Sterownik do LED

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Sterownik do LED

Post autor: selekta »

Witam, ostatnio z ali kupiłem 2 sterowniki ponieważ mam długą latarkę którą chciałem przerobić na led. Instaluje się w niej 2x 18650 co w sumie daje na mierniku 8,4v do tego celu zamówiłem sterowniki podłączyłem i zjarałem diodę U2 :( okazało się że w obydwu przypadkach wychodzi ze sterownika 8,4v a wg. sprzedającego miało być 3v. Być może coś źle zrobiłem lub czegoś nie wiem

proszę o poradę

link do sterowników:

https://de.aliexpress.com/item/17mm-1-Mode-single-mode-3V-18V-Input-Circuit-Board-for-Cree-XM-L-XM-L2/32786549982.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.A41phm

http://de.aliexpress.com/item/17mm-1-Mode-single-mode-3V-18V-Input-Circuit-Board-for-Cree-XM-L-XM-L2/32786549982.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.HUtlN6
Ostatnio zmieniony wtorek 03 kwie 2018, 12:56 przez selekta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Sterownik do LED

Post autor: Pyra »

Witam
selekta pisze:okazało się że w obydwu przypadkach wychodzi ze sterownika 8,4v
Jesteś już na tym forum dostatecznie długo, aby wiedzieć, że LEDy zasila się prądem a nie napięciem!
Sterownik zachowuje się prawidłowo, podaje maksymalne napięcie na wyjście, aby osiągnąć znamionowy prąd.
Jak to połączyłeś, bo tu upatruje błędu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: selekta »

ok, mój błąd poświąteczny :)

Wielkiej filozofii nie ma w podłączaniu, input + do plusa od baterii - do -, output analogicznie do diody (teraz do miernika)

dziwne, żeby 2 sterowniki od różnych sprzedawców były uszkodzone...
zdjęcia połączenia
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 03 kwie 2018, 14:41 przez selekta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Daj jakąś fotkę.
Jak mocujesz LEDa?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: selekta »

dodałem powyżej
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ale tak to zawsze będziesz miał napięcie zbliżone do zasilania, bo sterownik podnosi napięcie aby uzyskać prąd znamionowy. Bez obciążenia diodą, to nie pomiar.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Jest taka możliwość że przy lutowaniu przewodów coś zlutowałeś razem i przez to masz od razu napięcie z baterii na diodzie. Ja tak miałem, tylko na jednej baterii i nie uwaliłem diody a jedynie nie miałem żadnych trybów. Sprawdź luty i przewód czarny czy nie styka się masą.

Ps. Oglądałem zdjęcie sterownika przewód minusowy od diody jest blisko masy tam sprawdź czy tego razem nie złączyłeś lutem.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

A czasem ten krokodylek nie robi zwarcia?
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: selekta »

Nie nie robi bo sprawdzałem bez niego luty też sprawdziłem, z diodą też sprawdziłem i po diodzie - spalona
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Może zabiłeś te sterowniki, podłączając zasilanie bez podłączonej diody. Zawsze lutujemy w pierwszej kolejności diodę do sterownika. Nie wolno podłączać samego zasilania do drivera. Napięcie na diodzie samo się stabilizuje. Chyba, że najpierw podłączyłeś zasilanie a potem podłączyłeś diodę? Podejrzewam, iż te sterowniki jednak przyszły sprawne.
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: selekta »

Właśnie najpierw wlutowałem diodę a później podłączyłem zasilanie... już nie mam pomysłu :roll:

ps. może ktoś z was zna jakiś sprawdzony sterownik, który z 8v zrobi 3v w latarce i mógłby podać link
Ostatnio zmieniony czwartek 05 kwie 2018, 17:44 przez selekta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
selekta pisze:który z 8v zrobi 3v w latarce
Kolego, naucz się wreszcie, że żaden sterownik nie robi 3V (bo tak się pisze jednostkę napięcia) a dokonują one regulacji prądu.
Ewidentnie robisz coś nie tak...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mociumpel
Posty: 2103
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Tu masz przykładowy pierwszy lepszy sterownik https://www.fasttech.com/products/1612/ ... flashlight , który z 2 ogniw połączonych szeregowo zasili poprawnie diodę "3-Voltową" pradem - 150mA/1400mA/2800mA.
selekta
Posty: 27
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 18:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: selekta »

Kolego, naucz się wreszcie, że żaden sterownik nie robi 3V (bo tak się pisze jednostkę napięcia) a dokonują one regulacji prądu.
Ewidentnie robisz coś nie tak...
Ok, rozumiem twoją irytację, ale...
co mogę zrobić nie tak jeśli mamy input i output? z jednej strony 2 kabelki z drugiej 2 kabelki ( z plusem i minusem) - no dobra mogłem podłączyć na krzyż , ale tego nie zrobiłem ;)

Z innej beczki powiem, że nagrałem video wysłałem do chińczyka i zwrócił mi pieniądze ponieważ stwierdził, że sterownik jest uszkodzony a to czasami się zdarza...
Tu masz przykładowy pierwszy lepszy sterownik https://www.fasttech.com/...-led-flashlight , który z 2 ogniw połączonych szeregowo zasili poprawnie diodę "3-Voltową" pradem - 150mA/1400mA/2800mA.
wielkie dzięki za link, zamówione za 30 dni powinno być u mnie, jeszcze raz dziękuję
Ziutnik
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2018, 14:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ziutnik »

Haha. Pierniczony Chińczyk :razz: Pewnie mają tych śmieci tyle, że nawet nie dociekają czyja to wina i wysyłają do upadłego. Może pan Chińczyk jeszcze niech podeśle jakiegoś lewego leda z chińskiej produkcji na podmiankę ... :wink:
ODPOWIEDZ