Diody z DX

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
kokoko1x
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 31 sie 2009, 20:24
Lokalizacja: Wadowice

Diody z DX

Post autor: kokoko1x »

Witam
Mam zamiar niedługo zmontować lampkę na rower (2 kwadraciki- daleko i szeroko)
porównując zakupy w DX i na allegro różnica cenowa jest znaczna, zatem mam pytanie:
czy diody z tych dwóch różnych źródeł różnią się parametrami?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Chłopie, masz okazję, bierz od Czarnego Kruka XP-G za niewielkie pieniądze. W sklepiku znajdziesz.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Zależnie u kogo kupujesz - Edim, W i kilka innych osób wiedzą co kupują i sprzedają. Reszta sprzedaje na miejscu towar z dx / kai ze swoją marżą, sprzedają to co tam kupią - a kupują co popadnie, bo i Chińczycy sprzedają co popadnie.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

greg pisze:Chłopie, masz okazję, bierz od Czarnego Kruka XP-G za niewielkie pieniądze. W sklepiku znajdziesz.
Światłą będzie dużo, jest jednak jedno ale - póki co brak dedykowanej optyki co by je dobrze skupić.
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

A jakie będą w przyblizeniu ceny xp-g gdy juz na dobre zagosci sie na rynku? Drozsze niż teraz od Czarnego Kruka teraz?
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

rrobsonm, podejrzewam, że tak (że droższe), teraz zwykła Q5 od Edima kosztuje 26zł, zależy jeszcze co masz na myśli mówiąc (w sumie to pisząc :P) "gdy juz na dobre zagosci sie na rynku"
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

miałem na myśli może jakąś lampkę na przyszły sezon. Czyli za pół roku gdzieś tak, może trochę wcześniej.
kokoko1x
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 31 sie 2009, 20:24
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kokoko1x »

dziękuję za pomoc

Mam jeszcze jedno pytanko;
Otóż buduję lampkę rowerową. Jeżdzę głownie po drogach publicznych ale zdarzy sie jeszcze jakaś szutrówka (leśne wojaże to nie dla mnie)
Jaką optykę polecacie do w.w. zastosowań?
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

Ja bym brał coś koło 15*(kąt pelny). Jednak przy duzej mocy może to troche oślepiać jadących z przeciwnego kierunku. Sam mam lampke na kolimatorze +-7* z cree xp-e R2 @900mA max i jest wg mnie do takich spokojnych zastosowań dobra, chociaż apetyt rosnie w miare jedzenia...


edit
w pierwszym poscie napisałeś że 2 kwadraciaki, czy to nieaktualne?

edit2
jakoś źle zrozumialem twoja wypowiedz ze pytasz o optyke dla tylko 1 diody. Dla drugiej hmm ja bym wziął coś szerszego dla drugiej diody, ale na asfalt to nie jestem do konca przekonany czy jest sens.
kokoko1x
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 31 sie 2009, 20:24
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kokoko1x »

No może troszkę zamieszałem, przepraszam :D
Szczerze mówiąc sam nie jestem pewien, czy na asfalt potrzebuje dwóch lampek.
Czy jedna lampka będzie dawała wystarczająco światła, aby jazda z prędkością ~30km/h była bezpieczna? Muszę mieć trochę światła pod kołem (bo w ciemnościach można trafić na niemiłą niespodziankę) i coś bardziej z przodu.
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

30km/h to jest szybko jak na noc, zalezy od tego jeszcze czy znasz asfalt po którym jedziesz i jaki to jest asfalt, czy twoja lampka to jedyne źródło światła i głownie od tego na ile masz w sobie nutke ryzykanta :P Ja jestem ogólnie spokojnym człowiekiem. Z jazdą to jest tak, jak nic nie ma sie stać to i 10diod 5mm i możesz jechać, a jak cos ci ma wyskoczyć lub ma być inne niebezpieczeństwo to rożnie bywa nawet na dobrym świetle - zalecałbym rozsądek to 1 dioda 1000 mA bedzie wystarczająca

Do obejrzenia jak świecą jakie lampki polecam tutaj link http://dominik.magma-net.pl/mod/
fajne zdj możesz również znaleźć na forum. Chociażby tu: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p ... d954#26357
w tym temacie bardzo fajnie widać ze się zyskuje na zasięgu bardzo dodajac 2 diode z waska optyka porównując pierwsze i trzecie zdj
Ostatnio zmieniony czwartek 08 paź 2009, 16:00 przez rrobsonm, łącznie zmieniany 1 raz.
kokoko1x
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 31 sie 2009, 20:24
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kokoko1x »

dzięki za odpowiedz :)
teraz mam jeszcze takie pytanko: ciężko jest wykonań lampkę w kształcie walca bez odpowiednich narzędzi?
jeśli chodzi o optykę; co powiesz na zestaw +/-13* i +/-4* ?
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

imho dobry zestaw do twoich zastosowań będzie

Czy ciężko? Zależy od twojej pomysłowości nad wykonaniem tego wszystkiego. Ważne żeby mieć to wszystko w głowie jakoś rozplanowane. Ja swoja pierwsza i jedyna latarkę zrobiłem z rurki - okrągła. Z takich kosztowniejszych narzędzi to uzywałem szlifierki tylko. No i lutownicy. Reszta glupoty. Oczywiście teraz drugi raz bym to zrobił dużo lepiej i estetyczniej. Ogólnie za pierwszym razem nastaw się że Ci prawdopodobnie nie wyjdzie tak jak zaplanowałeś na początku i koszty wyjdą w praniu różne. W rurce takiej bez gwintów, nie na wymiar itd jest ten problem że ja wiele rzeczy kleiłem - latarka jest średnio rozbieralna.


edit
Tylko przemyśl w konstrukcji ze ta lampka z szerszą optyką będzie musiała być pod innym kątem, nie ma sensu żeby wszystko w niebo leciało, a jak będą równolegle to tak wyjdzie. Inspiracji poszukaj na forum, ludzie robią przeróżne konstrukcje. Potem najlepiej po pooglądaniu rożnych latarek przejść się trzeba do sklepu i zobaczyć co jest do dostania w twoim miejscu zamieszkania. A optykę bym się zastanowił może coś owalnego nie dać, do miasta jest to o tyle dobre ze nie świeci w gore i nie oślepia tak innych.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

kokoko1x pisze: Czy jedna lampka będzie dawała wystarczająco światła, aby jazda z prędkością ~30km/h była bezpieczna? Muszę mieć trochę światła pod kołem (bo w ciemnościach można trafić na niemiłą niespodziankę) i coś bardziej z przodu.
z mojego doświadczenia w nocnych startach w zawodach rowerowych wynika ze nie ma pojęcia za mało światła. osobiście jeżdżę teraz z setupem 4 lampek.

Na kierownicy
2 x cree R2 @ 1A z optyka 45 deg - do oświetlania szeroko i blisko
1 x ssc p7 @ 2.5 A z reflektorem 50mm z DX - do dystansu

Na kasku
1 x cree R2 @ 80 mA goly led bez optyki do oswietlenia mapnika, i bezpośrednio pod nogi jak sie z roweru spada

w sumie jakies 1000 lm
Bez dołączanego tego p7 nie jestem w stanie bezpiecznie lecieć pełnym ogniem w lesie, tak wiec odpowiadając na twoje pytanie , 1 lampka to moim zdaniem za malo by cisnąć 30kmh bezpiecznie
kokoko1x
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 31 sie 2009, 20:24
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kokoko1x »

jejku, przy takim zestawie to "dzień" w nocy :mrgreen:
Dzieki za odpowiedzi

Moglibyście jeszcze doradzić jaką diodę (i o jakim odcieniu) zamówić z DX?
Na forum najpopularniejsze są Q5, czasami trafi się Q4, na którą ktoś kiedyś narzekał (nie pamiętam gdzie to czytałem).
Pomożecie? :wink:
ODPOWIEDZ