Halogen na LEDach

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Halogen na LEDach

Post autor: pawelsz »

Pojawiła się potrzeba oświetlenia reklamy na zewnątrz, nieduża jakoś 6x2 metry, niby niewiele, ale wisi na zewnątrz, w planach jest jej całoroczne oświetlenie nocne a halogeny jednak biorą „troszkę” prądu.
Postanowiłem się pobawić i zrobić coś tańszego w eksploatacji (czego się nie robi dla Rodziny…)
Na początku zastanawiałem się jakie diody (kompromis koszty/cena) , jaka optyka (musi świecić szeroko) , jaka obudowa (na zewnątrz pada czasami, mgła , śnieg itd.)
Hmm, trudne pytania i trudne odpowiedzi a do tego warto złożyć coś działającego ale w miarę taniego, także odpadły obudowy customowe.
Postanowiłem pobawić się obudową halogenu 500W – jest tam wystarczająca ilość miejsca , żeby zmieścić 4-6 diodek, spokojnie można niezłą obudowę kupić za 30-40 PLN i jest odporna na warunki zewnętrzne.
Pierwsza bardzo wstępna wersja była prosta, obudowa na dole wklejone na klej termo 4 diody Cree P2 (takie miałem z odzysku) i do tego zasilanie w postaci przetwornic 230V z DX dających ok. 700mA w diodę, miałem 4 diody, także każda przetwornica zasilała po 2 diody (połączone równolegle)- szału z prądem nie było ot ok. 0.32A w diodę, ale na testy spokojnie tyle wystarcza (zdjęć niestety nie zrobiłem, ale trudno)
Zdjęcia jak co świeci dam na końcu…

Jako , że diody były wklejone na dno reflektora, światło było dość wąskie, postanowiłem w kolejnej wersji to poprawić-podnieść je do góry oraz zadbać docelowo o lepsze zasilanie.
Kro pierwszy: zadbać o komfort termiczny oraz podnieść diody do góry, od Bociana dostałem 2 kawałki Alu i dopasowałem je do dna w halogenie, po jego lekkim wygładzeniu i usunięciu różności na dnie, niestety nie jest łatwo kupić aluminium w większych kawałkach 
Dokupiłem pręt aluminiowy fi12 i po jego pocięciu na kawałki ca 20mm powstały słupki do przyklejenie lepszy diod: Edisonków, słupki te zostały zamocowane na płytce aluminiowej klejem termo po ich wcześniejszym wbiciu na kołki ustalające (lepsza odporność mechaniczna niż sam klej oraz ich ustalenie w zadanych miejscach)

Tak wyglądało serduszko na zewnątrz i zamontowane
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna modyfikacja miała na celu zapewnić znacznie lepszą jasność - zamiast przetwornic z DX zastosowałem przetwornicę o nazwie „Wodoodporny zasilacz sieciowy prądowy LED 1050mA max. 35W (30V)” ze sklepiku EdiMa (http://sklep.ledim.pl/?misc=46) – tylko taka przetwornicę zasilaną z 230V oraz dająca prąd ok. 1A w diodę znalazłem, dodatkowo musiała być wodoodporna – przecież halogen będzie pracować na dworze w warunkach średnio sprzyjających łatanym układzikom, a miejsca w pudełku zasilającym halogen jest niewiele.
Musze przyznać, że ta przetwornica działa bardzo fajnie w dodatku jest prosta w użyciu: proste podłącz przewody i działa, w diodę idzie 1.07A niezależnie czy jest 1na czy 5 diodek, a że miałem 5ta diodę, to ją dodałem do układu.

Tak wygląda wnętrze finalnie
Obrazek Obrazek

Porównanie jak co świeci, po kolei do lewej 1a wersja (4xCree P2 ok. 0.32A w diodę), 2a (4xEdison zasilanie jak w 1), Finalna (5xEdison 1.07A w diodę), halogen z żarnikiem 140W Philips
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak wiem, że halogen świeci jaśniej i inna barwa, ale … oszacujmy zużycie prądu, a raczej je zmierzmy.
Maszynka pomiarowa Volcraft : halogen z żarnikiem Philipsa 140W (lepszego nie znalazłem) pobiera ok. 148W, halogenik w wersji finalnej pobiera na starcie ok. 21W po rozgrzaniu 19.4W
Po przeliczeniu na PLNki dostajemy
Obrazek

Halogen z żarnikiem kosztuje tak bardzo ca 50-60PLN, żarnik (według producenta) działa ok. 2000h, halogen zmodowany do ledów wyjdzie ok. 200-250 PLN, sporo więcej kosztuje, ale w moim przypadku przy założeniu działania ok. 10h dziennie ta różnica zwraca się po roku, a raczej podziała znacznie dłużej no i nie muszę wymieniać żarnika.
Kolejna wersja będzie lepiej wykonana, ta obecna to tylko ręczne narzędzia-ot piłka do metalu, piłka , dremel… na pewno pręty aluminiowe zamiast kołków będą przykręcone i jeszcze pare innych pomysłów mam.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 189
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 08:00
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Halogen na LEDach

Post autor: bogas »

Sam się nad czymś podobnym ostatnio zastanawiałem.
Mogłeś sobie ponacinać pręty - miałbyś lepsze chłodzenie.
Ogólnie brawo za pionierski projekt. ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Halogen na LEDach

Post autor: Bocian »

bogas pisze:Mogłeś sobie ponacinać pręty - miałbyś lepsze chłodzenie.
Nie rozumiem. Lepsze chłodzenie w czym? W zabudowanej hermetycznie obudowie? :?:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Halogen po wygrzewaniu- dobra pare godzinek działania i są już pewne wnioski- muszę poprawić chłodzenie- obecne nie zapewnia komfortu termicznego diodom, za duża temp już jedno Edi zasłabło, pomysły sa- teraz ino materiały :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

pawelsz pisze:Halogen po wygrzewaniu- dobra pare godzinek działania i są już pewne wnioski- muszę poprawić chłodzenie- obecne nie zapewnia komfortu termicznego diodom, za duża temp już jedno Edi zasłabło, pomysły sa- teraz ino materiały :)
Zdaję się, że reflektor jest zrobiony z blachy aluminiowej, może gdybyś połączył go termicznie z tym kawałem aluminium, coś by to dało.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

profil alu jest już zakupiony płaskownik 20x40mm, a ref dotykał na dole, ale jest to myśl, kolejny element do użycia
Może na jutro będzie poprawiona wersja- zobaczymy
Gardol

Post autor: Gardol »

Znalazłem specyfikację takiego "gotowca":

http://www.als-company.pl/Oprawy_LED/sp ... powero.pdf

Wiem, że własna twórczość to frajda ale może jakieś idee z tego gotowca da się podpatrzyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

dzięki, popatrzyłem , ale inne rozwiązania , inne diody, inna elektronika
mam już coś sprawdzonego i pomierzonego nawet- działa nieźle
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Inna wersja halogenków na nowych diodaqch XPG neutralnych z nieżle selekcjonowanej partii (thx Czarny Kruku)
Ty razem robiłem dla Przyjaciela oświetlenie mega taktyczne, hihi- ot budowa trwa i trzeba czymś doświetlać teren a prąd coraz droższy :)
Są to klasyczne obudowy halogenowe 500W, w środku 5xXPG R4 neutralnych, w jednym diody dostają każda 0.68A w drugim 1.08A (test grzania itd)
Zasilanie halogenków na ledach to przetwornice Mean Well
Pomiary ile ciągną prądu na dniach.
Fotki ISO 400, czas 2s przysłona 5.6 WB5000K (tyle ile mają diody), referencyjnej fotki zapomniałem zrobić, ale w sumie po co- ciemność by była, ahha parametry ekspozycji zmniejszone w stosunku do tego co chciał sprzęt o ok 1EV

Halgen 150W na żarniku Philipsa (niby 140W ale ciagnie 150W)- daję z takim żarnikiem, ponieważ jest ok 2razy jaśniejszy niż tanie żarniki po parę zeta...
Obrazek
żarówka 150W (fota nie wyszła, ale cóż- żarówka daleko nie świeci)
Obrazek
Deree z XPG R4 neutral , prąd w diodę 1.4A, ref OP
Obrazek
Halogenik 5xXPG 0.68A w diodę
Obrazek
Halogenik 5xXPG 1.08A w diodę
Obrazek
ps
użyte diody
XPG R4 (433-463lm @ 1.5A / 325-348lm@1A / 130-139lm@350mA).
czyli szacunkowo mocniejszy halogen daje ok 1700-1800 lumenów, po ok 1.5h pracy w pokoju temp obudowy stabilizuje się i wynosi max 52st na obudowie
słabsza wersja daje ok 1200-1300 lumenów, moce jutro pomierzę

Na koniec pomiary.
Halogenik mocniejszy pobiera ok 21.1W, a słabszy 13.1.
Temperaturka w warunkach pokojowych: mocniejszy nagrzewa się na obudowie do ok 52st C max (miejscowo taka jest temp, ogólnie sporo mniejsza) i taka temperatura juz pozostaje, słabszego nie mierzyłem=znacznie mniej się grzeje.
Obrazek
I krótkie liczenie teraz, jeśli założymy, że świecimy ok 10h/dobę i wystarczy nam moc mocniejszej wersji, to już po roku jeko zakup/zrobienie nam się całkowicie zwróci, w kolejnym roku sporo zaoszczędzimy :D (założenia na szybko- koszt halogenu klasycznego + 2 żarników,tyle jest potrzebnych minimum na rok, to ok +-70PLN, koszt halogenka na ledach ca 300PLN)Czy się opłaca- cóz zależy do czego, gdzie itd...
ODPOWIEDZ