Laptopem MSI GT683

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

W poprzednim laptopie miałem grafikę z tymi wadliwymi chipsetami od nvidii z 2008r chyba. Wszystkim to padało, to była tylko kwestia czasu. Efekt taki sam, z początku delikatny ale potem nie dało się używać, aż całkiem zdechło. Podłączenie zewnętrznego monitora dało sygnał VGA, w biosie było dobrze, potem podczas ładowania systemu też, ale już po załadowaniu sterowników znowu klapa. Wtedy chociaż wiadomo że to grafika i można wymieniać, choć ja nie wymieniałem bo ludzie robili sobie z tego niezły biznes i nowe grafiki chodziły po 450zł a używane lub po naprawie po 250zł, gdzie cały laptop wart był może 400zł. Pełno było też oszustów co sprzedawali wadliwe grafiki tylko po reballingu, co dawało tylko 2 tygodnie - 2 miesiące pracy. Sam (nie mając nic do stracenia) robiłem sobie "reballing" albo w piekarniku albo pod hot air i laptop jeszcze podziałał pół roku :)
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Właśnie myślałem żeby zrobić domowe wypieki , bo przecież nie mam nic do stracenia :)

Tylko nie wiem na ile stopni piekarnik ustawić i na ile minut żeby zakalec nie wyszedł... :P
Ostatnio zmieniony piątek 18 gru 2015, 22:34 przez SST-90, łącznie zmieniany 1 raz.
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Piekarnik sobie daruj bo tylko dodatkowych problemów sobie narobisz.
Jak nie masz hot aira to daj komuś niech Ci podgrzeje, tylko przy tak upalonej płycie jest ryzyko kompletnego rozwarstwienia laminatu.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ja całość okręcałem folią aluminiową i wycinałem okienko tylko na procesor który chciałem grzać, wtedy jest mniejsze ryzyko stopienia plastykowych elementów. Dodatkowo mocowałem tam termoparę i mierzyłem temperaturę, i nie pamiętam już do ilu grzałem, chyba do 270 stopni. Z tym że ja kartę kładłem na podgrzewaczu DIY który podgrzewał całość do chyba 100 stopni, i potem dopiero hot air. Jak nagrzejesz tylko fragment płytki do tak wysokiej temperatury a cała reszta będzie chłodna to masz jak w banku że laminat (ścieżki, przelotki) potrzaska z powodu nierównomiernego rozszerzania. Oczywiście jak nie masz nic do stracenia i sprzęt ma iść na śmietnik to możesz się pobawić. Ale najpierw sprawdź czy dostaniesz jakiś sygnał na zewnętrznym monitorze, z resztą po omacku system też da się obsługiwać, jeśli włączysz jakąś muzykę skrótami klawiaturowymi (po włożeniu audio cd powinno samo grać) to znaczy że cała reszta działa bez zarzutu i problemem jest grafika. Po takim grzaniu masz na prawdę spore szanse że grafika odżyje, ale to będzie działać przez ograniczony czas, może 2 dni a może 2 miesiące, różnie.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Tak sobie czytam i coraz bardziej szokuje mnie co kto jeszcze tu doradzi, zwłaszcza że sądziłem że to forum dla użytkowników którzy znają się nieco na elektronice i zasadach z nią się obchodzenia.
Pomijając już spalony laminat (który to pewnie robi zwarcie między licznymi warstwami na pcb co zapewne jest tu przyczyną) to doradzanie pieczenia karty w piekarniku gdzie tolerancja między pomiarem temperatury przez termostat piekarnika a rzeczywistą temperaturą karty wynosi pewnie z 80stopni albo i więcej jest wg mnie niedopuszczalne. Podczas lutowania musi być zachowana bardzo duża dokładność temperatury (228-230st jest przy lutowania noPB zaś przekroczenie 250-260 skutkuje tzw popcornem na płycie) i czas jej narastania, tak samo rozkład temperatury, grzać płytę tylko z jednej strony bądź oklejając ją folią alu zaburzamy rozkład temperatury co skutkuje zwykle wycięciem się laminatu i zniszczeniem wewnętrznych połączeń. Szansę na powodzenie (jeśli winny jest sam układ, który swoją drogą kwalifikuje się do wymiany) wynoszą 1-5%.
Nie wspominam już o radości żony tudzież matki kiedy kilka kolejnych wypieków zachowuje woń palonej pcb.
PS: do założyciela tematu. Jeśli chcesz, to zajmuję się serwisem komputerów, mimo że podejrzewam, że nie jest to wina samego tylko układu, to mogę wysmażyć ci kartę na profesjonalnym przeznaczonym do tego sprzęcie, do stracenia masz co najwyżej 2x przesyłka(w razie czego info na PW). Jeśli chcesz mogę ci nawet filmik z samego smażenia wysłać.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

endrju1, szokuje, bo widać że nie doczytałeś fragmentu "jeśli sprzęt ma iść na śmietnik i nie masz nic do stracenia".
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Ogólnie laptop na pewno będę sprzedawał. Niezależnie czy uda mi się go naprawić w sensownych pieniądzach , czy nie i sprzedam go na części. Chciałbym tylko ponieść jak najmniejsze straty z tego tytuły.
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

endrju1 pisze: PS: do założyciela tematu. Jeśli chcesz, to zajmuję się serwisem komputerów, mimo że podejrzewam, że nie jest to wina samego tylko układu, to mogę wysmażyć ci kartę na profesjonalnym przeznaczonym do tego sprzęcie, do stracenia masz co najwyżej 2x przesyłka(w razie czego info na PW). Jeśli chcesz mogę ci nawet filmik z samego smażenia wysłać.
Jeśli dam radę się upewnić, że tylko k. graficzna jest uszkodzona to chętnie spróbuje Twojej opcji.

Myślisz, że jest sens kupować obojętnie jaką , najtańszą grafikę pod moje złącze tylko żeby zobaczyć czy pojawi się obraz i potem ją sprzedać z minimalną stratą ?
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Jakiś niefart się do mnie przyczepił :/

Dzisiaj zerwał mi się pasek rozrządu. Sam go wymieniałem 3 lata temu. Przejechałem na nim 70 tys km. VW sharan 1.9 116km PD . Dodam, że kilka tygodni temu zakupiłem nowy zestaw rozrządu i miałem go wymienić niebawem. Zmienię sam pasek i zobaczę czy będzie normalnie chodził. Cuda się zdarzają :)
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

SST-90 pisze:
endrju1 pisze: PS: do założyciela tematu. Jeśli chcesz, to zajmuję się serwisem komputerów, mimo że podejrzewam, że nie jest to wina samego tylko układu, to mogę wysmażyć ci kartę na profesjonalnym przeznaczonym do tego sprzęcie, do stracenia masz co najwyżej 2x przesyłka(w razie czego info na PW). Jeśli chcesz mogę ci nawet filmik z samego smażenia wysłać.
Jeśli dam radę się upewnić, że tylko k. graficzna jest uszkodzona to chętnie spróbuje Twojej opcji.

Myślisz, że jest sens kupować obojętnie jaką , najtańszą grafikę pod moje złącze tylko żeby zobaczyć czy pojawi się obraz i potem ją sprzedać z minimalną stratą ?
ciężko powiedzieć, w MSI wiem że były problemy z doborem kart (bios nie każdą, która pasuje w złącze obsługuje, dodatkowo dochodzą problemy z dopasowaniem chłodzenia).
Najlepiej było by dogadać się ze sprzedającym aby mieć możliwość zwrotu karty jeśli by w twoim komputerze nie działała.
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Z tymczasowym chłodzeniem nie powinno być problemu. Założę pojedyncze radiatory na każdy z elementów który wymaga chłodzenia i skieruje na nie wentylator 120 mm . Na te kilka chwil myślę, że wystarczy.
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
ODPOWIEDZ