Przetwornica R105

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

A może ten driver da rade??

http://sklep.ledim.pl/?misc=50
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Pichu pisze:Nie ma opcji żeby podwyższyć napięcie tego aku??
Możesz dokupić drugi albo dać szeregowo z nim jakieś inne żródło o podobnej pojemności, ale najlepiej zainwestuj w 3 li-iony 18650 PROTECTED połączone szeregowo (albo lepiej 6 dla dłuższego czasu świecenia :mrgreen: - 2 szeregi po 3 aku).

[ Dodano: Pią Lis 13, 2009 6:55 pm ]
Pichu pisze:A może ten driver da rade??

http://sklep.ledim.pl/?misc=50
Tak, tylko że w twoim przypadku wystarczy podnieść napięcie zasilające o parę V i będzie git :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Piotrek K. pisze:
Pichu pisze:Nie ma opcji żeby podwyższyć napięcie tego aku??
Możesz dokupić drugi albo dać szeregowo z nim jakieś inne żródło o podobnej pojemności, ale najlepiej zainwestuj w 3 li-iony 18650 PROTECTED połączone szeregowo (albo lepiej 6 dla dłuższego czasu świecenia :mrgreen: - 2 szeregi po 3 aku).
3x lion rodzi kolejne koszty. Chyba zdecyduję się na drugą przetwornicę, wyjdzie zdecydowanie taniej. I tak już przekroczyłem znacznie założony budżet na te lampkę.....


Edit:
Hmm, a gdybym kupił drugi taki aku?? I połączył oba ze sobą??
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

I tak już przekroczyłem znacznie założony budżet na te lampkę.....
To chyba taki standard podczas budowy własnej lampki :mrgreen: :wink:

[ Dodano: Pią Lis 13, 2009 7:01 pm ]
Pichu pisze:Hmm, a gdybym kupił drugi taki aku?? I połączył oba ze sobą??
Napisałem o tym post wcześniej :wink:
Piotrek K. pisze:Możesz dokupić drugi albo dać szeregowo z nim jakieś inne żródło o podobnej pojemności
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Postanowiłem, że na razie będę świecił tymi 400lm z przetwornicy, a jak dojde do jakichś pieniąchów to zmienię zasilanie na 4x18650 i będzie git :)

Dzięki wszystkim za pomoc :)
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Pichu pisze:Postanowiłem, że na razie będę świecił tymi 400lm z przetwornicy, a jak dojde do jakichś pieniąchów to zmienię zasilanie na 4x18650 i będzie git
Moim zdaniem lepiej 3 szeregowo albo wielokrotność tego, bo:
http://sklep.ledim.pl/?misc=7 pisze:# maksymalne napięcie wyjściowe 15V (max. 3-4 diody szeregowo na wyjściu) - nie wolno podłączać przetwornicy bez obciążenia, przy zasilaniu powyżej 14V.
Ja miałem 4 Li-Ionami (były świeżo po ładowaniu czyli 16,8V) zasilaną taką właśnie przetwornicę i przypadkowo odłączyłem diody, gdy zasilanie przetwornicy było podłączone.
Przetwornica się niestety zepsuła :sad: (z mojej winy oczywiście i do nikogo nie mam pretensji :wink: ).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

3x18650 szeregowo wystarczą aby diody dostały z R105 po 1000mA każda??
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

http://sklep.ledim.pl/?misc=7 pisze:aby zapewnić nominalny prąd wyjściowy minimalne napięcie zasilania musi być większe o minimum 1,5V od napięcia wyjściowego, nawet przy prawie wyładowanej baterii;
A więc tak rozładoane Li-Ion mają 2,8V, a naładowane 4,2V, więc napięcie takiego 3 akumulatorkowego pakietu to 8,4÷12,6V

Dwie diody z vf 3,3V 3,3Vx2=6,6V do tego przetwornica na której tracimy jakieś 1,5V 6,6+1,5V=8,1V więc jak najbardziej podejdzie :-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Tak więc uczynię, jak tylko do mojej kieszeni spłynie trochę złotówek :) Dzięki za wszystkie rady.

[ Dodano: Pią Lis 13, 2009 8:55 pm ]
Po maksymalnym podkręceniu potencjometru montażowego na R105 mam 0.46A na diodę według miernika. Więcej nie będzie. dodatkowo, jeden z kolegów napisał w moim topicu, że według specyfikacji tej przetwornicy, nawet mimo większego napięcia nie da ona więcej niż 1A.... tak wiec chyba będę musiał kupić druga taką. Btw, po podkręceniu na maks potencjometru mam 1.34A bez obciażenia, zastanawiam się czy na krótka mete jedna sztuka nie będzie lepiej świeciła niz dwie :D No chyba że po podłączeniu diody amperaż spadnie.
Awatar użytkownika
jezjacek
Posty: 305
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:23
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: jezjacek »

Wydatki są niezbędne: albo kupisz drugą przetwornicę, albo nowe akumulatory ( przy połączeniu szeregowym diod , przez każdą popłynie 1A ale zasilić ją trzeba min 8,5 V przy rozładowanych bateriach)
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Zmienię źródło zasilania, ale póki co poświecę tymi 400lm :) A tak z ciekawości, przy 6v szeregowo diody dostawały po 0.15A, jak to możliwe że przy około 9v będzie po 1A?? Przecież to tylko 3v różnicy? :)
Awatar użytkownika
jezjacek
Posty: 305
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:23
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: jezjacek »

Didy żeby świeciły na 1A muszą mieć ok 7V (połączenie szeregowe) napięcia a mają? mniej? Przy mniejszym napięciu prąd spada gwałtownie. Zobacz wykres w datasheecie diody. a driver wymaga min 1,5 V ponad napięcie zasilania diod. Przy 6 V coś zabiera driver, na diody zostaje strzelam 5v. Czyli ledwie się żarzą.
Ostatnio zmieniony sobota 14 lis 2009, 10:00 przez jezjacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

To teraz wiem już wszystko, dzięki Jezjacek ;)
Awatar użytkownika
jezjacek
Posty: 305
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:23
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: jezjacek »

Żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku po prosyu podłącz jedną diodę. Powinna dostać 1A i będzie mocniej świecić niż dwie szeregowo. Przy połaczeniu równoległym każda dioda powinna dostać 0,5A (1A max przetwornicy na 2 diody). Też powinno jasno świecić.
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Pojedyncza dioda dostaje 1A :) Nawet więcej bo w tym momencie 1.2A (podkręcony potencjometr bo przy dwóch diodach podłączonych równolegle dostają tylko po 0.4A w momencie kiedy mam ustawione 1A na jedną diodę. Przy podkręconym potencjometrze dostają po 0.46 - 0.47A. Włączałem oczywiście tylko na parę sekund.
ODPOWIEDZ