Jaka grubość blachy do ręcznego modelowania ?

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Jaka grubość blachy do ręcznego modelowania ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Przerabiam pewien cud elektroniki w którym muszę odprowadzić ciepło z ledów. Niestety całość będzie się opierać na lekkim druciarstwie. Do odprowadzenia mam ciepło z 2 ledów, gdzie każdy jest pędzony prądem około 200 mA. Fabrycznie siedzą na płytce z laminatu i mają żywotność kilku miesięcy. Problem jest taki, że wszystko jest dość mocno upchane i jedyne wyjście to ledy wrzucić na miedziany pasek i taki pasek wyprowadzić poza gumowy korek który trzyma ledy. I teraz pytanie właściwe - w jaką grubość miedzianej blachy celować, tak aby w warunkach domowych bez specjalnych narzędzi można było ją swobodnie formować, zaginać, docinać ? Grubości dostępne na rynku są różne, jednak nigdy w ten sposób się nie "bawiłem" i jestem w kropce.

Dzięki za info.
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
No cóż, napisze truizm, ale wszystko zależy od... A no od tego jaki masz gatunek miedzi, czym domieszkowany, jakie ostre gięcia chcesz uzyskać czy głębokie wytłoczenia itd.
Ogólnie miedź jest bardzo kowalnym metalem, miękkim i łatwym w obróbce. Niestety wredna przy obróbce skrawaniem, szczególnie gwintowanie.
Miedź ma taką właściwość, że hartuje się przez kucie, więc musisz ją czasem wyżarzać. Jeśli np, chciał być wygiąć płaskownik 5mm pod kątem prostym z promieniem 0, to musisz to robić na kilka razy, podgrzewając w między czasie miejsce gięcia.
Blachę od 1 - 3mm można spokojnie obrabiać w warunkach amatorskich.
Zerknij, co można zrobić przez kilka minut z kawałka blachy.





Jak zerkniesz na mój avatar, to zobaczysz fragment mojego klepania, z tym, że blachy stalowej.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ