1. Jaxman z1 soczewka 50mm z powłoką - latarka, która ma na wstępie wszystko:
- soczewka z powłokami (każde przejście światła na granicy powietrze/szkło i szkło/powietrze to ok. 4% czyli razem 8%) co daje straty światła na poziomie 1-2% - duże znaczenie przy dużych wartościach strumienia światłą.
- duża ale nie nadmiernie (5 cm) soczewka daje poręczność i kompromis w tym że na trybie zalewowym zbierze prawie całe światło z diody a w trybie rzutu zbierze wprawdzie mniej ale daleko i mocno skupi.
- sterownik oryginalny 22 mm (a właściwie miejsce gdzie sterownik siedzi w pigule) daje gwarancję zastosowania bardziej wysilonych drajwerów - co da więcej światła i rzutu)
- ogólnie masywna i poprawna konstrukcja z dbałością o szczegóły wykonania mogąca odprowadzić sporo ciepła, z duża ilością opcji dodatkowych typu - wersja krótka i długa.
- możliwość wsadzenia dowolnej diody dzisiaj i za kilka lat - bo to dobry host jest ...
2. Haikelite ht35 soczewka 50 mm z powłoką - nowa latarka, która dopiero co pojawiła się na rynku - z dotychczasowych opinii ma zadatki na powtórkę tego czym jest Jaxman z tym, że w wersji fabrycznej ma XHP35 Hi co daje jej więcej rzutu - sama w sobie jest prawdopodobnie przesterowana za dużym prądem bo rzekomo daje ponad 2000 lumenów (czyli ok. 2A w diodę przy 12V) co nie jest złe samo w sobie ale to czy dobrze to pokaże czas.
3. Uniquefire uf 1407 - mała bardzo poręczna latarka - bezpośredni następca UF T20:
- nie nadaje się do "bycia potworem" bo mimo potencjału na zwykłych diodach na napięcie 3V (XM-L2 XP-L XP-L Hi i XPL2) posiada miejsce na sterownik 17mm - nie ma mocnych dobrych drajwerów typu boost które z jednego ogniwa 18650 dadzą Ci minimum 3A przy 6V aby napędzać np. XHP50.2 i dać efekt WoW. Sa wprawdzie sterowniki 17 mm FET z diodą Zenera gdzie da się upchać szeregowo dwa ogniwa 18350 mAh (razem da to ponad 7,4V wystarczające dla diody 6 Voltowej) z tym że napęd bezpośredni da wprawdzie często ponad 6-8A ale w zamian otrzymasz latarkę widmo - 20 sekund świecenia, latarka gorąca a bateryjki wyciśnięte
- nadaje się do bycia następcą UF T20 (bo moim zdaniem jest bardziej dopracowana i poręczniejsza) ale wymaga sporej dłubaniny np. aby upchać tam sensowny 20 mm sterownik dla diody XHP50 musisz wydłubać pierścień z piguły, opiłować dookólnie sterownik do ok. 17,5-18 mm (bez zrywania ścieżek i rezystorków) i umiejętnie zalutować go do aluminiowej piguły - jeśli nie masz odpowiedniej finezji w rękach to nie ma sensu się za to zabierać.
4. Uniquefire 1504 - bardzo dobra krótka ale:
- nie ma soczewki z powłokami - strata 8% to mniej światła
- piguła na sterownik 17 mm - czyli zalety i wady 1407
- duża zaleta - posiada olbrzymią soczewkę która bardzo dobrze się spisuje zarówno na zalewie jak i na rzucie
- ciężka i masywna stąd można ja napędzać 10A i nie zagrzeje się - tylko czym? - są wprawdzie wersje na 2x18650 ale robi się długa ...
5. Brynite b158 - nie ma powłok ale bardzo poręczna i daleko rzucająca - ma potencjał - nie znam konstrukcji.
6. Uniquefire uf 1508 z soczewka 67mm - latarka dla entuzjastów - zapewne da się z nią zrobić wszystko co z 1407 ale jak zwykle wymaga sporo pracy - efekty jakie widzę w necie są imponujące - latarka typowa na pokaz w wersji sportowej - z mojego punktu widzenia kompletnie niepraktyczna ...