Układy TP4056 z Aliexpress

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Wojtk
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 23:07
Lokalizacja: Polkowice

Układy TP4056 z Aliexpress

Post autor: Wojtk »

Witam. Zakupiłem niedawno 10 sztuk układów TP4056 do ładowania m.in. ogniw 18650. Ładowanie monitoruję z ciekawości woltomierzem - i tu pojawia się problem. Układy ładują momentami nawet do 4.4v, co ciekawe ogniwa są w tym czasie zimne i nic nie wskazuje aby im to szkodziło. Czy to normalne zachowanie tych układów? nie zniszczą one moich ogniw? mogę jakoś zaradzić zawyżonemu napięciu? Układy kupiłem tu: http://www.aliexpress.com/item/5pcs-lot ... 18853.html a woltomierz, jakiego używam to UNI-T UT33C, jakiś tam standard ma i raczej dokładnie mierzy napięcie. Dzięki za pomoc i porady.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Są podróbki układów i miałem takie ładujące do ponad 4,25V (nie sprawdzałem na ilu kończą). Wskazanie 4,4V o ile nie zjadłeś 2jki wskazuje raczej na tego typu układy, bo błąd miernika wg noty to 0,04V przy tym napięciu a nie 0,2V.
Wojtk
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 23:07
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Wojtk »

Rozumiem, że mam się ich pozbyć jak najszybciej?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

To jedyne wyjście na rozwiązanie problemu. Oczywiście same scalaki też można kupić więc wystarczy je później przelutować tylko. Problemem może być tylko znalezienie dobrych.
Wojtk
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 23:07
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Wojtk »

Znalazłem na czyimś blogu taki post: blog , co ciekawe pod koniec artykułu mówi on o scalakach 4056E, które podobno działają jak należy... dziwne, bo akurat w moich układach są te scalaki (z literką E na końcu) i jakoś nic nie wskazuje na to, aby poprawnie ;) Szczerze mówiąc nie wiem czy chce mi się lutować tyle smd, kupionego za grosze... Może poleciłbyś jakiś tani sklep na aliexpress/ebayu, gdzie kupię sprawne TP4056?
Dzięki za pomoc, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Moje dobre mają EC na końcu, złe nie mają nic. Złe kupiłem ok roku temu, dobre z 2-3 lata temu. Obawiam się, że tanie = podróbki i trzeba wyłożyć z 5$/10szt.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Oho, i ja dostałem nową partię płytek z tp4056... scalaczki wyglądają inaczej od poprzednich, poprzednie miały napis "POWER" lub "TPOWER" a niżej "TP4056", te nowe mają tylko "TP4056E", i w ogóle inną obudowę i "grawer". W takim razie muszę je przetestować :evil:
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Też mam TP4056E i wszystkie kończą w zakresie 4.16 - 4.20V :roll: Po zakończeniu ładowania nie podbijają. Tu kupowane:

http://www.aliexpress.com/item/5-pcs-Mi ... 97769.html
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Ja na początek sprawdziłbym dobrym miernikiem jakie jest rzeczywiste napięcie na wyjściu. Kupowałem z paru źródeł, układy różnie wyglądają ale max 4,22 na wyjściu
Wojtk
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 23:07
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Wojtk »

Muszę wszystkich przeprosić, okazało się że to mój Uni-t UT33C się popsuł, przez co lekko przekłamuje wyniki... na szczęście mam jeszcze multimetr cęgowy (w sumie również Uni-t, ale z wyższej półki :mrgreen: )którym sprawdziłem i okazało się że moje TP4056 ładują poprawnie. Dzięki wszystkim, pozdrawiam.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Myślę że nie popsuł tylko bateria już na padnięciu a miernik tego nie pokazuje ;)
ODPOWIEDZ