Jeszcze jedna dwururka

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Łukasz
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 12:43
Lokalizacja: Gdańsk

Jeszcze jedna dwururka

Post autor: Łukasz »

Witajcie, to mój pierwszy post na forum. :) Od jakiegoś czasu podczytuję i bardzo wiele się od Was dowiedziałem. Teraz chciałbym prosić o nieco konkretniejszą pomoc...

Chciałbym zbudować lampkę na rower do jazdy po lesie (raczej po drogach znanych i w miarę szerokich), a przy okazji także w mieście. Założenia:

1. Koncepcja ogólna:
- dwururka, jedna lampa na zasięg, druga na szerokość i pod koła
- odrębne włączanie lampek
- czas pracy ze dwie godziny przy pełnym świetle
- tryby: 1. Off 2. Dużo światła 3. Mało światła - mruganie mi niepotrzebne

2. Źródło światła:
Początkowo planowałem użyć diod XR-E Q5 i kolimatorów CRS-D na zasięg i CRS-O na boki i pod koła. Potem jednak przeczytałem w wątku Picha o diodach XP-G i zastanawiam się, czy one nie będą lepsze (czy dużo bardziej się nagrzewają?)... Do tego byłyby kolimatory przeznaczone do XP-E, tj. CXP-D (a może SS, skoro przy XP-G te kolimatory świecą szerzej?) na zasięg i CXP-O pod koła i na boki. Jaka jest różnica w czasie pracy pomiędzy XR-E i XP-G, a jaka w praktyce w jasności?

3. Sterownik:
Nie mam pomysłu, może coś podpowiecie? Nie chcę żadnych wymyślnych trybów, mają być tylko dwa stopnie świecenia obsługiwane przełącznikiem on1-off-on2.

4. Zasilanie:
Wiem, że polecacie 18650 i pewnie na tym się skończy, ale powiedzcie jeszcze, jak wypadają eneloopy AA (byłoby taniej)? Czy dwa 18650 wystarczą na 1,5-2h pracy? Ile eneloopów AA daje taki sam czas?
Czy kupowanie ładowarki Ultrafire w DX ma obecnie sens, czy nadal można trafić na bubel?
Czy ktoś próbował wstawić w kwadraciaka akumulatorek? Ma to sens, czy lampa będzie za długa i lepiej dać aku w oddzielnym zasobniku?

5. Obudowa:
Skłaniam się do kwadraciaka z Castoramy (myślę o takim z zaokrąglonymi krawędziami - jest ładniejszy ;) ), chociaż w sumie miałbym dostęp do tokarki... Problem w tym, że w tym warsztacie działają tylko ze stalą, więc materiał na obudowę musiałbym dostarczyć sam. Skąd bierzecie kawałki aluminium do wykonania lampek takich jak np. dwururka bandita (http://swiatelka.pl/viewtopic.php?t=1102)?

6. Chłodzenie:
Jeżeli obudowa będzie z kwadraciaka, to czy wystarczy profil w kształcie "L" przytwierdzony do MCPCB i górnej ścianki kwadraciaka? Coś jak na tym zdjęciu:
Obrazek
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Łukasz pisze:Potem jednak przeczytałem w wątku Picha o diodach XP-G i zastanawiam się, czy one nie będą lepsze (czy dużo bardziej się nagrzewają?)
Przy takiej samej mocy powinny nagrzewać się tak samo (a może nawet słabiej - mają większą sprawność od XR-E)
Łukasz pisze:3. Sterownik:
Nie mam pomysłu, może coś podpowiecie? Nie chcę żadnych wymyślnych trybów, mają być tylko dwa stopnie świecenia obsługiwane przełącznikiem on1-off-on2.
R105 od Edima http://sklep.ledim.pl/?misc=7
Łukasz pisze:Czy dwa 18650 wystarczą na 1,5-2h pracy?
Dwa połączone szeregowo 18650 mają za niskie napięcia do zasilania 2 diod i przetwornicy, trzeba 3 sztuki
Przeczytaj dokładnie temat Przetwornica R105 to wiele (jeżeli nie wszystkie :wink: ) z Twoich wątpliwości zostanie rozwianych :-)
Łukasz pisze:Ile eneloopów AA daje taki sam czas?
Policzysz sobie, jak przeczytasz chociażby temat Przetwornica R105 ;-)
Podpowiem tylko, że Eneloop AA ma 2000mAh x 1,2V = 2400mWh = 2,4Wh a dwie diody i przetwornica potrebują około 8÷9V nawet przy prawie rozładowanym akumulatorze (~0,9V na ogniwo/ENELOOPA).
Łukasz pisze:6. Chłodzenie:
Jeżeli obudowa będzie z kwadraciaka, to czy wystarczy profil w kształcie "L" przytwierdzony do MCPCB i górnej ścianki kwadraciaka? Coś jak na tym zdjęciu:
Podczas jazdy i przy prądzie do ~1A wystarczy.
Pozdrawiam
Łukasz
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 12:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Łukasz »

Dzięki, Piotrek, ten temat mi wiele wyjaśnił. :)

Obecna koncepcja wygląda następująco:

1. Źródło światła:
Dwie XP-G podłączone szeregowo do drivera R105.

2. Zasilanie:
Trzy 18650 podłączone szeregowo do drivera R105.

Chyba OK?

Pozostają pytania:

1. Czy można diody podłączyć w poniższy sposób?

Obrazek

Chodzi mi o to, żeby w mieście można było wyłączać z obwodu diodę z kolimatorem wąskim, tak żeby została tylko ta z szerokim, dającym owalne, nieoślepiające światło, zredukowane przez przełącznik w R105 do 50%. Czy taki układ załatwi sprawę i nic nie zepsuje? Czy to owalne światło 50% nie będzie w praktyce nadal za bardzo dawać po oczach?

2. Co myślicie o zestawie kolimatorów CXP-O ±6,5 / ±21,5 i CXP-SS ±6,5 (czy np. CXP-D nie będzie lepszy?). Tu są ich dane dla XP-G: http://ledil.fi/datasheets/DataSheet_CXP_XPG.pdf

3. Czy kupować ładowarkę i aku w DX, czy w Polsce (promocja w Milhunt, ale nadal wychodzi sporo drożej)? Pisaliście, że te Ultrafire w DX mają trefne bebechy.

4. Czy ktoś próbował wstawić w kwadraciaka akumulatorek? Ma to w praktyce sens czy lampa będzie za długa i lepiej dać aku tradycyjnie w oddzielnym zasobniku?

5. Skąd bierzecie kawałki aluminium do wytoczenia obudów takich jak np. dwururka bandita (http://swiatelka.pl/viewtopic.php?t=1102)?
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Łukasz pisze:Chodzi mi o to, żeby w mieście można było wyłączać z obwodu diodę z kolimatorem wąskim, tak żeby została tylko ta z szerokim,
Ja to widzę tak (rysunek na szybko w paincie :wink:) :
Obrazek
Pozdrawiam
Łukasz
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 12:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Łukasz »

Hm, już widzę, że mój pomysł odpada. W instrukcji R105 Edim pisze:
Ze względu na charakter pracy przetwornicy nie powinno się odłączać i podłączać diody LED przy włączonej przetwornicy. Ładunek zgromadzony w kondensatorze wyjściowym układu pracującego bez obciążenia może po podłączeniu uszkodzić strukturę LEDa. Tak więc LEDy powinny być podłączone do wyjścia na stałe, a włączenie powinno się odbywać od strony zasilania przetwornicy (jak na schematach). Nie jest też zalecana zmiana ilości diod połączonych w szeregu podczas pracy.
Piotrek, "podwójny włącznik 3-pozycyjny" czyli dwa takie on-off-on, tak?
Ostatnio zmieniony piątek 20 lis 2009, 13:29 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Łukasz pisze:Piotrek, "podwójny włącznik 3-pozycyjny" czyli dwa takie on-off-on, tak?
Tak ale w jednej obudowie :wink:
Łukasz pisze:Hm, już widzę, że mój pomysł odpada. W instrukcji R105 Edim pisze:

Cytat:
Ze względu na charakter pracy przetwornicy nie powinno się odłączać i podłączać diody LED przy włączonej przetwornicy. Ładunek zgromadzony w kondensatorze wyjściowym układu pracującego bez obciążenia może po podłączeniu uszkodzić strukturę LEDa. Tak więc LEDy powinny być podłączone do wyjścia na stałe, a włączenie powinno się odbywać od strony zasilania przetwornicy (jak na schematach). Nie jest też zalecana zmiana ilości diod połączonych w szeregu podczas pracy.
Zauważ że podczas zmiany ilości świecących ledów wyłączasz również zasilanie przetwornicy, także przetwornica wtedy akurat nie pracuje :wink:
Pozdrawiam
Łukasz
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 12:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Łukasz »

Właśnie widzę, to by było idealne. :) Miałbym dwa pstryczki - jeden do przełączania 50/100% światła, a drugi do przełączania 1/2 diody i jednocześnie do włączania całego układu. Muszę to jeszcze chwilę przemyśleć, żeby się dowiedzieć, czy na pewno rozumiem działanie tego przełącznika, o którym piszesz, hahaha. :) Tak to jest, jak się nie ma wiele do czynienia z elektroniką...
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Włącznik o którym piszę:
Obrazek
Łukasz pisze:czy na pewno rozumiem działanie tego przełącznika, o którym piszesz
rozumiesz :mrgreen: :wink:
Łukasz pisze:Miałbym dwa pstryczki - jeden do przełączania 50/100% światła, a drugi do przełączania 1/2 diody i jednocześnie do włączania całego układu.
Pozdrawiam
Łukasz
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 12:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Łukasz »

Taaaaak, tak. :) Już wszystko kumam. Dzięki. :mrgreen:

Oczywiście będę wdzięczny, jeżeli ktoś pomoże z pozostałymi pytaniami (2, 3, 4 i 5 ;) ). :)
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Łukasz pisze:2. Co myślicie o zestawie kolimatorów CXP-O ±6,5 / ±21,5 i CXP-SS ±6,5
Wydaje się dobry, ale to się okaże dopiero jak zaczniesz tym świecić na drodze.
Łukasz pisze:3. Czy kupować ładowarkę i aku w DX, czy w Polsce (promocja w Milhunt, ale nadal wychodzi sporo drożej)?
Ja mam DSD, ma jeden kanał i troche czasu trwa zanim naładuje akumulatorek, ale za to napięcie po ładowaniu to 4,2±0,02V (czyli bardzo dobrze wg. mnie). W polskim sklepie masz krajową gwarancję i to właśnie może przemawiać za takim zakupem, za to bezpośrednio z DX jest taniej.
Łukasz pisze:Pisaliście, że te Ultrafire w DX mają trefne bebechy.
Podobno mają też mniejszą pojemność niż TrustFire.
Łukasz pisze:4. Czy ktoś próbował wstawić w kwadraciaka akumulatorek? Ma to w praktyce sens czy lampa będzie za długa i lepiej dać aku tradycyjnie w oddzielnym zasobniku?
Moim zdaniem lepiej aku dać osobno.
Łukasz pisze:5. Skąd bierzecie kawałki aluminium do wytoczenia obudów takich jak np. dwururka bandita ( http://swiatelka.pl/viewtopic.php?t=1102 )?
Najlepiej jak zapytasz go osobiście przez PW :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Piotrek K. pisze:Włącznik o którym piszę:
Obrazek
Łukasz pisze:czy na pewno rozumiem działanie tego przełącznika, o którym piszesz
rozumiesz :mrgreen: :wink:
Łukasz pisze:Miałbym dwa pstryczki - jeden do przełączania 50/100% światła, a drugi do przełączania 1/2 diody i jednocześnie do włączania całego układu.
Wystarczy jednym stykiem wyłącznika zwierać diodę, która jest aktualnie "niepotrzebna". Przetwornica jest stałoprądowa, więc jej "wsjo ryba" ile diod zasila.


Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Pyra pisze:Wystarczy jednym stykiem wyłącznika zwierać diodę, która jest aktualnie "niepotrzebna". Przetwornica jest stałoprądowa, więc jej "wsjo ryba" ile diod zasila.
Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne z każdą przetwornicą. Wyłączałem takim sposobem (nie było to zasilane z R105) 2 struktury MC-E i za którymś razem jedna z nie zwieranych kapitulowała :cry:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Piotrek K. pisze:
Pyra pisze:Wystarczy jednym stykiem wyłącznika zwierać diodę, która jest aktualnie "niepotrzebna". Przetwornica jest stałoprądowa, więc jej "wsjo ryba" ile diod zasila.
Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne z każdą przetwornicą. Wyłączałem takim sposobem (nie było to zasilane z R105) 2 struktury MC-E i za którymś razem jedna z nie zwieranych kapitulowała :cry:
To zależy od przetwornicy. Dobra przetwornica ze stabilizacją prądu musi na tyle szybko zareagować na zmianę warunków obciążenia, aby nie doprowadzić do przeciążenia LEDa.

Może zbyt duże pojemności wyjściowe miałeś?
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ