Koszt nowego przyłącza energetycznego

....nie pasujące gdzie indziej...
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Koszt nowego przyłącza energetycznego

Post autor: studzin »

Zaczynam zagospodarowywać niezabudowaną działkę rekreacyjną. Na dzień dzisiejszy nie planuję nic więcej poza wyposażeniem typowo biwakowym (namioty, stoły, grill).

Chcę wystąpić do ZE Energa Operator o. Słupsk o warunki przyłączenia (pompa wody, kosiarka, oświetlenie) 7KW, 230V.
Instalacja doprowadzona do granicy działki, a złącze kablowo - pomiarowe już zostało zamontowane w ogrodzeniu.
Sąsiedzi z 2 stron już są przyłączeni.

Tata 7 lat temu występował o warunki i dostał ofertę przyłączenia po pokryciu kosztów w wysokości 3900zł. Infrastruktura już wtedy była wykonana.

1. Czy ZE może naliczyć tak wysoki koszt przyłączenia, zakładając, że złącze kablowe jest w granicy działki, a WLZ zostanie wykonany własnym sumptem? Na podstawie Taryfy operatora ZE powinien skasować tylko za moc 57,55zł/KW
"5.2. Za przyłączenie źródeł współpracujących z siecią oraz sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej pobiera się opłatę ustaloną na podstawie rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia"

"5.5. Za przyłączenie podmiotów zakwalifikowanych do IV i V grupy przyłączeniowej oraz podmiotów zakwalifikowanych do VI grupy, przyłączanych do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, innych niż określone w pkt 5.2, pobiera się opłatę, która stanowi iloczyn stawki opłaty za przyłączenie zawartej w poniższej tabeli oraz wielkości mocy przyłączeniowej określonej w umowie o przyłączenie, z zastrzeżeniem punktu 5.6. Grupa przyłączeniowa Stawka opłaty [zł / kW] za przyłącze napowietrzne za przyłącze kablowe IV, V, VI*) 42,54 57,55 VI **) 7,66 7,66 *) – w przypadku, gdy jest budowane przyłącze, **) – w przypadku podłączenia do istniejącej sieci"

2. Jak ich najlepiej podejść aby chcieli podłączyć niezabudowaną działkę?
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Szwagier przerabiał temat, nie pamiętam szczegółów ale koszty były nie do zaakceptowania. Skończyło się tym, że postawił szopę, nazwał ją garażem i było już OK, warunki przyłączenia do garażu były takie same (podobne ?) jak dla domu mieszkalnego.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Niestety, ale plan zagospodarowania przestrzennego zabrania budowania garaży, budynków gospodarczych i obiektów tymczasowych.
ODPOWIEDZ