Zasilanie power led, a niewiadome spadki napiec

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Maniekrox
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdańsk

Zasilanie power led, a niewiadome spadki napiec

Post autor: Maniekrox »

Jako, ze to moj pierwszy post na forum to witam wszystkich uzytkownikow!

Wczesniej nieco przewertowalem forum, ale nie znalazlem interesujacej mnie odpowiedzi.
Kupilem sobie pare kolorowych power ledow, zeby sie pobawic ze sztucznym naswietlaniem roslin. Mam 10 ledow niebieskich i 10 czerwonych.

Raczej jest to w formie dydaktycznej, wiec nie chce za mocno szarpac portwela, takze chce sobie odpuscic kupowania drogiego zasilacza stalopradowego. Mam natomiast zasilacz komputerowy 12V i to jego zamierzam uzyc.

Problem polega na tym, aby po omacku nie dobierac rezystora. Bedzie piec rownoleglych sekcji. Przez kazda sekcje ma plynac prad 700 mA. Kazda bedzie sie skladala z 2 diod czerwonych i 2 niebieskich, ze wzgledu na korzystne przewidywane spadki napiec. I tu jest pies pogrzebany, bo zeby dobrac rezystor musialbym znac dokladna ich charakterystyke pradowo napieciawa, ktorej nie posiadam.
U sprzedawcy jest napisane ze czerwone moga miec spadek 2,2-2,6V a niebieskie miedzy 3-3,6 V. To duzy rozstrzal przez co raczej nie moge sobie stwierdzic, ze przy 700 mA spadki na czerwonych beda akurat 2,3 V, a na niebieskich 3,5 V.

Czy zatem macie jakis pomysl jak sensownie, ale bez zbednych zakupow dobrac rezystor? Wpinanie amperomierza w moim przypadku multimetru podstawowej klasy chyba nie ma sensu, bo sam w sobie chyba wprowadza spora rezystancje?
Ostatnio zmieniony środa 25 lis 2015, 19:24 przez Maniekrox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jak masz kiepskie kable to wprowadza. Wpięcie multimetru jest konieczne, inaczej nie dowiesz się nic o prądzie vs napięcie. Pamiętaj też, że ledy aby spełniały swoją rolę, muszą mieć odpowiednią długość fali, do tego same ledy musza być zamontowane na MCPCB, odpowiednio chłodzone. Dodatkowo wraz ze zmianą temperatury, zmienia się tez prąd dla ledów.

Lepszym rozwiązaniem zamiast rezystora, będzie LM317. Dwa ledy niebieskie to około 6V, dwa czerwone to około 2V, daje nam to około 10 - 11 V na zasilanie, zasilacz ma 12V więc LM317 powinien podejść :wink:
ILPT
Maniekrox
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 lut 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Maniekrox »

Ale jak się okaże, że spadki napięcia na diodach są większe np. 2,2V i 3,3V - sumarycznie 11V to już LM317 nie poleci...

Co do chłodzenia to jest ok. Są zamontowane na MCPCB z pastą termo i będą przytwierdzone do profilu aluminiowego też z pastą. Na 1 W mocy będzie gdzieś 30 cm^2 powierzchni oddawania ciepła. Dodatkowo wentylator 12x12 będzie na ten panel wiał (chodź z pewnej odległości)
ODPOWIEDZ