rzeczywiste pojemności akumulatorów stosowanych w latarkach

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ogniwa naładowane w NiteCore D2 i rozładowane Reaktorem prądem 3A do 2,5V w trybie CC i później w CV do spadku prądu do ok 100mA:
INR18650-35E
Obrazek

NCR18650GA
Obrazek
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Co to za tryb rozładowania CV? Masz taki w Reaktorze?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jak opadnie napięcie do 2,5V przy ustawionym prądzie (np 3A) wtedy zmniejsza się prąd do chyba 1/20 ustawionego przy stałym napięciu 2,5V. Można to zmienić w ustawieniach ładowarki.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Jak się ta opcja nazywa? Może w iCharger też jest? Choć w sumie nie wiem do czego to, chyba tylko żeby wydusić z ogniwa ostatnie soki.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Pytam bo mam niedługo iChargera i ani nie widziałem tego w niej ani wcześniej nie słyszałem.
Zresztą czy jest sens tak drenować ogniwo?
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

pier, reaktor to przecież to samo co icharger 206b+, jakiego masz ?
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Nie wiem czy ktoś testował LG3500MJ1 z Gearbest...
Wszystkie moje sztuki równo po 65mΩ i 3400mAh testowane prądem 700mA (bo w pakiecie 4s4p takie prądy będą przypadać na 1 ogniwo)

Obrazek
Wyglądają na oryginały :-)
O dziwo paczka dotarła po 3 tygodniach (pocztą szwedzką) bez żadnych komplikacji
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Issac pisze:pier, reaktor to przecież to samo co icharger 206b+, jakiego masz ?
Ja mam 106b+
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Manekinen pisze:Jak się ta opcja nazywa?
Discharge reduce
ON . . . . . 5-100%

PS instrukcje się czytało ? :razz: :mrgreen:
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

pier pisze:Zresztą czy jest sens tak drenować ogniwo?
Zależy od jakości połączenia ogniwa z ładowarką i samych przewodów. Spadek napięcia jest jakiś zawsze a im wyższy prąd tym bardziej wpływa to na zmierzoną pojemność ogniwa przez ładowarkę (ładowarka odczytuje np 3V a na ogniwie jest rzeczywiście 3,2V). Pośrednio można też zobaczyć rezystancję wewnętrzną ogniwa - jeśli długo trwa faza CV wtedy rezystancja jest duża, jeśli tylko chwilę, wtedy mała (proponuję wrzucić na testy Bailonga, xxxFire itp ew jakieś bardzo stare i słabe firmowe ogniwo).
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

ElSor pisze:PS instrukcje się czytało ?
Nie, bo:
1. do niekompletnej uszkodzonej ładowarki za 5 dyszek instrukcji nie dostałem
2. jest taka niepisana zasada że instrukcje czyta się w ostatecznej ostateczności

:mrgreen:
ElSor pisze:Zależy od jakości połączenia ogniwa z ładowarką i samych przewodów. Spadek napięcia jest jakiś zawsze a im wyższy prąd tym bardziej wpływa to na zmierzoną pojemność ogniwa przez ładowarkę (ładowarka odczytuje np 3V a na ogniwie jest rzeczywiście 3,2V).
Ale od tego są przewody balansera. Jeśli je podłączymy dla 1S to ładowarka będzie brała pod uwagę tylko napięcie na balanserze i zignoruje te na zaciskach głównych (tylko dla li-ion), więc nawet prąd 5A nie powinien wprowadzić żadnego przekłamania. Tzn w mojej jest tak dziwnie to zrobione. Jak robię w ten sposób to do pomiaru pojemności użyte jest napięcie z balansera. Ale energię mierzy już korzystając z napięcia zacisków głównych, i potem przeliczenie Wh/Ah daje jakieś dziwne napięcie robocze typu 3.4V. Również ustawienie napięcia do jakiego rozładowujemy nie bierze pod uwagę napięcia z balansera tylko napięcie z zacisków głównych, więc np dla 3A muszę ustawić rozładowanie do 2.5V aby rozładowało w okolice 2.8V. Przy rozładowywaniu pakietów xS problem jest większy bo ładowarka czeka aż napięcie główne zejdzie do jakiegoś tam poziomu, przy czym niektóre cele mogą już za bardzo zejść poniżej 3V. Ładowarka przerywa rozładowanie dopiero gdy balanser wywali błąd, tzn napięcie którejś z celi zejdzie poniżej minimalnego progu, chyba poniżej 2.5V lub nawet mniej. Myślę że soft wymaga poprawek w tej kwestii. Czy w Twoim reaktorze jest tak samo? Myślę że obsługa aku niklowych też powinna być dokonywana przy pomocy złącza balansera, bo na zaciskach głównych występuje tak duży spadek że przy większym prądzie ogniwom wychodzi nawet o 1/3 pojemności mniej.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

1S jeszcze nie podpinałem do Reaktora przez balancer także nie znam odp na część zagadnień.
Przy xS nie zauważyłem problemu z nadmiernym rozładowaniem.

Jak są słabe blaszki / sprężynki itp (a przy wyższych prądach każde są) to podpinanie balansera i tak nie da oczekiwanych efektów niestety (bawiłem się w to kiedyś przy imaxie). Trzeba by taki balanser podpiąć innymi stykami do wyprowadzeń ogniwa.
2. jest taka niepisana zasada że instrukcje czyta się w ostatecznej ostateczności
Też tak mam ale tą (z PDFa) przeczytałem z miłą chęcią aby poznać wszystkie możliwości opisane w instrukcji + te "ukryte".
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Keeppower IMR26650 5200mAh.
Obrazek
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

No i jeszcze raz Keepower IMR26650 ale tym razem przy 8A:
Obrazek
Prąd czasem spadał, bo aku zasilające było pełne a rozładowywałem w trybie regenerative.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ODPOWIEDZ