witam. proszę o pomoc.
właściwie będzie to oświetlenie opryskiwacza, ale zasilanie jest z alternatora 13-14V więc temat założyłem w oświetleniu samochodowym.
ostatnio kupiłem opryskiwacz, który ma rozpiętość ramion 36 metrów. co pół metra jest zainstalowana dysza więc dysz jest 72 sztuki. każdą dyszę chciałbym podświetlić ledem, bo przy opryskach w dzień wszystko widać, ale nocą będę widział, czy któraś dysza nie jest zatkana lub przestawiona i czy pryska prawidłowo. pojawiło mi się kilka pytań, na które mam nadzieję uzyskać odpowiedzi od ludzi, którzy na materii się znają.
-chcę użyć diod 5mm lub 10mm- czy jest jakaś różnica w jasności lub apetycie na prąd?
-jak najlepiej to połączyć- szeregowo czy równolegle?
-czy wystarczy mi jeden sznur diodowy czy muszę zrobić kilka i dopiąć do jednego włącznika?
-czy potrzebny mi jakiś sterownik? nie potrzebuję trybów- tylko włącz/wyłącz
-czy każda dioda musi mieć swój prywatny osobisty opornik czy może być tychże mniej?
-czy takie długie kable nie będą zbyt dużym opornikiem i spadek napięcia na końcu nie będzie zbyt duży?
z góry dziękuję za odpowiedzi Maciej
72 ledy z 12V- możliwe?
-
- Posty: 21
- Rejestracja: sobota 31 paź 2009, 11:22
- Lokalizacja: Mazuchówka
Re: 72 ledy z 12V- możliwe?
Są to bardzo podobne diody, jeśli chodzi o jasność i "prądożerność". odstawowe wersje mogą być zasilane prądem 20 - 30mA, są jednak wersje, które można "nakarmić" prądem 100mA (5mm) i te dają więcej światła.niktmnieniezna pisze: -chcę użyć diod 5mm lub 10mm- czy jest jakaś różnica w jasności lub apetycie na prąd?
Optymalne będzie połączenie mieszane, czyli połączenie równoległe zastawów po 3 szt. LEDów połączonych szeregowo z ograniczeniem prądu (rezystor lub lepiej źródło prądowe)niktmnieniezna pisze:-jak najlepiej to połączyć- szeregowo czy równolegle?
Jeśli chodzi o to, czy wystarczy to wszystko podpiąć pod jeden kabel - tak, jeśli chcesz wszystkie diody połączyć szeregowo - nieniktmnieniezna pisze:-czy wystarczy mi jeden sznur diodowy czy muszę zrobić kilka i dopiąć do jednego włącznika?
Nawet jeśli uznamy, że sterownikiem jest prosty układ elektroniczny regulujący prąd, to nie jest on konieczny, choć bardzo pożądany, wystarczą dobrane rezystory.niktmnieniezna pisze:-czy potrzebny mi jakiś sterownik? nie potrzebuję trybów- tylko włącz/wyłącz
Wyjaśniłem wyżejniktmnieniezna pisze:-czy każda dioda musi mieć swój prywatny osobisty opornik czy może być tychże mniej?
Przy zastosowaniu elektroniki, długość kabli nie będzie miała znaczenia, przy rezystorach może się okazać konieczne ich dobieranie przy końcach, choć zmiany jasności będą niezauważalne.niktmnieniezna pisze:-czy takie długie kable nie będą zbyt dużym opornikiem i spadek napięcia na końcu nie będzie zbyt duży?
Pozdrawiam
PS: Odpowiedzi na wszystkie pytania są już na forum, niektóre wałkowane po kilka razy!
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
-
- Posty: 21
- Rejestracja: sobota 31 paź 2009, 11:22
- Lokalizacja: Mazuchówka