co to za dioda ??

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jeśli na 6V jest to dioda na 2 chipach, model 2835. Do prądu rzędu 15-20 mA nie wymaga chłodzenia (ale dobrze aby na laminacie było sporo miedzi) , przy wyższym prądzie (znamionowe chyba 50 mA) wymaga chłodzenia na aluminiowym MCPCB. Anoda lub katoda jest jednocześnie padem termalnym.
Ostatnio zmieniony piątek 26 lut 2016, 16:41 przez skaktus, łącznie zmieniany 1 raz.
ILPT
shido5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 25 lut 2016, 15:32
Lokalizacja: Włodawa

Post autor: shido5 »

Ok. dioda jest na 6V po podłączeniu jej do zasilacza ustawieniu napięcia na 6V i prądzie 100mA dioda świeci i nie grzeje się ani trochę. Ale prąd jest zbyt mały bo zaświeca się kontrolka przeciążeniowa. dobrze pracuje przy około 150mA. Ale jeśli ktoś by miał namiary na taką diodę. Gdzieś gdzie jest opisana przez producenta. Podłączyłem dwie diody w szeregu na 14.2V i prąd ustawiłem na 250mA. Świecą dobrze i się nie grzeją. Jak mi się uda to zrobię fotki i wstawię jak to świeci.
Ostatnio zmieniony piątek 26 lut 2016, 17:35 przez shido5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jesteś pewny tego co piszesz ? Co to za kontrolka ? Jeśli się zaświeciła to informacja, że zasilacz jest przeciążony a nie, że prąd dla leda jest za mały. Czym ty to w ogóle zasilasz ?

Jeśli testujesz diody na podłożu które pokazałeś na poprzednich foto, to faktycznie grzać się nie będą, bo podłoże odbiera ciepło.

Producenci produkują ledy 2835 na jednych chipie oraz na dwóch, różnica jest tylko właśnie w ilości chipów i ich ułożeniu. Zatem skoro dla jednego chipa max prąd to 60 mA do dla dwóch będzie to tyle samo, tylko że napięcie wyższe. Pchanie zatem w te ledy 150 czy 250 mA to nieporozumienie.

Znając życie, odlutujesz je z MCPCB, zamontujesz gdzieś na laminacie, puścisz 100 mA i będą płonąć. Po kilku min będzie po nich.
ILPT
olsenik
Posty: 4
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 16:02
Lokalizacja: Gryfino

co to za dioda?

Post autor: olsenik »

Witam,
Zakupiłem jakiś czas temu latarkę na Tmart'cie:
http://www.tmart.com/TrustFire-XM-L-T6- ... 25449.html

Zaginęła i po sporze wysłali drugą. Doszła. Pochodziła troszkę ale się nie nagrzewała więc postanowiłem gdzieniegdzie posmarować. Po otwarciu takie coś:
Obrazek

Obrazek

Oczywiście pasty pod PCB zero. Gwinty słabo posmarowane.
Diody połączone równolegle. Zmartwiły mnie te diody. Miały być XML T6 a to nie wiadomo co?
PCB 35 mm. Wymiar boku diody ok. 3,4mm.
Reklamować? Mam jeszcze szansę.
I co to za diody? Na zdjęciach sprzedawcy wyglądają inaczej.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Jest to podróbka, jak jest możliwość reklamuj.
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

skaktus pisze: Producenci produkują ledy 2835 na jednych chipie oraz na dwóch, różnica jest tylko właśnie w ilości chipów i ich ułożeniu. Zatem skoro dla jednego chipa max prąd to 60 mA do dla dwóch będzie to tyle samo, tylko że napięcie wyższe. .
Też trafiłem na żarówkę w której były LED-y 2835 z podwójnym chipem i napięciem Vf = 6V.
Czyli fizycznie było 30 LED ale odpowiednik 60-ciu i przy prądzie 35 mA, napięcie ich zasilania było około 180 V.
Jedną uszkodzoną zastąpiłem dwoma zwykłymi 3V i działa.
Czy znalazłeś specyfikację takich lub innych diod z podwojonym szeregowo chipem ?
Ostatnio zmieniony wtorek 03 sty 2017, 15:35 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
WojtekErnest
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Ta na zdjęciu to Brightek 3535. Taka sama jak w boruit rj02. Ogólnie to dużo nie odbiega od xm-l. I nie podróbka, tylko inny producent (tak jakby stwierdzić, iż "amd" to podróbka. Bo przecież "intel" jest lepszy).
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

murgrabia1410 pisze:Ta na zdjęciu to Brightek 3535. Taka sama jak w boruit rj02. Ogólnie to dużo nie odbiega od xm-l. I nie podróbka, tylko inny producent (tak jakby stwierdzić, iż "amd" to podróbka. Bo przecież "intel" jest lepszy).
Akurat ten model może nie jest podróbką, ale jeśli swego czasu można było znaleźć u tego producenta ledy które zamiast XM-L nazywały się X-ML i miały identyczne pady, wyglądały też niemal identycznie, to te można nazwać podróbami ;)
ILPT
ODPOWIEDZ