Ładowarki i inne takie pogaduchy

...sprawy techniczne i organizacyjne dotyczące forum...propozycje, uwagi, wnioski, pochwały ;-)...etc
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

igi pisze:Bo mi się wydaje, że przy ładowaniu większym prądem właśnie elektronika ładowarki szybciej wykrywa -dv więc w sumie pakuje w ogniwo mniej energii.
Tylko ci się wydaje :razz: Chodzi o to, że przy większym prądzie uzyskujemy większą sprawność ładowania, tj. więcej energii którą "wpychamy" zostanie w akumulatorku - ładowarka pokazuje ilość energii, którą wpompowywała, ale część z tej energii po porostu "nie zostaje" w aku. Oczywiście mam tu na myśli prądy ładowania z przedziału 200mA-700mA, bo 1-2A to już realnie obniża pojemność i/lub aku nie są ładowane do pełna.

Pozdrawiam :wink:
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Volt pisze:przy większym prądzie uzyskujemy większą sprawność ładowania
A przypadkiem nie powinno być mniejszym ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Właśnie nie :razz: Sam się o tym przekonałem jak ładowałem eneloop'y (2000mAh) za pomocą BC-700:
prądem 500mA ładuje ok 4:10 - 4:15, a prądem 200mA ok 12-13h -> sprawność jak widać ~95% dla 500mA i ~80% dla 200mA.
Pojemność wpompowywaną (teoretycznie, bo w praktyce w obu przypadkach aku i tak przyjęły ~2000mAh) pokazuje ok 2Ah dla ładowania 500mA i zauważalnie więcej dla 200mA.

Mam nadzieję że teraz już rozjaśniłem trochę :wink:
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Volt pisze:Pojemność wpompowywaną (teoretycznie, bo w praktyce w obu przypadkach aku i tak przyjęły ~2000mAh)
Sprawdzałeś potem ich pojemność po takich 2 róznych ładowaniach podczas rozładowywania ? (w BC-700 można sprawdzić pojemność bez wcześniejszego ładowania akumulatorka programem "discharge refresch")

Jest jeszcze szybszy (ale pewnie mniej dokładny) sposób:
Jeżeli ładowanie zakończyło się mniej więcej w tym samym czasie to po paru godzinach ich napięcie powinno się utrzymywać na podobnym poziomie (jeżeli oczywiście są naładowane do tego samego stopnia, a powinno tak być skoro za ładowanie odpowiada automat). Jeżeli jeszcze ich nie używałeś to zmierz ich napięcie, bo coś mi się wydaje, że ten ładowany prądem 500mA będzie miał go mniej.

Podczas ładowania większymi prądami (500 lub 700mA) akumulatorki są zauważalnie ciepłe, no a żeby coś rozgrzać potrzebna jest energia, także coś mi w Twojej teorii nie pasuje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Niestety teraz nie mam żadnych aku ładowanych różnymi prądami. O napięciu masz częściowo rację - aku ładowane mniejszym prądem mają większe napięci na końcu, ale nie wydaje mi się, żeby przekładało się to w znaczącym stopniu na zgromadzoną energię.

Teraz już szczerze mówiąc sam zwątpiłem, która teoria jest słuszna, więc wpadłem na pomysł, żeby zamiast teoretyzować, wszystko w praktyce pomierzyć.
Czyli: różne prądy ładowania, rozładowania, zgromadzona energia, czasy i napięcia końcowe. Ułożone w jakiejś ładnej tabeli da nam odpowiedź.

Mam parę enelópków ładowanych 500mA - spróbuję, tak jak pisałeś, rozładować je programem "discharge refresh" różnymi prądami i potem naładować też różnymi i rozładować takim samym - to już kawałek tabelki będzie zrobiony :wink:

[ Dodano: Pią Lis 13, 2009 12:33 pm ]
Ruszyła maszyna.... tj. BC-700 :razz:
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Volt pisze:zwątpiłem, która teoria jest słuszna, więc wpadłem na pomysł, żeby zamiast teoretyzować, wszystko w praktyce pomierzyć.
Najsłuszniejsza decyzja :mrgreen: :wink:
Volt pisze:Czyli: różne prądy ładowania, rozładowania, zgromadzona energia, czasy i napięcia końcowe. Ułożone w jakiejś ładnej tabeli da nam odpowiedź.
Ja tylko dodam od siebie jedno spostrzeżnie: wyższy prąd rozładowania to większe obciążenie aku i tym samym mniejsze napięcie na nim. Ładowarka BC-700 (przynajmniej moja) rozładowuje tylko do momentu chwilowego osiągnięcia napięcia <0,9V (tyle pokazuje się przez chwilę na wyświetlaczu), a ten moment następuje szybciej w przypadku rozładowania większym prądem i w związku z tym nie rozładowuje akumulatorka do tego samego poziomu co prądem 100mA (szczególnie dotyczy to gorszych akumulatorków na których spadek napięcia podczas pobierania prądu jest większy niż na porządnych nowego typu np.ENELOOP lub takich jak moje nowe promocyjnie zresztą zakupione :grin: aku Varta Redy2Use).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Jak wiecie do ładowania swoich aku używam TEJ ładowarki, ale od pewnego czasu używam TEJ ładowarki i powiem uczciwie że wszystkie inne poszły do kosza na śmieci, mogę ustawiać dowolne parametry, prądy ładowania, rozładowania,mogę ładować pojedyncze aku lub całe pakiety, ładuje Ni-Cd, Ni-Mh, Li-Ion, Li-Pol, Li-Ta, Pb-bat, RAM, Li-Ph(FePO4).......ta druga ładowarka, czyli Pulsar2+...... wiem......kosztują sporo :sad: lecz inwestycja procentuje w czasie, więc nie lepiej kupić raz a dobrze i mieć spokój niż kupować różne "badziewie" które rozwalą prędzej czy później aku, pół biedy jak te z zakupionego kompletu, gorzej jak porządne aku porządnej firmy :zly:

Oczywiście to jest moje zdanie lecz poparte wieloletnim już doświadczeniem jeśli chodzi o ładowarki i akumulatorki powszechnego użytku.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

Podczas ładowania większymi prądami (500 lub 700mA) akumulatorki są zauważalnie ciepłe, no a żeby coś rozgrzać potrzebna jest energia, także coś mi w Twojej teorii nie pasuje.
Jeżeli sprawność przy 200mA będzie 80% to te 40mA zamieni się w ciepło, a gdy sprawność przy 500mA będzie 90% to odpowiednio 50mA. Wniosek: argument o grzaniu się jest taki sobie ponieważ ilość energii wydzielonej w jednostce czasu jest większa przy 500mA pomimo większej sprawności. Bateria może oddać do otoczenia ileś tam energii w jednostce czasu, im więcej energii będzie musiała oddać tym różnice temperatur na baterii i powietrza będą większe.

Nigdy nie przeprowadzałem pomiarów ile tej energii tam w akusa wchodzi więc na temat główny mogę się wypowiadać tylko na podstawie tego co gdzieś wyczytałem - nie warto przekazywać.
Hektor
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 18:04
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Hektor »

MariuszB. pisze:Jak wiecie do ładowania swoich aku używam TEJ ładowarki, ale od pewnego czasu używam TEJ ładowarki i powiem uczciwie że wszystkie inne poszły do kosza na śmieci, mogę ustawiać dowolne parametry, prądy ładowania, rozładowania,mogę ładować pojedyncze aku lub całe pakiety, ładuje Ni-Cd, Ni-Mh, Li-Ion, Li-Pol, Li-Ta, Pb-bat, RAM, Li-Ph(FePO4).......ta druga ładowarka, czyli Pulsar2+...... wiem......kosztują sporo :sad: lecz inwestycja procentuje w czasie, więc nie lepiej kupić raz a dobrze i mieć spokój niż kupować różne "badziewie" które rozwalą prędzej czy później aku, pół biedy jak te z zakupionego kompletu, gorzej jak porządne aku porządnej firmy :zly:
A jaka jest cena tej ładowarki i co jest z nią w komplecie (chodzi mi o koszyki na akumulatory)?

[ Dodano: Wto Lis 24, 2009 10:16 pm ]
Volt pisze:Właśnie nie :razz: Sam się o tym przekonałem jak ładowałem eneloop'y (2000mAh) za pomocą BC-700:
prądem 500mA ładuje ok 4:10 - 4:15, a prądem 200mA ok 12-13h -> sprawność jak widać ~95% dla 500mA i ~80% dla 200mA.
Pojemność wpompowywaną (teoretycznie, bo w praktyce w obu przypadkach aku i tak przyjęły ~2000mAh) pokazuje ok 2Ah dla ładowania 500mA i zauważalnie więcej dla 200mA.
Wydaje mi się, że jednak jest odwrotnie. Wydzielane ciepło to jedno, ale przy dużych prądach ładowania dochodzi jeszcze problem szybkości samej reakcji chemicznej w ogniwie, która to szybkość nie zmienia się liniowo, proporcjonalnie do wielkości prądu ładowania. Stąd i sprawność poza pewnym zakresem prądów będzie inna.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

W komplecie nie ma żadnych koszyków na akumulatory,a w sprawie ceny musisz pisać lub dzwonić do producenta (na stronie masz podane namiary) ja swego czasu za swoją płaciłem coś ok. 800 zł.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
vandar
Posty: 54
Rejestracja: czwartek 22 paź 2009, 09:47
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: vandar »

I ja się podpinam bede robił pakiet 3S2P ale do takiego pakietu jakoś nie mogęznaleźć łądowarki za rozsądna cenę co by całosc ładowała wiec moze lepiej kupić
3 x http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13820 co myślicie?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

A ja wczoraj zakupiłem tego Tronica z Lidla po waszych opiniach, wrzuciłem wczoraj 2 GP recyko AA i 4 szt. Panasonic Infinuum....po jakimś czasie sprawdziłem organoleptycznie temperaturę akkusów dotykając ich i...OPARZYŁEM SIĘ!!! Toż to woła o pomstę, takie katowanie akkusów, ja nie lubię smażyć żadnej nie-kuchennej chemii. Akkusy natychmiast wyjąłem i aktualnie wysysam z nich prąd w BC700, zobaczymy ile z nich wyjdzie. Infinuum nie były aż tak gorące(dało się utrzymać w dłoni, bez komfortu) ale nie odważyłem się ich w ładowarce zostawić. Chyba będę musiał ją rozkręcić i pomierzyć czym tak katuje akkusy....
:evil:
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Calineczka nie możliwe żeby parzyły , może coś z nią nie tak .
Jak wrócę do domu to zrobię test - wezme wsadzę komplet wyładowanych eneloopów i zrobię pomiar temp .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

no nie wiem czy niemożliwe. na szybko mierzyłem miernikiem prąd jakim próbkowała akkusy:1,1A.mniej więcej. Mam wrażenie, może niesłuszne, że w tych nowszej generacji, "zawsze gotowych" akumulatorkach jakoś trudniej niektórym ładowarkom wykryć legendarne deltaV. Jeszcze raz sprawdzę. Aktualnie wsadziłem Infinium Panasonica a z Recyko wysysam prad, póki co oddały jakies 1360mAh i dalej są rozładowywane...
ODPOWIEDZ