Budzenie zleżałych (0.00V) akumulatorów NI-MH

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Budzenie zleżałych (0.00V) akumulatorów NI-MH

Post autor: Kwazor »

Panowe dorwałem 2 akumulatory NI-MH RAYOVAC ( prawdopodobnie 1600mAh -- brak opisu na etykiecie internet też "milczy" )

Akumulatory bardzo długo musiały być rozładowane ( siedziały w DISCMAN SONY)
Napięcie na nich 0.00V ( NIMH tego bardzo podobno nie lubią )

I pierwsze wsadzenie ich na 150mA to szybki skok prawie do 1.5V i spadek napięcia ( typowy dla leniwej NI-MH )

To je wio na 400mA do mojej DIY ładowarki.. po 8 minutach komunikat full ( czyli narazie mamy -Dv i akumulator się budzi ) takich cykli było kilka..

Pierwsza próba zwarciowa : 5A czyli albo aku ma spore r wew albo nie obudzone
To jeszcze kilka ładowań i za kazdym razem było lepiej 6-8A i 10A czyli ok r wew dobre..
( jeszcze jedno ogniwo mocniej się grzało przy ładowaniu -- dałem im odpocząć pół godziny)
Ale rozładowanie pierwsze to tylko około 130mAh..( prąd 220mA )

To ładujemy je dalej ... po około godzinie znów ładowarka zakończyła ładowanie ( na ogniwach około 1440mV @400mA )

To teraz opcja albo mam -DV albo DV=0 ( tak soft jest napisany )

Rozładowanie pradem 220mA ukazało mi pojemność 230mAh czyli już lepiej..

Tak wiem po co się bawić ale widzę że chyba je podniosę z gleby ( oby nie zrobiły tak jak duracele 1700mAh-- bardzo silne samo rozładowanie a były nówki tylko też z 0.00V )

Ma ktoś z was dane z ładowarek automatycznych jak wygladało u was budzenie NI-MH ??
Mociumpel
Posty: 2103
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Sztuka dla sztuki - idzie kupić recyko 2500 czy ladda 2400 za ok. 5 zł sztuka i kręcić cykle kolejne kilkaset razy - zrzuć te do kosza na odpady elektryczne i kup nowe - moje zdanie.
Dawno temu jak dolar kosztował ze 3,20 (2014?) kupiłem coś takiego https://www.fasttech.com/products/0/100 ... chargeable do dzisiaj chodzą w ciśnieniomierzu jako komplet - ładowanie co 2 tygodnie (na oko są po ponad 120 cyklach) - działają jak nowe ;)
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Post autor: Kwazor »

Sztuka dla sztuki może i tak ale gdybyś trafił kiedyś na urządzenie na nietypowych ni-mh etc i nie da się tam zaaplikować nic innego to jest na to ratunek.

Ok kolejne ładowanie nocne @150mA prądem tętniącym + kilkadziesiąt minut w cyfrówce @400mA

Wynik : 430mAh .

Wnioski ż każdym ładowaniem rozładowaniem podnosi się pojemność oddawana z wynikiem 2x wyższym.

A prąd zwarciowy wskoczył na 11A ( a to bardzo dobry objaw )

Test idzie dalej..
EDYTA :
Kolejny test pojemność nie wzrosła ... kierunek pojemnik na elektrorecykling..
ODPOWIEDZ