Jaka latarka zasilana AA lub AAA

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
SiD
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Jaka latarka zasilana AA lub AAA

Post autor: SiD »

Po raz pierwszy witam wszystkich serdecznie.

Zastanawiam się nad zakupem nowej latarki dla siebie i postanowiłem zasięgnąć fachowej porady. Prawdopodobnie za jakiś czas wgłębię się w temat na tyle, że sam wybiorę sobie coś specjalnego i powiększę swoją kolekcję o kolejne światełko ;) Do tego czasu bardzo przydała by mi się pomocna dłoń... na klawiaturze ;) Stąd mój pierwszy post tutaj.

Zdaje sobie sprawę, że pytania typu "co kupić" są najmniej lubiane. Znam to z for fotograficznych, poszukiwawczych (wykrywacze metali) i kilku innych. Powtarzanie pytań jest męczące a i zmęczenie materiału (fachowców) nieuniknione. Dlatego postaram się dobrze sprecyzować swoje potrzeby.

Latarka ma być uzupełnieniem dla dwóch obecnych które posiadam:
Maglite 4D - zasilaną 4 bateriami R20, która jest duża i ciężka. Za duża do zwykłych zastosowań. Na dodatek używa żarówki zamiast technologii LED.

Czołówka Petzl MYO XP Belt - Z powodzeniem wykorzystywana przeze mnie w turystyce górskiej. Mam o niej bardzo dobre zdanie. Jednak nie zawsze odpowiada mi, że jest czołówką, zakładanie jej na głowę za każdym razem jest męczące. Dodatkowo baterie są umieszczone na długim kablu, co pozwala schować je za pazuchę i wydłużyć żywotność baterii zimą, ale dodatkowo przeszkadza, kiedy potrzebna jest zwykła latarka.

Czego oczekuję po nowej latarce:
- zasilania na baterie AA lub ostatecznie AAA. Posiadam 18 sztuk akumulatorków AA Sanyo Eneloop oraz kilka sztuk AAA a do tego ładowarkę BC900, więc ładowanie nieparzystej ilości akumulatorków nie jest problemem.
- przekładam raczej moc świecenia nad czas świecenia (na długie świecenie jest czołówka)
- rozmiar, raczej nie bardzo mały, powiedziałbym średni, nie odgrywa najistotniejszej roli, 2, 3, 4 lub więcej baterii AA
- zastosowanie ogólne, do samochodu, na spacer, na kajaki, wszędzie tam gdzie potrzebne jest światło w ręku (a nie na głowie), raczej nie do kieszeni na co dzień
- cena jest pochodną jakości, nie mam ustalonej ceny, natomiast nie chcę aby odbiła się kosztem jakości. Czołówka kosztowała 250zł i jest ok. Zgrubny przedział 100 - 350 zł, ale może być więcej, jeśli będzie to uzasadnione (czym innym poza szpanem ;) ). Z drugiej strony nie chcę wydać dużo na siłę. Jeśli latarka za 150zł spełnia powyższe założenia, to też fajnie.

Podsumowując, latarka ma być trwała i wygodna w typowym, nie specjalistycznym użyciu. W zasadzie pierwsza lepsza latarka marki Energizer czy Duracell spełnia te założenia, bo szukam takiej typowej latarki. Różnica polega na tym, że szukam lepszej jakości i większej mocy, niż w typowych latarkach z hipermarketu.

Do tej pory mam tylko jeden model, któremu przyjrzałem się bliżej, jest nim LED LENSER P14, ale proszę się tym nie sugerować. Nie znam się na latarkach, markach i innych ich parametrach. Wszelkie sugestie będą mile widziane. Może być mniejsza i poręczniejsza, może być nawet większa. Oby była warta wspomnienia.

Mam nadzieje zrewanżować się pewnym doświadczeniem z innego zakresu zainteresowań: fotografii, grafiki, informatyki, poszukiwań czy gdzie tylko będę potrafił się przydać.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
SiD

PS.
Zapomniałem dodać, zakup najchętniej w Polsce, czy to w sklepie (w Warszawie i okolicach), czy drogą internetową. Do sprowadzania zza granicy nie mam cierpliwości.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Witam serdecznie ;-)
napiszę krótko, rózne lampki AA i 2AA widziałem, ale ostatnio jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem Quarka 2AA w wersji regularnej, z nasadką pryzmatyczną, opaską na głowę(tak tak, wiem-masz czołówkę)...ten komplet łazi ze mną w plecaku na co dzień. oprócz innych latarek oczywiście ;-)
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... ight=quark
Rozważ sobie po zapoznaniu się z nim za i przeciw.
Godne uwagi to Fenix LD20:
http://www.4sevens.pl/product_info.php? ... cts_id=677
jak i EagleTac p10A2
http://www.milhunt.pl/sklep/product_inf ... cts_id=201

ode mnie na szybko tyle;-)

p.s. polecał bym może i Nitecore Smart PD D20 ale...bywają z nimi problemy a i ten ich włącznik nie każdemu pasuje:
http://www.4sevens.pl/product_info.php? ... cts_id=735
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Hej SiD :)

Na Twoim miejscu, przy założeniu że woli pozostać przy ogniwach AA (proponuję 2xAA a nie 1xAA ze względu na moc oraz trochę na czas świecenie) przyjrzałbym się tym latarkom:

Quark 2xAA taktyczna lub regularna, z diodą R2 lub R5 (recenzja 1, recenzja 2 ) - bardzo polecam, choć cena wychodzi lepsza przy ściąganiu ze Stanów - wtedy dostaniesz przy wersji z diodą R2 nasadkę kątową i opaskę...
JETBeam JET-I PRO V3.0 (recenzja )
iTPlight SA2 Eluma (recenzja ) - tu mam trochę wątpliwości co do wygody przełącznika trybów ale jeszcze nie mam większych problemów...
EagleTac P100A2

W sumie noszę jako "EDC w kurtce" (dla odróżnienia od "EDC przy pasku" i "EDC w plecaku") właśnie albo EagleTac P100C2 (czyli podobna wersja ale na CR-ki) lub Quarka 2xAA w wersji taktycznej z diodą R2. iTPlight SA2 Eluma też mam, ale chwilowo nie mieści się w kieszeni razem z innymi ;) A jak bym dostał w rozsądnej cenie to kupiłbym JETBeam JET-I PRO V3.0 bez gadania...
Pozdr.
Pikom
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

To ja dorzuce moze:
Nitecore EZ AA,
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2646
dzis mialem w lapce i jestem oczarowany :)
Pozdrawiam
DNF
bonio2
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 05 maja 2009, 15:59
Lokalizacja: Przeworsk

Post autor: bonio2 »

Cześć SiD,

Jak na 2xAA to bym się raczej rozglądał za czymś Takim (EagleTac P20A2 Mk II) co by iść z duchem czasu...

Na jednego 'paluszka', bym się obracał w markach, które zasugerowali moi przedmówcy, choć iTP raczej bym nie polecał, bo jakość wykonania nie jest taka rewelacyjna.
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Jeżeli miało by być coś malutkiego na 1 AA to polecam Quarka Mini AA. Jest naprawdę mały a na dodatek ma 3 poziomy jasności (Nitecore EZ AA ma dwa i jest trochę dłuższa).
Pozdrawiam
SiD
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SiD »

Dziękuję wszystkim za szybką i wyczerpującą odpowiedź w moim temacie.

Teraz już mniej więcej wiem na czym stoję i czego szukać.

Z przedstawionych propozycji najbardziej spodobała mi się Quark 2AA. Spełnia w zasadzie wszystkie wymogi i dodatkowo oferuje wiele bonusów ;) Podoba mi się wygląd, podobają mi się funkcje, z bonusów zwłaszcza tryb księżycowy. Generalnie to jest to czego szukam.

Widzę, że jest wiele modeli dostępnych, wersje taktyczne, zwykłe. Inne różnice, poza różnymi rodzajami zasilania, są dla mnie ledwie zauważalnymi niuansami, jako dla osoby z małym doświadczeniem w temacie. Np. zupełnie nie wiem czym się kierować przy wyborze diody. Chyba pójdę za radą i wybiorę wersję regularną po prostu.

Na początek odrzucam wersje na 1 baterię AA (oraz innego rodzaju baterie niż AA). Bardzo małe wymiary nie są dla mnie istotną zaletą, natomiast mniejsza moc i krótsze działanie bolą bardziej.

Zapytam jeszcze czysto teoretycznie, czy są jeszcze jakieś interesujące pozycje na więcej niż 2 baterię AA? Ten Quark 2AA w pełni mi odpowiada, ale kto pyta nie błądzi :)

Jestem pełen podziwu dla recenzji Pikom-a. Przeczytałem obie dotyczące Quark-ów. Bardzo szczegółowe i rzetelnie opracowane. Prawdziwy skarb, dla poszukujących informacji na ten temat.

Rozumiem, że zakupu Quark 2AA w Polsce najlepiej dokonać przez sklep www.4sevens.pl?
Quark 2AA będzie funkcjonował bez problemów na Eneloopach?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
SiD
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

SiD pisze: Zapytam jeszcze czysto teoretycznie, czy są jeszcze jakieś interesujące pozycje na więcej niż 2 baterię AA? Ten Quark 2AA w pełni mi odpowiada, ale kto pyta nie błądzi
6xAA -> iTPLight A6 Polestar. Kupisz TU lub TU
SiD pisze:Rozumiem, że zakupu Quark 2AA w Polsce najlepiej dokonać przez sklep www.4sevens.pl?
Quark 2AA będzie funkcjonował bez problemów na Eneloopach?
Tak, w kraju najlepiej 4sevens.pl - dostaniesz 8% rabatu - czytaj TU, a ze stanów kupisz w 4sevens.com. Wspominane przez Calineczkę i przez moja skromną osobę latarki w wersji z diodą R2 i dodatkowym wyposażeniem (opaska, nasadka kątowa), niezależnie od tego czy taktyczne czy regularne, dostępne są w najlepszej cenie (około 46 USD juz z wysyłką, po użyciu kodu CPF8 w odpowiednim momencie) TU.

Tak, mój Quark uwielbia Eneloopy :)
Ostatnio zmieniony wtorek 16 lut 2010, 22:12 przez Pikom, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr.
Pikom
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

SiD pisze:czy są jeszcze jakieś interesujące pozycje na więcej niż 2 baterię AA?
Na 3, 4 i 5 sztuk raczej nic ciekawego nie ma. Na 6AA jest iTP A6 Polestar (Recenzja ), a na 8AA jest Fenix TK40
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yano
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 08 sty 2008, 22:06
Lokalizacja: LJA :-)

Re: Jaka latarka zasilana AA lub AAA

Post autor: yano »

SiD pisze: Czego oczekuję po nowej latarce:
- zasilania na baterie AA lub ostatecznie AAA. Posiadam 18 sztuk akumulatorków AA Sanyo Eneloop oraz kilka sztuk AAA a do tego ładowarkę BC900, więc ładowanie nieparzystej ilości akumulatorków nie jest problemem.
- przekładam raczej moc świecenia nad czas świecenia (na długie świecenie jest czołówka)
- rozmiar, raczej nie bardzo mały, powiedziałbym średni, nie odgrywa najistotniejszej roli, 2, 3, 4 lub więcej baterii AA
Rozważ iTP A6 Polestar - zasilanie 6 x AA, wielkość porównywalna do Mag'a 2D, a ilość światła w trybie max. w zupełności wystarczająca :wink:
pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano
SiD
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SiD »

Motyla noga, ta cena Quark 2AA w stanach to niemalże połowa ceny w Polsce. Nie licząc przesyłki oczywiście. Kusząca sprawa, może się przekonam do zakupów za granicą.

Czy oprócz ceny przesyłki dolicza się jeszcze jakieś kwoty, jakiś vat, cło?
Czy są jakieś problemy z wysyłką do Polski? Może jest jakiś temat na forum, który omawia krok po kroku jak zamawiać zza granicy? Albo ktoś chętny wytłumaczyć co i jak?
Czy można płacić Paypalem?

Ale w sumie nie wiem, czy po doliczeniu wysyłki różnica jest aż tak powalająca. Pewnie nie.

iTPLight A6 Polestar jest naprawdę interesująca. Co prawda Quark 2AA wygląda (przynajmniej po zdjęciach) na lepiej, staranniej wykonaną i po prostu ładniej się prezentuje. Do tego jest poręczniejszy, ale iTPLight A6 Polestar kusi mocą i niewiele wyższą ceną.

Jest tylko jedna rada, trzeba kupić obie :D A do tego jakieś maleństwo na 1 AAA do kluczy... i już zaczynam wsiąkać w nowe hobby ;)

Dobrze, że mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie, zakupu dokonam w przyszłym miesiącu dopiero.
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

SiD pisze:A do tego jakieś maleństwo na 1 AAA do kluczy
iTP A3 EOS polecam (szkoda tylko że nie ma ich na neutralnych diodach :sad: )
Pozdrawiam
wojtek_burza
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 17:33
Lokalizacja: Oxford

Post autor: wojtek_burza »

Radze pozyczyc od kogos latarke z wieloma trybami, zeby sprawdzic, czy taki interfejs pasuje. Szukalem latarki na 2xAA, sugerujac sie moca kupilem EagleTac P20A2, ale przechodzenie pomiedzy trybami latarki doprowadzaly mnie do szalu, w szczegolnosci przypadkowe wlaczanie strobo. Sprzet odeslalem i obecnie uzywam nieco slabszy model P100A2 z dwoma trybami. Szczerze, nie widze roznicy w max jasnosci, do tego ciesze sie prosta obsluga latarki.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Po pierwsze - nie wszystkie A6-ki są w zestawach z A3 EOS - zwróć na to uwagę.

Po drugie, kupując na 4sevens.com nie płacisz za przesyłkę - jest w cenie

Po trzecie - przy takiej cenie raczej nie zdarza się problem z celnikami, ściągałem juz sporo i jakoś nigdy sie nie trafiło...

Po czwarte - tak, oczywiście, za zakup w 4sevens możesz płacić PayPalem - najwygodniejsza opcja i o ile sie orientuje dla zagranicznych userów jedyna dostępna poza bezpośrednią płatnością kartą

Po piąte - tak, zdarzają się "zaginięcia" przesyłek lub poważne opóźnienia w dostawie - ja dziś dostałem przesyłkę z Quarkiem 2xAA wysłaną 8 lutego - szła więc 12 dni. Tak idzie większość przesyłek. Ale na początku stycznia dostałem przesyłkę wysłana na początku października... Byłem pewien że już przepadła... Z kolei z tego samego sklepu czekam na przesyłkę wysłana na początku stycznia i jeszcze jej nie ma - poczekam jeszcze z miesiąc, dwa zanim zacznę panikować. Tak więc przesyłka ze Stanów to ryzyko. Ale przez ostanich kilka miesięcy miałem kilkadziesiąt przesyłek (noże, latarki) i żadna jednak nie zaginęła całkiem - ale biorę przesyłki na adres firmowy - o ile wiem daje to mniejsze prawdopodobieństwo zaginięcia paczki.

Po szóste - jak trzeba będzie to przygotuję FAQ jak kupować na 4sevens.pl ale wcześniej już coś o tym pisałem TU

Drobna uwaga na zakończenie - iTP nie są tak dobrze wykończone i niezawodne jak Quarki - sam odsyłałem swoją A6 na gwarancji z powodu problemów z koszykiem na ogniwa - ale sprzedawca bardzo sprawnie i porządnie załatwił sprawę więc nie narzekam. A A6-ka to naprawdę kawał świecidła... ;)
Ostatnio zmieniony wtorek 16 lut 2010, 23:30 przez Pikom, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

wojtek_burza, kłaniamy się nisko i dziękujemy że nas zaszczyciłeś swoją obecnością... :arrow: :idea: :?: :!: (mała podpowiedź-patrz nagłówek forum)
ODPOWIEDZ