Laptopem MSI GT683

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Laptopem MSI GT683

Post autor: SST-90 »

Witam.

Problem mało "światełkowy" ale może ktoś pomoże:)

MSI GT683
i7-2630QM
GTX 560M

Podczas normalnego przeglądania internetu nagle obraz zaczął wariować.

Obrazek

Po ponownym uruchomieniu komputera obrazu nie ma wcale.

Matryca się podświetla , ale nic nie widać. Nawet informacji z biosu. Po pracy dysku wnioskuję, że system normalnie się włącza, ale nie ma obrazu. Próbowałem podłączyć zewnętrzny monitor . Też z marnym skutkiem - brak sygnału :/

Po rozkręceniu tylnej klapy i wyjęciu karty graficznej zobaczyłem to :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodam, że nigdy nie miałem problemów z przegrzewaniem komputera, nigdy nie podkręcałem karty graficznej ., nie gram w gry a chłodzenie średnio raz w roku czyściłem + nowa pasta termo.

Jedyne co mi się przypomina to ok 3 lata temu piorun uderzył gdzieś blisko naszego domu i trochę elektroniki poszło z dymem. Laptop też się chwile nie włączał , ale potem było ok . aż do teraz...

Jak się upewnić czy to na pewno karta graficzna zmarła ?
Czy można bez większych przeróbek wstawić inną (lepszą) kartę graficzną ? Czy chłodzenie będzie pasować i czy nie będzie większych problemów z doborem sterowników ?

Pozdrawiam :)
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

A widok zjaranej PCB nie upewnia cię, ze grafa padła?
My flashlight is smaller than yours...
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Wydaje mi się (ale nie jestem 100% pewien) , że to już tak wygląda od trzech lat (kiedy to piorun uderzył w ziemie blisko mojego domu)

Pod tym wypalonym miejscem jest podobne spalenie na płycie głównej :)
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Cóż... artefakty wskazuja jednoznacznie na grafe do wymiany.
My flashlight is smaller than yours...
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

sp5it pisze:Cóż... artefakty wskazuja jednoznacznie na grafe do wymiany.

Muszę mieć pewność zanim kupie nową kartę . na ebay 560m kosztują ok 1000zł a na allegro nie ma ani jednej. Podobne wydajnościowo są po 600-800zł

A co jeśli to przypalenie na płycie głównej spowoduje upalenie kolejnej karty graficznej?

Obrazek

Albo przez ten defekt płyty głównej , nawet na nowej grafie komputer i tak się nie będzie włączał..

Proponujesz mi w ciemno wydać 1000zł ?
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
andriu2233
Posty: 179
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 18:07
Lokalizacja: radomsko

Post autor: andriu2233 »

Według mnie to na 90% grafika - są artefakty. Mam dla ciebie inną propozycję: Masz ubezpieczenie domu (nie wiem czy w standardzie czy rozszerzone o elektronikę...)? W czasie pierwszej wiosennej burzy zgłaszasz problem z laptopem do ubezpieczyciela. Każą Ci dostarczyć ekspertyzę z serwisu, lub wysłać lapka do nich i czekasz na kaskę. 1000zl za grafike to przesada, do tego trzeba dobrać ją idealnie, bo potem będą cyrki typu inna rozdzielczość, laptop się nie włączy itp. Co ja bym zrobił: poczekał do burzy (o ile wcześniej nie padnie całkowicie) a w miedzy czasie wyszukał jakieś lenovo na i5 w cenie do 2000zł.
Ale to moja propozycja...

A kupno grafy: to musi być dokładnie idealnie ta sama grafa.
Czy płyta jest sprawna? Tak naprawdę po uderzeniu pioruna to chyba najtrafniejszą decyzję wystawi wróżka, bo serwis przemyje miejsce acetonem i powie Ci ze będzie Pan zadowolony...
he he :)
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Co jest z drugiej strony tej karty w miejscu przysmażenia bo wygląda na zdecydowanie przegrzany laminat? Ten element z płyty głównej tak przygrzał tą kartę czy elementy karty graficznej z drugiej strony?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

SST-90 pisze:
sp5it pisze:Cóż... artefakty wskazuja jednoznacznie na grafe do wymiany.

Muszę mieć pewność zanim kupie nową kartę . na ebay 560m kosztują ok 1000zł a na allegro nie ma ani jednej. Podobne wydajnościowo są po 600-800zł

A co jeśli to przypalenie na płycie głównej spowoduje upalenie kolejnej karty graficznej?

[url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_567256203c08f1871.jpg]Obrazek[/url]

Albo przez ten defekt płyty głównej , nawet na nowej grafie komputer i tak się nie będzie włączał..

Proponujesz mi w ciemno wydać 1000zł ?
Proponuję zakończyć temat. Lapek ma upaloną płytę główną i grafikę. Wróżki obecnie są na wolnym (święta) więc teraz każdy wróży z fusów i nikt nie wie czy faktycznie po wymianie grafiki lapek wstanie czy nie.

Jeśli upalenie miałeś wcześniej to wiadome było że to w końcu kiedyś zdechnie. Trzeba było zawczasu działać. Teraz to tylko gdybanie co to może być. Równie dobrze można naprawiać auto na odległość, dając jego fotkę.
ILPT
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Rozkład kolorów i upalony rezystor mogą świadczyć o tym, że to jego sprawka.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wątpię, aby rezystor opalił wszystko na około. No chyba, że to nie wypalony laminat a tylko nalot po wywaleniu rezystora.
ILPT
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

skaktus pisze:
Proponuję zakończyć temat. Lapek ma upaloną płytę główną i grafikę. Wróżki obecnie są na wolnym (święta) więc teraz każdy wróży z fusów i nikt nie wie czy faktycznie po wymianie grafiki lapek wstanie czy nie.

Jeśli upalenie miałeś wcześniej to wiadome było że to w końcu kiedyś zdechnie. Trzeba było zawczasu działać. Teraz to tylko gdybanie co to może być. Równie dobrze można naprawiać auto na odległość, dając jego fotkę.
Nie prosiłem o zdalna naprawę komputera a o porady :)

Swoją drogą znam mechaników co potrafią naprawić samochód przez telefon :)


Teraz już wiem , że nawet wymiana karty graficznej na taką samą może nie pomóc.

Chciałbym tylko ustalić czy tylko k. graficzna jest wymiany czy jeszcze płyta główna. W drugim przypadku sprzedam laptopa na części bo nic innego nie będzie miało sensu.

Myślę nad sensownością zakupu najtańszej k. graficznej z serii GTX (np. 260m ) tylko żeby sprawdzić czy pojawi się obraz i sprzedaniu jej z minimalną stratą . Jakby się okazało , że tylko grafika jest do wymiany to na spokojnie poszukam grafiki GTX560M , albo całego laptopa z uszkodzonym ekranem. Teraz już mi się nie spieszy bo tymczasowo kupiłem stacjonarny.

Co o tym sądzicie ?
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Musisz sam podjąć decyzję. To czy wstanie czy nie to wielka loteria.
ILPT
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

SST-90 pisze:Próbowałem podłączyć zewnętrzny monitor . Też z marnym skutkiem - brak sygnału
Żeby wymusić obraz na wyjściu wideo spróbuj odłączyć taśmę od matrycy i wtedy odpalać, w większości przypadków taki zabieg pomaga.
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Manekinen pisze:
SST-90 pisze:Próbowałem podłączyć zewnętrzny monitor . Też z marnym skutkiem - brak sygnału
Żeby wymusić obraz na wyjściu wideo spróbuj odłączyć taśmę od matrycy i wtedy odpalać, w większości przypadków taki zabieg pomaga.
dziękuje bardzo za poradę , w weekend spróbuje tej opcji .

Pozdrawiam
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Teoretycznie to powinno zadziałać, jednak mając moje wspomnienia po dawnym wadliwym GF z czasów C2D to nie zawsze działa - wymiana grafiki.

Takie upalenia płyty jak pokazałeś niemal że dyskwalifikują lapka do dalszego używania, no chyba że masz mocne nerwy i kopie zapasowe robione w czasie rzeczywistym :twisted:

PS-Sam osobiście działałem na lampie z wadliwymi GF i wszystko było ok przez dwa lata, nawet chłodzenie zmieniłem na własne sterowane zależnie od temperatury - fabryczne startowało przy ok. 80 st i schładzało grafikę do 40 i potem spoczynek. Po modyfikacji działało ciągle zapewniając max 50 st. Po tych 2 latach grafika nagle padła (odklejenie procka od podstawki) - efekt - brak obrazu na LCD i na zewnętrzy monitorze. Nie grałem w żadne gry itd. Po prostu nagle padło i po wszystkim...Artefakty takie same jak u ciebie.
ILPT
ODPOWIEDZ