Srodek do usuwania sladow paluchow z lusterek "Kolodium

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
atrix001
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 12 lis 2009, 09:13
Lokalizacja: warszawa

Post autor: atrix001 »

Temat wraca co jakiś czas, więc w końcu zajrzałem, i włos mi się zjeżył (tu powinna wystąpić emotyikonka ze zjeżonym włosem, ale nie znalazłem).
Rozp. nitro i acetonu można użyć do czyszczenia łańcucha rowerowego, a nie do powierzchni refa! Czy nie lepiej zamiast specyfików o niewiadomym (tytułowe kolodium) składzie użyć preparatów które są powszechnie dostępne i wiadomo że nie zniszczą delikatnej powierzchni (środki do czyszczenia monitorów albo soczewek foto). Ja od lat używam najtańszej i najpewniejszej metody: najpierw chuch (ale bez plucia), a potem przetarcie chusteczką jednorazową. Chusteczka musi być niepyląca i niczym nie nasączana. Działa, i nie niszczy.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

atrix001 a przecierałeś kiedyś ref ?
ta metoda na 100% porysuje go, to nie są utwardzane soczewki foto z powłokami, a dmuchanie na ekran lapa też niewiele Ci da ;)
Awatar użytkownika
atrix001
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 12 lis 2009, 09:13
Lokalizacja: warszawa

Post autor: atrix001 »

pawelsz pisze:atrix001 a przecierałeś kiedyś ref ?
Przyznaje bez bicia że nie. Ale skoro są tak delikatne, to tym bardziej nie należy stosować inwazyjnych środków do ich płukania.
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Tak jak Piszecie , powłoki odblaskowe na "chińskich" reflektorkach robione są pewnie różnymi metodami i trudno nam będzie znaleźć jeden uniwersalny sposób czyszczenia.. Miałem okazję czyścić ref z modułu D26 z warstwą odblaskową OP i wyglądało to trochę na powłokę galwaniczną . W miejscu styku reflektorka ze szkiełkiem latarki powłoka odblaskowa wykruszała się a pod nią wychodziła warstewka miedzi (?) . Nie zauważyłem też jakiegoś lakieru na powłoce ani rozpuszczalnik Nitro (którego składnikiem jest aceton ) ani izopropanol nie robił żadnych ubytków w powłoce , chociaż o czyszczeniu szmatką nie mam mowy , nawet delikatne pocieranie wacikiem z waty zostawia rysy . Trochę inaczej sprawa ma się z reflektorkiem D26 w wersji SMO , warstwa odblaskowa raczej jest napylana i na pewno pokryta jakimś lakierem , baardzo delikatnym . Próbowałem zmyć chińskie odciski palców izopropanolem w aerozolu i dzieje się tak jak pisał LightLover , dobrze że zaczołem czyścić od krawędzi i refek jeszcze uratowałem , ale odciski już chyba na nim zostaną :(
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

atrix001 pisze:Czy nie lepiej zamiast specyfików o niewiadomym (tytułowe kolodium) składzie
Skład kolodium jest ogólnie znany a dotknięcie powłoki lustrzanej refa czymkolwiek a szczegolni potarcie go napewno zostawi slady.Uzywałem kolodium i nigdy nie miałem zadnych problemów.Kilka krotnie czyściłem ref SMO kolodium i rozpuszczenia jakiejś warstwy nigdy nie zauwazyłem.

[ Dodano: Sro Gru 16, 2009 10:25 am ]
Kolodium - roztwór nitrocelulozy w eterze dietylowym z dodatkiem alkoholu etylowego.
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Witam, do czyszczenia reflektorów stosuję niezawodną i sprawdzoną od lat metodę.

Po pierwsze, jeżeli reflektor jest złapany w którymś miejscu "paluchem", znaczy to tyle, że już nie da się go wyczyścić w sposób niepozostawiający śladu. A na kurz w reflektorach - wanna, prysznic i ciepła woda. Strumień wody pod ciśnieniem nie uszkodzi powłoki, a zmyje wszelkie drobinki z powierzchni metalu. Następnie wylewamy na niego trochę wody destylowanej, aby spłukać wodę z kamieniem wodą bez kamienia. ;) Potem reflektorek osuszamy ręcznikiem z wierzchu, a powłoki nie tykamy, zostawiamy aż wyschnie sama. Po wodzie destylowanej nie pozostaną zaschnięte plamy.

Na gorsze zabrudzenia druga metoda - podgrzewam w czajniku spirytus - bezbarwny denaturat, przelewam do słoika, wrzucam brudny reflektor, zakręcam i robię "szejka". Potem płukanka z wody destylowanej i już czysto. :)
ODPOWIEDZ