Dobór zasilacza do oświetlenia led

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
cob
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 25 gru 2012, 22:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dobór zasilacza do oświetlenia led

Post autor: cob »

Czeka mnie wykonanie oświetlenia między innymi w łazience. Chcę zastosować taśmy LED w formie dwóch pionowych profili oraz jakiegoś pasa lub kilku na suficie. Nie chcę widzieć samych ledów, więc 120 diod na metr to minimum, a najlepiej byłoby 240. Takie taśmy, to z 14-18W/m. Czyli przy 5m pionowych listew i np. 3m na suficie dostaję odpowiednio 90W i 54W. Obecnie w 2x mniejszej łazience mam żarówkę LED 15W i wystarcza, więc 144W to o wiele za dużo. Obstawiam, że 50W z taśm led już będzie przesadą.
Plan mam następujący: dwa zasilacze żeby mieć niezależnie sufit i listwy na ścianach. Szukałem zasilaczy na alliexpress i mają zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem/zwarciem i przede wszystkim regulację napięcia wyjściowego. W praktyce zmiana napięcia zasilania taśmy mocno wpływa na pobieraną moc, więc możliwość regulacji w zakresie 10-15% powinno chyba wystarczyć do obniżenia mocy pewnie nawet trzykrotne. Kupowanie zasilaczy na 150W wydaje mi się bez sensu przy tych założeniach i najchętniej kupiłbym 2x48W albo nawet 48W i 24W. Jeśli mają zabezpieczenia, to chyba nic nie ryzykuję, a dodatkowo zasilacze w praktyce będą pracowały optymalniej biorąc pod uwagę moc, którą realnie będą dostarczać.
Czy takie podejście jest ok?
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Dobór zasilacza do oświetlenia led

Post autor: Mociumpel »

Twoje podejście jest tzw. siłowe i najtańszym kosztem - podejście trikiem redukuje moc na dzień dobry o połowę a trikowe z usprawnieniami do 1/4 - dla 8m oznacza to na dzień dobry 80W a ze ściemniaczem nawet 50W i mniej dla całości - wtedy i masz mniejsze zasilacze i zasilasz ze środka 3m w dół po ścianie i 5m po suficie JEDNYM zasilaczem 100W np. https://www.fose.eu/pl/product/MPW-100
Dużo zależy od komponentów nie tylko od samej gęstości ledów na taśmie:
Zakładając wstępnie taka taśmę https://www.fose.eu/pl/product/SCE-120 (względnie słaba i tania) - 120 ledów na metrze to:
1. taki profil https://klusdesign.pl/produkt/429 - profil głęboki (ten ma "skrzydełka" ale są bez nich i taka szybka https://klusdesign.pl/produkt/538 - pogrubiona warstwa "umleczniająca" - praktycznie redukuje wszelkie "przerwy i cienie" między punktami ledowymi
2. taki ściemniacz https://www.smd-led.pl/sciemniacz-led-m ... 4v-4a-1226 redukuje ilość światła/moc taśmy - ustalasz moc świecenia wrzucasz za szafę i działa.
Dodatkowo możesz dać najtańszy płaski profil np. https://www.fose.eu/pl/product/P01

Inna najdroższa opcja "niemania" punktów jest taka taśma https://www.fose.eu/pl/product/COB-528 - jej koszt to zazwyczaj 2x tyle co tamta powyżej - tutaj NIE MA przerw - ciągła linia plus dodatkowy ściemniacz z regulacją jasności i masz doskonałe ale i najdroższe rozwiązanie LINiI na ścianie.
Innym sposobem redukcji mocy światła jest jeden zasilacz plus jeden sterownik dwukanałowy lub taniej dwa niezależne sterowniki podpięte do taśm sterowane jednym pilotem (dodatkowy koszt ok. 150 zł brutto) - odradzam na dzień dobry rozwiązania "smartfonowe" - są może i "słitaśne" ale nie zawsze się sprawdzają w praktyce tak jak "mechaniczny pilot" (te tańsze to po blutucie z aplikacją na bliskie odległości to np. https://allegro.pl/oferta/sterownik-blu ... 6944143176 sa to rozwiązania raczej do RGB - monokolor jest dość rzadko spotykany - i trzeba jedynie któryś z pinów wykorzystać aby uzyskać mono sterowanie)

Wszystkie powyższe linki to przykładowe niemniej stosowane przeze mnie jako rozwiązania ekonomiczne lub sprytne dla Kowalskiego gdy nie ma hajsu i "opuścił go elektryk" czyli nie ma pomysłu a chce zrobić to sam ...
ODPOWIEDZ