Elektronika do pakietu 2S i nie tylko (Aliexpress)

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Jako że podają się za profesjonalistów, mogli by się wykazać jakąś wiedzą, a nie kopiuj-wklej. Przeszukałem kilka aukcji Chińczyków, żaden nie ma informacji o prądzie balansującym rzędu 10 mA przy konkretnie tej elektronice.

Mierzy pewnie ten co chce się bardziej wtajemniczyć w elektronikę. Tak, czy tak, jest to aktualnie oszustwo i tyle. Parametry są wyssane z palca.

Kiedyś gdzieś czytałem że teraz aby kupić coś, i nie być nabitym w butelkę, trzeba się na wszystkim znać. Oczywiście jest to mocne uogólnienie, ale jednak coś w tym jest.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Z analizy schematu wynika, że układ "mógł by" balansować ogniwa prądem około 10mA (rezystory 330Ω). Jednak biorąc pod uwagę ten prąd, układ spełniał by swoją funkcję tylko w przypadku akumulatorów o relatywnie niskiej pojemności, lub ładowanych małymi prądami.
Jednak ze schematu blokowego struktury wewnętrznej (pomijam opis) wynika, piny VCC, VC, służą tylko jako wejścia pomiarowe zabezpieczenia przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Pyra, w PDF nie ma ani słowa o balansowaniu. Schemat blokowy to 2, to są wejścia pomiarowe i nie mają funkcji zamknięcia obwodu, nawet jeśli miałyby to robić na zmianę z pomiarem. Więc jakim prawem sprzedawca/importer dopisuje takie bzdury? Zmierzyli? Układ pobiera 5uA przy normalnej pracy, więc niemożliwe jest zmierzyć tam 10mA. Policzyli to z 330ohm i 4.2V? Ale znów DS się kłania. Jestem strasznie ciekaw skąd to wzięli.

Wyszukanie DS od takiego układu jest względnie łatwe, wpisujemy napis z obudowy i typ obudowy czyli "20CB SOT6" i z pierwszego wyniku dowiadujemy się że to "HY2120-CB" - PDF jest dostępny w sieci. Nie zawsze można takie informacje znaleźć, fakt, ale może warto poświęcić 2 minuty i sprawdzić.

Ja rozumiem że Chińczyk ma to gdzieś, kopiuj wklej i na pocztę. Ale jak takie sklepy jak batlit powinny sprawdzać swój towar, tym bardziej jeśli kasują za niego 800% ceny chińskiej. A co jeśli ktoś to kupi, zamontuje, układ nie będzie balansował i dojdzie do jakiegoś pożaru? Importer będzie klasycznie zwalał winę na "dane producenta"?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Z jednej strony szczere, z drugiej sami nie wiedzą co sprzedają. Po mailu w opisie produktu dalej jest informacja że płytka jest "z balanserem".

Obrazek
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Tak z ciekawości, jak można sprawdzić czy taka płytka balansuje, i jakim prądem ? Jest na to względnie prosty sposób ?
ODPOWIEDZ