-50 ?
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

SSC P7 bin D
Obrazek

ja mam w latarce W724CO-DSVNI 5350K i max 3.6A i wtedy jest aż za dużo światła nawet pomimo kolimatora 25 st.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

3,6 A w diodę przy 1 sztuce 18650 to już przesada (w moim wypadku) ... wysiorbie go w 20 minut, o ile zabezpieczenie pozwoli. Do tego to grzanie się...niewielka latarka nie odda tyle ciepła.

Z kolei gdzie można dorwać selekcjonowane SSC P7 ? Według tabeli powyżej z 2,8 A mam mieć 760 lumenów, a wyżej piszą że 700 to ciężko osiągnąć...Czyżby P7 była AŻ tak dobra, czy te słowa krytyki z innych tematów są na wyrost ?
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

skaktus, ja napisałem "Nie wierz w 900lm z P7 przy 2,8A" i to się właśnie dokładnie zgadza z tą tabelą.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

ja akurat mam zasilanie 3x18650, zresztą daję max. tylko czasami jak chcę bardziej doświetlić, problemów z chłodzeniem nie posiadam bo to jest lampka rowerowa a jak stoję w miejscu to wyłączam, ja akurat kupowałem od użytkownika pio-w4u a ten że kupował z kolei o tutaj ale jak widać na razie ich nie ma, ale na LiteMania można kupić SVNI tyle że bin C
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

greg - mój błąd, rozpędziłem się.

Ja akurat też bym chciał mieć wyższe prądy jedynie z doskoku.

Mam do was jeszcze takie pytanie / pytania.

Czy posiadacie, rozpisane jasności dla MC-E i SST-50 jak powyżej dla XPG i P7 ? Jest to bardzo przydatne, ale doszukać się na www nie mogę.

Dodatkowo jeszcze jedno pytanie, bo dokładnie nie jestem pewien:

-średnica soczewki wraz z ramką w SST-50 wynosi 5,6 mm ? czy jest to inna miara ? patrzyłem do datasheet i tak wyczytałem

-średnica soczewki w MC-E wynosi 7 mm czy się mylę ? (również jak wyżej - proszę jedynie o potwierdzenie lub zaprzeczenie)

No i ostatnie pytanie, jaki driver byście polecali do takich zastosowań ?
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

skaktus, w dejtaszicie Luminusa masz ładnie rozrysowane wydajności SST-50 i 90.
SST-50 jest zgodna z optyką do XR-E i MC-E, co skrzętnie tutaj wykorzystujemy :)
P7 jest większa, tak, jak piszesz.
Driver do zastosowań konkretnie jakich? Zasilanie 1 czy 2 Li-Ion? Ile chcesz tych lumenów? Ważny jest "wygar", czy duża wydajność i długi czas świecenia?
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zasilanie z 1 x 18650, max światło, tylko sporadycznie do jazdy rowerem w dziwnym terenie, lub żeby się pochwalić ;)

Teraz zaczynam się zastanawiać nad SST-50, lub MC-E.

Ale z kolei inne pytanie, na jakich najmniejszych MCPCB można dorwać SST i MCE ?

I poproszę o rozpiskę MCE o ile to nie problem. Nawet o tabelkę poproszę z SST, w datasheet, fakt rozpisane, ale jakoś nie cieżko mi się orientować na wykresie. O ile takie tabele są, było by super.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Znalazłem na CPF wyniki dla mc-e bin k i luminusa sst-90 i moim zdaniem dla zasilania do 3.2A nie ma żadnego uzasadnienia dla stosowanie luminusa w porównaniu do mc-e w binie M, który jest teoretycznie sporo wydajniejszy od binu k.

Tabelka dla mc-e bin K

Obrazek

Tabelka dla sst90

Obrazek

Jak widać przy 3.2 A bin k mc-e osiąga 750 lumenów, a sst-90 925. Różnica spora, choć gołym okiem już pewnie nie tak widoczna, a nie zapominajmy że to słabszy bin MC-E.


Zakładając że dla binu M mamy takie same spadki lumenów wraz z wzrostem natężenia jak dla binu K, i zakładając że dioda będzie miała katalogowe parametry czyli 430 lumenów przy 350 mA na strukturę to osiągnie 810 lumenów przy 3.2 A, czyli o 115 lumenów mniej od luminusa co trudno pewnie zauważyć przy takiej ilości światła.

Jednak jeżeli będzie miała bonus jak ten badany bin K, czyli np osiągnie 450-480 lumenów przy 350 mA na strukturę to już przy 3.2 A będzie miała od około 850-900 lumenów a to już różnica pomijalna :).
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Mam pomiary zrobione w fotometrze jeżeli chodzi o P7 Bin DSUMK(ciężko było odczytać koreańca) (800-900lm) dioda bezpośrednio na radiatorze za pomocą Arctic Silvera. Jak dla mnie to ciut naciągają, ale mogło być coś innego źle np. cienka warstwa kleju była za gruba, ale no cóż trudno. :roll:
Załączniki
p7.jpg
p7.jpg (74.9 KiB) Przejrzano 596 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 11 maja 2010, 13:00 przez Bartolo, łącznie zmieniany 1 raz.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
ODPOWIEDZ