Lampy robocze - ksenon, czy LED?

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Lampy robocze - ksenon, czy LED?

Post autor: BKK »

Które będą wydajniejsze? Wiadomo, że te ksenonowe, to raczej będą motane z kloszy na klasyczną żarówkę H3, czy co tam będzie zastosowane i przetwornic. Ale które dadzą większy strumień światła? Mam do oświetlenia dość spory park maszyn i szukam optymalnego rozwiązania. Na jednej maszynie mam powiesić kilkanaście punktów świetlnych nad powierzchnią roboczą, a także we wnękach technologicznych. Do tego dojdzie kilka bardzo interesujących gadżetów, ale w tej chwili nacisk jest na stworzenie oświetlenia umożliwiającego komfortową pracę w nocy.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Lampy metalohalogenkowe będą lepszym rozwiązaniem.

Pzdr
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Są lampy metahalogenkowe na 12/24V?
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jeśli to ma być niehomologowane urządzenie doświetlające na użytek prywatny to kup cokolwiek na trzonku H3 w LED-zie - pierwszy lepszy LED H3 i ciesz się światłem.
Ostatnio zmieniony piątek 07 kwie 2017, 16:30 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Mociumpel, to nie ma być imitacja światła, a coś, co na prawdę działa. Pokaż mi taki ledowy zamiennik "żarówki" H3, który da strumień świetlny powyżej 3300 lm.
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

A skąd mam wiedzieć ile światła potrzebujesz skoro nie podajesz konkretów - maszyna z jakim zasilaniem? 12V czy 24V? wysokość zawieszenia punktów jaki rodzaj pracy - krótkotrwały czy długotrwały? jaki poziom drobiazgowości - praca precyzyjna typu zegarmistrz czy przewalanie łopatą ziemi? - podanie na początku pytania o dobre światło nawet orientacyjnych parametrów a nie wyszarpywanie ich z Ciebie naprawdę skraca czas odpowiedzi.
Nawet część odpowiedzi na takie konkrety pozwala zazwyczaj optymalnie czyli tyle ile trzeba minimum aby nie kosztowało wiele a dało właściwy efekt ...
Dla ułatwienia podam Ci rozwiązania wprawdzie chińskie ale stosunkowo tanie zasilane 12-24V a więc dostosowane do instalacji "samochodowych" dające teoretycznie sporo światła - https://pl.aliexpress.com/item/10PCS-Lo ... 85782.html - jak chcesz więcej wpisz "światło offroad" i wyskoczą Ci mnogie propozycje.
Zaletą tych świecideł jest gotowa konstrukcja która posiada mocowania, kształt i kabelek do podpięcia - kosztują niewiele a po ewentualnych drobnych poprawkach masz to czego szukasz.
Ta ostatnia zaleta - możliwość podłubania w prawie gotowcu daje mniej pracy niż składanie własnych "dziwnoknurskich" rozwiązań - jest to tym bardziej istotne, że potrzebujesz "duuuużo światła" za w sumie niewielkie pieniądze.
Żeby nie było że się unoszę, czy wale smuty to moja codzienna praca to właśnie ścieranie się z osobami COŚ chcącymi ale nie za bardzo wiedzącymi co - kilkanaście minut na kilkanaście osób dziennie to po kilkunastu latach pracy naprawdę boli - stąd zawsze prośba aby określać zgrubnie potrzeby a nie "chciałbym coś co świeci mocno jest tanie i w ogóle rozumie Pan?"
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

BKK pisze:Mam do oświetlenia dość spory park maszyn
Więc zasilań jest kilka. I 12 i 24V.
BKK pisze:Na jednej maszynie mam powiesić kilkanaście punktów świetlnych nad powierzchnią roboczą, a także we wnękach technologicznych
Faktycznie nie sprecyzowałem, o jakie maszyny chodzi. Słusznie mi się oberwało. Więc chodzi o maszyny rolnicze. Duże ciągniki, kombajny, opryskiwacze (tutaj jest jeszcze większe wyzwanie). Jest co najmniej kilka sztuk do oświetlenia i przygotowanie do nocnych prac. Maszyny są dość nowe, bo mają nie więcej niż 6 lat. Nie są to poczciwe ursuski, tylko spore "konie". I tylko w jednej z nich jest fabrycznie zastosowane oświetlenie ksenonowe Helli, dokładnie takie
https://www.agropomoc.pl/Prod-30521,Hel ... boczy.html
Które właściciel "pożycza" sobie między pojazdami. Co go denerwuje, bo musi za każdym razem je przemontowywać.
Na największym kombajnie do zamontowania jest 4 - 8 mocnych źródeł światła z przodu do świetlenia pola pracy, a także punkty z tyłu, po bokach i w przestrzeniach technologicznych - komorze sit, podajniku ziarna, komorze przekładni pasowych. tutaj spokojnie zadowolę się słabszymi źródłami. Do tego dojdą jeszcze kamery, ale to inna historia. Do tego podobne mocne źródła światła na pozostałe maszyny. W opryskiwaczu, o ramionach o rozpiętości prawie 30 metrów dojdzie jeszcze indywidualne podświetlenie każdej dyszy, (około 60 punktów), by było widać, czy dana dysza pracuje. Tam mają być niezbyt jasne punkty świetlne, światło których będzie się rozpraszać na strumieniu z dyszy. Sprawa jest o tyle trudna, że źródła światła muszą być w obudowach o bardzo wysokim IP, rzędu 65 i odporne na chemię. Silikonowa taśma LED niestety matowieje i nie spełnia wymagań. Docelowo na maszynie montować będę jeszcze aktywny GPS wspomagający sterowanie maszyną i opryskiwaczami.
Ze względu na powtarzalność chcę, by na wszystkich pojazdach była zamontowane źródła światła tego samego typu, co ułatwi serwis i ewentualne doraźne zamiany.
Wśród źródeł ledowych, to najjaśniejsze, co znalazłem, to światła robocze WAŚ'a, bo strumień świetlny nawet ponad 5000 lm. Ważna też jest barwa. Bo chińskie produkty emitują zazwyczaj bardzo zimne światło.
Co do źródeł ksenonowych, to według informacji, które znalazłem, to jednak są trochę wydajniejsze niż LEDy. Co ważne, bo jednak jakieś ograniczenia dostępnej mocy w pojazdach są. Jednak ceny fabrycznych zestawów porażają i uważam, że dużo taniej jestem w stanie sam zmotać reflektor, nawet jeśli nie będę oszczędzał na przetwornicy i zastosują prawdziwą AC, a nie tanie imitacje DC oparte na TL494. Jedyny minus takiego rozwiązania, to konieczność stosowania palników H3, a nie D2S. Bo nie udało mi się znaleźć kloszy z gniazdami pod te palniki. Wiec albo H3, albo dorobienie jakichś redukcji.
Więc jeszcze raz - ma być to rozwiązanie rzetelne, powtarzalne i wydajne. Choć w przypadku źródeł ksenonowych dopuszczam samodzielne wykonanie zestawów, choć pamiętać trzeba o bardzo wysokiej klasie bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Wesem ma w ofercie różne lampy robocze. Także LED

http://www.sklep.wesem.pl/5/lampy_roboc ... 7651e79b4e

Te diodowe to pewnie rebrandy, ale jest gwarancja, FV i rzetelna karta katalogowa z parametrami.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1612
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

No i jeszcze WAŚ.
Te mogłyby się sprawdzić jako oświetlenie przestrzeni technologicznych, tylko trzeba by dobrać coś z odpowiednim IP.
http://www.was.eu/oswietlenie-wnetrza-14/p
Tutaj lampy robocze:
http://www.was.eu/lampy-robocze-15/p
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

pegasus_sis, co ja pisałem o jasności lamp? Przeczytałeś? Z Wesemu rozważam wykorzystanie obudów halogenowych i zmodyfikowanie ich na ksenon.
pietros, przecież napisałem, że znalazłem produkty WAŚ'a właśnie. Mogę jeszcze dodać, że z racji tego iż znam firmę produkującą "elektronikę" do tych lamp, to brałem przez pewien czas czynny udział w jej produkcji i doskonale znam jakość, technologię produkcji i parametry tych lamp. Przestrzenie robocze będą oświetlane słabszymi lampami roboczymi, gdyż tam nie jest wymagana aż taka jasność. Zresztą tutaj wybór jest aż nadto bogaty. Cały czas szukam propozycji na efektywne źródła światła do oświetlenia przestrzeni roboczej przed i za maszynami. Jednak podsunąłeś mi pomysł na próbę wykorzystania białych obrysówek do podświetlenia dysz. Muszę sprawdzić, jak sprawdzi się takie rozwiązanie. Bo te lampki mają pełną szczelność. Choć cały czas zastanawiam się też nas samodzielnym wyprodukowaniem specjalnych opraw, w oparciu o odpowiednie źródło i kolimator. Chodzi o uzyskanie efektu jak najbliższego do tego
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 5a1937.jpg
(zdjęcie zaczerpnąłem z katalogu Helli), choć tutaj są już dysze najnowszej generacji ze źródłem światła wbudowanym w dyszę. W moim przypadku jest to niemożliwe i muszę umieścić zewnętrzne źródło.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Cześć, park maszynowy z przestrzenią roboczą zrozumiałem jako halę z obrabiarkami - dlatego metalohalogenki :)

Co do oświetlenia dysz może takie coś zda egzamin ?

http://sklep.ledix24.pl/moduly-led/382- ... zimny.html

Nie wiem jak z odpornością chemiczną, ale IP jest ok :)

Pzdr
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ciekawa opcja. Z tego, co już poczytałem, to jedni stosują taśmy, nawet można kupić "profesjonalny zestaw" takiej taśmy, czyli profil aluminiowy z mocowaniami do belki, ale później wyczytałem, że nie sprawdza się to, bo pod wpływem panujących czynników taśmy matowieją i tracą parametry. Inni halogeny dalekosiężne, które mają prześwietlać strumienie z rozpylaczy. Ale im dalej, tym ciemniej. W ogóle można znaleźć wiele "ciekawych" ogłoszeń, gdzie proponuje się oświetlenie ze "specjalnie dobranym kolorem niebieskim" i podobne. Proponowany moduł jest ciekawy, choć szukałbym czegoś z jedną mocną diodą. Dlatego cały czas zastanawiam się nad wykonaniem indywidualnych opraw na zestaw składający się z kolimatora, obudowy i indywidualnego źródła prądowego dla każdej diody, co uniezależniłoby układ od spadków napięcia. Bo pamiętać trzeba, że ostatnie diody będą oddalone od zasilania o około 20 metrów, do tego dochodzą konieczne po drodze złącza (możliwość rozpięcia układu do serwisu). W sumie mógłbym też wykorzystać gotowe obudowy z niedrogich latarek lub czołówek. Ktoś może polecić coś niedrogiego do adaptacji?
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Takie moduły możesz zasilić dwustronnie lub podzielić na mniejsze obwody. Kilka lat temu znajomemu poleciłem je do podświetlenia kasetonów reklamowych (dotychczas podświetlał świetlówkami liniowymi) - teraz tylko takie stosuje. Proponuję kupić 2-3 moduły i przetestować - dużo nie kosztują a za taką kasę trudno będzie rzeźbić tyle punktów podświetlających.

Do łączenia możesz użyć np. takich złączek:

Obrazek

Pzdr
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 kwie 2017, 20:34 przez fazi, łącznie zmieniany 1 raz.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Do połączeń tylko superseal, metripac, weatherpack, deutsch (amphenol) lub coś podobnego. Czyli złącza o wysokim IP. Innych nawet nie przewiduję. W opryskiwaczu zasilanie pewnie pójdzie w pętlę, więc złącza będą czteropinowe. Tam ze względu na małe obciążenie mogą pójść 1.5 mm, co sekcja opryskiwacz, to złącze. Ewentualnie pójdzie linia zasilająca 2.5 mm i z niej będą przez indywidualne złącza zasilać moduły. Do lamp roboczych wybiorę raczej 2.8, ale już dwupinowe, choć producent deklaruje 15 A dla wersji 1.5 (można nawet spotkać informację o 24A). Jednak nie zaszkodzi dać mocniejszego. Jednak to są sprawy techniczne tyczące montażu. Rzecz wtórna, do opracowania na bieżąco. W tych sprawach możemy długo dyskutować o pracy z właściwymi materiałami. Ja nawet taśm izolacyjnych używam tylko od określonych producentów :wink: (Tesa, Coroplast, Plymouth, czasem MTA)
Nadal zastanawiam się nad punktami świetlnymi, czy próbować te moduły, czy raczej zrobić coś na jakimś power ledzie, cree, czy czymś podobnym, kolimatorze i samodzielnie wykonać obudowy. Może uda się znaleźć jakieś gotowe z palety dostępnych aluminiowych. Albo coś się zamówi. A może faktycznie uda się znaleźć jakieś latarki, które dadzą się wykorzystać, choćby tylko jako dawcy obudów. Cały czas chodzi o to, by uzyskać taki strumień światła, by podświetlał on tylko jedną dyszę, by były one odseparowane od siebie, co ułatwi obserwację.
ODPOWIEDZ