Jakie łożysko do silnika roweru elektrycznego zamiast 6807LU

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jakie łożysko do silnika roweru elektrycznego zamiast 6807LU

Post autor: marmez »

Cześć

Druga sprawa z tym samym rowerem. Łożysko jakie się rozsypało to NTN 6807LU w polskich sklepach takiego nie widzę, ale są 6807RS2 (śmiesznie tanie- 5zł) strach wsadzać, są też ZZ - zamknięte dwoma blaszkami o ile się nie mylę... Te oryginalne miało jakieś tworzywo szuczne jako uszczelnienia. Co dokładnie te LU znaczy, to nie wiem, szukałem, ale nie znalazłem, gdzieś było, że L to 20-30& wypełnienia smarem... ale to był katalog innej firmy niz NTN

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek

a tutaj inne z tej rozbiórki: https://www.flickr.com/photos/marmez/al ... 2413015780


Pozdrawiam

PS dalej nie wiem, co miało znaczyć LU ale LLU to znaczy że uszczelnienie jest stykowe i dość dobre na wodę i na pył:
https://www.ntn-snr.com/sites/default/f ... _types.pdf Może to samo LU też to znaczy...

A RS też będzie szczelne na wodę (z tych dostępnych) najbardziej? Bo ZZ to raczej odpada...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

marmez, uszczelnienie tego łożyska było tylko z jednej strony? LU w systemie NTN oznacza, z tego co pamiętam, jednostronne uszczelnienie stykowe z gumy/tworzywa (w kodzie większości producentów oznacza RS), LLU to z kolei obustronne uszczelnienie stykowe guma/tworzywo (kod większości 2RS). Co do polecanych producentów łożysk to temat rzeka i szczerze nie warto tego studiować, gdyż wszystko się zmienia. Kiedyś polecany był szwedzki SKF ale na rynku jest mnóstwo podróbek, SKF nawet uruchomił aplikację mobilną w celu weryfikacji oryginalności zakupionych łożysk. Dodatkowo żeby temat zakupu łożysk nie był oczywisty jeśli chodzi o firmę, to dużo też ponoć zależy z której fabryki dane łożyska pochodzą (np. SKF z Włoch to podobno najgorszy sort :mrgreen: , ciut lepsze są bułgarskie, a najlepsze "made in sweden" ale są rzadkością). Ostatnio sporo czytałem o łożyskach bo postanowiłem wymienić oryginalne chińskie C&A w prądnicy turbiny wiatrowej). Najpierw nabyłem 6205 2RS SKF (made in bulgaria) ale jakoś ich wygląd, wykończenie do mnie nie przemówiło i finalnie zamontowałem Timken. Dobre ponoć są również japońskie Koyo i właśnie NTN.

PS. Poniżej masz rozpisany system oznaczeń produktów NTN:
https://www.albeco.com.pl/PL-H695/opis- ... y-ntn.html
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Dzięki, że mnie upewniłeś z tym znaczeniem LU. To łożysko z dwóch stron miało tworzywa, ale czy takie same, to prawdę mówiąc nie analizowałem - nie mam jeszcze ściągacza i druga uszczelka jeszcze na silniku.

Czyli poszukam 2RS jakiejś firmy, którą wymieniłeś i będzie mi się wydawała porządna. Dzięki wielkie!

W ogóle, to projektancie tego silnika to chyba spartolili robotę, wsadzając jedno łożysko, które zamiast działać dziesiątki tysięcy kilometrów bez problemu, to się rozleciało po góra(!) kilku tysiącach. Z drugiej strony jest mniejsze, też postaram się je wymienić dla spokoju, ale jeszcze jest dobre.

Pzdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Robiłem ostatnio "doktorat" z łożysk do piły spalinowej. Łożysko SKF w pompie wodnej w moim aucie rozleciało się po 2 latach, więc nie polecam. Polskie łożyska są tanie i średniej jakości.
Na Twoim miejscu szukał bym w Japończykach, oni nadal trzymają poziom, choć słabszy niż dawniej.
pozdrav
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

A coś możecie powiedzieć o marce FAG? Bo na miejscu akurat tylko takie mają. W sklepie zapewnia, że niemieckie - górna półka... ale ta niemieckość dla mnie też już coraz mniej znaczy...

Albo o EZO? Japońskie niby...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

marmez, FAG to znana marka, z tych dwóch wybrałbym właśnie te.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Nie no bez przesady, to są łożyska do roweru, bardzo ciężko będzie je zajechać. Ja tam do swojego silnika wsadziłem FŁT i tyle. Pewnie go z 5 razy zmienię zanim padną :)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Manekinen, zgodziłbym się, gdyby nie to, ze właśnie to łożysko raczyło sie rozlecieć...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
pająk_111
Posty: 18
Rejestracja: środa 20 maja 2015, 07:03
Lokalizacja: wałbrzych

Post autor: pająk_111 »

Witam,
jeśli chodzi o oznaczenia i rodzaje uszczelnień, to tutaj jest trochę informacji:
http://www.utrzymanieruchu.pl/menu-gorn ... ch/part/1/

Jeśli chodzi o producentów, to polecam w takiej kolejności: SKF, FAG, NACHI,NSK. Tych ostatnich mało używałem, ale nie zauważyłem, żeby jakoś szybko się rozpadały.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Ważne jest pewne źródło, SKF jako bezdyskusyjnie najlepsza firma łożyskowa, jest podrabiana na potęgę.
W praktyce przyczyną uszkodzeń jest raczej wadliwa konstrukcja węzła,korozja lub montaż młotkiem,niż naturalne zużycie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

pająk_111, dzięki za linka do bardzo pouczającego artykułu, w końcu wiem jaka jest różnica między LU a RS :) No szkoda, że LU nie było dostępnych, tzn. nie znalazłem. Kupiłem w końcu FAG 2RSH (chyba H, na pewno jakaś trzecia literka jest).


MCSubi, dzięki za info.

To mam nadzieję, że mam oryginalne, bo z drugiej strony miałem 6001 C3 i choć nie było na nim czuć śladów zużycia to wymieniłem na nowe, ale w sklepie mieli tylko SKF właśnie (made in Italy - niestety). Wziąłem, bo sądzę i że następnym razem najpierw padnie to 6807, bo z takimi maciupeńkimi kuleczkami (chyba z 2,5-3mm) to mi się wydaje niezbyt mocne. 6001 sprawia wrażenie solidniejszego - na pewno ma większe kulki.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

marmez, MCSubi słusznie wspomniał, że krytycznie ważne dla żywotności łożyska, jest sposób montażu. Lepiej znaleźć jakiegoś mechanika z prasą i zrobić to porządnie, niż metodą siłowo-młotkową uszkodzić łożysko na starcie.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Bocian pisze:marmez, MCSubi słusznie wspomniał, że krytycznie ważne dla żywotności łożyska, jest sposób montażu. Lepiej znaleźć jakiegoś mechanika z prasą i zrobić to porządnie, niż metodą siłowo-młotkową uszkodzić łożysko na starcie.
OK Dzięki Wam :) Wezmę to pod uwagę.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

marmez, nie bierz tego pod uwagę, bo takie sformułowanie sugeruje, że kombinujesz właśnie, żeby je samemu obsadzić :mrgreen: Mechanik samochodowy, za coś takiego, nie skasuje więcej niż 10-20zł (przynajmniej mój, aż 20 by z pewnością nie skasował ;) ). Klepiąc łożysko po obrysie mocowania uszkodzisz je (w większym bądź mniejszym stopniu) i w zależności jak wyjdzie, będzie wymagało wymiany za miesiąc lub za np. 5 lat.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Czy można wpaść na pomysł żeby łożysko osadzać młotkiem :?: :|
pozdrav
ODPOWIEDZ