W tym roku Mactronik wprowadził na nasz rynek nową lampkę w specyfikacji bardzo podobną do BBB BLS-29 HighWatt (119 pln) vs Mactronik MLF-1W (69 pln). Zasilanie z 4 baterii AAA, czas pracy 24 godziny, 2 tryby świecenia, identyczne uchwyty i tylko kosmetyczne różnice w wykończeniu obudowy. Zastosowane ledy są także te same - różnica w cenie odzwierciedla różnice w marce .
Lampka prezentuje się całkiem ładnie - dobrze wykończona aluminiowa obudowa w satynowym odcieniu, o-ringi uszczelniające na połączeniach gwintowanych. W dodatku całkiem pewnie się trzyma się na uchwycie co było zmorą dotychczasowych wersji. Świeci... no nie świeci w komplecie niema baterii .
Rozkręcenie lampki wymagało troszkę więcej siły niż to było konieczne - ale producent postanowił nalać na gwint mocujący głowicę trochę kleju.
Pojemnik na baterie z przyciskiem był trochę dłuższy niż to było niezbędnie potrzebne, więc sprawdziłem czy przez przypadek czegoś nie ma w środku .
Prosty driver - zalany epoxydem scalak, diodka, kondensatorek i opornik. Stąd 24 godziny czasu pracy w specyfikacji - lampka będzie świeciła tak jak na zdjęciach tylko przez pierwsze kilka godzin. Ma na to wpływ mała pojemność ogniw AAA oraz zastosowany sterownik.
Kod: Zaznacz cały
V-in 5,91V -> scalak -> I-led 230mA (4 w miarę nowe baterie)
V-in 5,16V -> scalak -> I-led 135mA (4 naładowane ogniwa NiMH)
Niestety, na drugi rzut kombinerek wygląda to trochę inaczej. Star jest plastikowy z kawałkiem blaszki na wierzchu aby poprawić mu wygląd a led to typowa 5mm bez śladu chłodzenia.
Sam led to jakaś chińska wariacja na temat 5mm leda z wieloma emiterami
Zasilane dostarczane jest poprzez płytkę pcb, z kontaktami dla modułu zasilającego, do której bezpośrednio były przylutowane nóżki leda. Płytka jest umiejscowioną od spodu modułu z ledem – w środku znalazły się jeszcze 2 małe rezystory.
Podsumowując, można zapomnieć o łatwej wymianie leda na np. SSC P4 na starze - wszystko jest zalane klejem, chłodzenia brak a zasilanie było przez nóżki leda.
Teraz najważniejsze jak to to świeci ?
MLF 1W vs CatEye HL-EL320
MLF 1W vs CatEye HL-EL530
MLF 1W vs Sigma Cubelight
Trzeba przyznać, że wypada całkiem dobrze, gdyby tylko modowanie było łatwiejsze i zamiast maleńkich AAA (900mAh) zastosowano AA (2700mAh) to by była bardzo fajna lampka. Obecnie przewidywany czas pracy to ok. 4-5 godzin na komplecie świeżych akumulatorków - następnie lampka będzie powoli przygasać przez następne 20 godzin.
MOD
Lampka generalnie nie nadaje się do prostego moda polegającego na wymianie leda. Konieczne jest wywalenie całej chińskiej prowizorki, dorobienie radiatora i poprowadzenie kabelków zasilających. Przy okazji można wywalić te mini rezystorki z płytki pcb w głowicy. Po tych wszystkich zabiegach – w sumie ładnych parę godzin roboty – mamy lampkę na ledzie SSC P4 zasilanym prądem 230mA (przynajmniej przez jakiś czas). Prawda, że zacnie wygląda ?
I jak świeci…
Jeszcze jedno porównanie : zmodowany Mactronic ze zmodowaną CatEye EL530.
Widać jaką różnicę daje optyka - w obydwu lampkach są tej samej klasy ledy, zasilane tym samym prądem ok. 230mA.
Dodatkowa uwaga - po wymianie leda oryginalny powolny tryb mrugający staje się trybem stroboskopowym - lampka mruga ok. 6 razy na sekundę, co nie jest przyjemne dla osób jadących z naprzeciwka. Widać to na załączonym pliku video (tylko go trochę uTube dekompresowało za bardzo).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sk7Wo7zj3hg[/youtube]