Power bank z dwoma układami TP4056

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Power bank z dwoma układami TP4056

Post autor: pawello786 »

Witam
Chciałbym zrobić power bank z sześciu ogniw 18650 połączonych równolegle. Problem jest taki, że ogniwa miałyby razem pojemność 10500mAh więc tym układem TP4056 power bank ładowałby się najmarniej 11h. Czy jest możliwość połączenia układów równolegle? Jeśli tak to czy do każdego układu trzeba by podłączać źródło zasilania czy tylko jednego?

Może posłużę się obrazkiem.
Obrazek

Czy to będzie działać? Czy prąd ładowania się zsumuje (jeden układ ma na wyjściu do 1A)? Jeśli tak to czy aby ładować ogniwa prądem do 2A to wystarczy podpiąć zasilanie pod jeden układ czy osobno pod pierwszy i drugi?

PS Chcę użyć takiej przetwornicy http://www.aliexpress.com/item/New-DC-D ... ad10781a12
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Post autor: lumenoman »

Aby zwiększyć prąd ładowania ponad 1A trzeba połączyć moduły równolegle - zarówno wejścia jak i wyjścia, pamiętaj że porty USB też mają ograniczenia prądowe, swoją drogą tu jest ulepszona wersja, z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozladowaniem.
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

O kurcze dzięki za zwrócenie uwagi odnośnie braku zabezpieczenia na tym układzie, na szczęście miałem jeszcze możliwość anulowania zamówienia na aliexpress.

W takim razie biorę to http://www.aliexpress.com/item/1a-lithi ... eb22627672 x2

Poprawiony schemat wygląda tak, nie wiem tylko czy trzeba łączyć B+ i B-, ale wydaje mi się, ze nie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Baterie podłączasz do B- i B+ a wyjście na przetwornicę do OUT- i OUT+. Jak zrobisz odwrotnie (tak jak na foto) to zabezpieczenie nie zadziała.

Po za tym taki układ przetestuj, sprawdź jakim prądem ładuje, do jakiego napięcia, sprawdź działanie zabezpieczenia.
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

Płytka jest źle oznaczona. Tak jak ja oznaczyłem jest poprawnie. http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-p ... 11086.html Jak się odwrotnie podłączy to układ niszczy się https://youtu.be/a77sVIYXeV8?t=634
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wg mojego testu oznaczenie na pcb jest poprawne, a podłączenie wg tego "poprawionego" powoduje uszkodzenie http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=196239#196239

Być może nieporozumienie wynika z tego że tylko niektóre płytki są oznaczone błędnie (a raczej są wykonane wg błędnego projektu przez inną fabrykę) a reszta jest ok. Ale najlepiej to sprawdź sam.
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

Aha no to jak to sprawdzić, żeby nie uszkodzić układu? Tak jak widać na filmiku podłączenie według oznaczeń na pcb uszkodziło dwie sztuki.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

btw. rezystor od prądu na tych płytkach - wg datasheeta TP4056 tam się daje NTC śledzącego temperaturę ogniw (zabezpieczenie termiczne).
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

O jakiej wartosci ma być ten termistor?
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Nie wiem bo tam zdaje się jest wsadzony dzielnik napięcia i ów rezystor jest częścią dzielnika (a nie wiem ile omów ma ten drugi).

Generalnie znaczenie ma napięcie na nóżce 1 TP4056

Za https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/da ... TP4056.pdf :
"If TEMP pin’s voltage is below 45% or above 80% of supply voltage VIN
for more than 0.15S, this means that battery’s temperature is too high or too low, charging is
suspended. The temperature sense function can be disabled by grounding the TEMP pin."
Awatar użytkownika
jarroq
Posty: 100
Rejestracja: środa 26 lut 2014, 07:41
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: jarroq »

Muszę polecić coś lepszego niż kombinacje kilku TP4056 przy większych pojemnościach Power Banków.
5A DC-DC CC CV charging board
Właśnie testuję tą ładowarkę i sprawdza się rewelacyjnie.
Zaletą jest to że przy prądzie 4A nie nagrzewa się zbyt mocno, jest gorąca ale nie parzy.
Dodatkowo mamy spore widełki napięciowe na wejściu i regulację napięcia na wyjściu.
Nie musimy pakować w akumulatory ile wlezie. Możemy ustawić napięcie odcięcia na 4,15V :).
Możemy wykorzystać np zasilacz 12V 2A który spokojnie wystarczy do ładowania pakietu prądem 4A.
Są też minusy - brak możliwości bezpośredniego podczepienia termistora oraz konieczność zakupu przetwornicy step up z zainstalowanym zabezpieczeniem ogniw.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Tyle, że to nie ładowarka li-ion tylko step down DC-DC. Ze zdjęć nie widać by coś tam więcej dodano więc pewnie prawidłowej charakterystyki ładowania li-ion nie utrzymuje. Robi się tym samym niebezpiecznie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8524
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
arekm pisze:Tyle, że to nie ładowarka li-ion tylko step down DC-DC. Ze zdjęć nie widać by coś tam więcej dodano więc pewnie prawidłowej charakterystyki ładowania li-ion nie utrzymuje. Robi się tym samym niebezpiecznie.
Coś tam jednak jest poza standardem przetwornicy, ponadto są jakieś dodatkowe układy na wyjściu i dwa LEDY, być może do sygnalizacji procesu ładowania.
Kupić, sprawdzić :mrgreen:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

LM358 (opamp) i stabilizator zdaje się

Obrazek
Obrazek
Obrazek

(Edit: dodane zdjęcie z diodą o którą pytanie było niżej)
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2016, 14:45 przez arekm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abyss
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 23:52
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: abyss »

A ta druga niebieska dioda LED na dole drugiego zdjęcia, obok "no load indicator" to od czego?
ODPOWIEDZ