Moje negatywne doświadczenia z L2P 3x XP-L ext 3.0 HE Grega

czyli zakupy u grega...

Moderator: greg

ODPOWIEDZ
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Zrób tez fotkę od czoła latarki jak możesz. Poza tym można się pokusić o odkręcenie tej głowicy i byłoby wszystko jasne, ale pytanie czy kolega Greg nie uzna tego za ingerencję w latarkę i na tej podstawie nie będzie chciał uznać reklamacji ( co w sumie byłoby uzasadnione z jego strony), także wybór na leży do Ciebie.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Moim zdaniem apoc, Twoja latarka która powinna być z diodą o barwie 4500K ma diodę zimniejszą, dał bym jej 5500K. Natomiast w Gregowej diody mogą być o barwie około 4700K, ale przez zielonkawy odcień wydaje się dla oka cieplejsza. Suma sumarum rozrzut barw obu latarek jest znaczny.
Oczywiście jeszcze mamy rozrzut parametrów diod w obrębie tego samemu binu. Szczególnie może się to ujawnić po skalpie diody, bo barwa nie zawsze zmienia się tak samo, zależnie od partii.
I jeszcze kwestia optyki, reflektor inaczej układa "światło" niż optyka typu TIR.
Diody Cree nie świecą jednakową barwą w całym kącie emisji światła.
Przykład na XHP50 i MTG2 http://s32.photobucket.com/user/lhnova/ ... 1.jpg.html
To samo zjawisko występuje w XM-L i XP-L.

Obiektywne porównanie barwy powinno nastąpić bez optyki i przy takiej samej mocy (ilości światła) diod.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Dołoże swoje foto porównawcze.
Po lewej X1 Greg'a o barwie wg opisu aukcji:

Kod: Zaznacz cały

XM-L2 U2 3C 970lm neutralna biel
• barwa światła CCT 4750-5000K, neutralna biel
Po prawej S2 wg Elsor'a z diodą XM-L2 o barwie 4C.
Piszcie co chcecie ale X1 świeci na zielono...
Obrazek

Mam też w M1 skalpowane 3D -świeci na żółto/pomarańczowo. Oczywiście chodzi o barwę w jaką wpada światło... Po lewej skalpowane 3D w M1 a po prawej S2 z 4C
Obrazek
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

apoc pisze:Porównanie było wykonane z Cree XR-E Q4 bin WH, czyli światło neutralne - wg producenta latarki to 4500K-5000K.
Wg Cree, czyli producenta diody, WH to barwa 5000-5700K
Obrazek

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... pXRCBL.pdf strona 7 (oficjalna nota producenta).

Jimmy pisze:Po prawej S2 wg Elsor'a z diodą XM-L2 o barwie 4C
Nie będę bronił słuszności tego, że ta dioda ma barwę dokładnie taką, jak powinna mieć, bo wg obserwacji jest tylko nieco cieplejsza od moich 3B ale dużo chłodniejsza od 5A1/5B1 jakie również posiadam a powinna mieć zbliżony odcień do tych 2gich. Z doświadczenia też zauważyłem (i klienci także), że te same diody (3B) mają zauważalnie różne barwy (zamówienie kilku różnych partii). Nie każdy pewnie też pamięta ale była także na forum opisana wtopa dystrybutora tych diod i przysłane zostały diody o diametralnie różnej barwie od oczekiwanych.
apoc
Posty: 61
Rejestracja: sobota 13 wrz 2008, 22:21

Post autor: apoc »

Q4 wg strony 14 ma barwę z grubsza zgodną z deklaracją producenta latarki.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

APOC nie obraź się ale jak ty wierzysz w to co producent opisał to nie dziw się, że cie tak robią.
Zagadaj z kimś kto ma możliwość zmierzyć temp albo zrób choć porządną fotę "porównawczą" ale z konkretnym odniesieniem a nie nadzieją "że producent,że bin"
Pomierzysz albo dobrze porównasz i odsyłaj jeśli nie taka miała być.

PS:Tylko niemądry człowiek wierzy w opisy i nie umie sprawdzić czy ma skalpa czy nie.
Wiem,że jesteś wkurzony ale spałzuj deko,bo chcemy pomóc.
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Może się przyda takie porównanie w trybach około 25-30%

- F/4.5,
-czas naświetlania 1/200 sek.
-ISO200,
-WB światło słoneczne

3*x-pl v6 3d ---- 3* nichia 219C 5000K 83 CRI ------- L2P OP xm-l2 t6 4c
Obrazek
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
apoc
Posty: 61
Rejestracja: sobota 13 wrz 2008, 22:21

Post autor: apoc »

Volo pisze:APOC nie obraź się ale jak ty wierzysz w to co producent opisał to nie dziw się, że cie tak robią.
Zagadaj z kimś kto ma możliwość zmierzyć temp albo zrób choć porządną fotę "porównawczą" ale z konkretnym odniesieniem a nie nadzieją "że producent,że bin"
Pomierzysz albo dobrze porównasz i odsyłaj jeśli nie taka miała być.

PS:Tylko niemądry człowiek wierzy w opisy i nie umie sprawdzić czy ma skalpa czy nie.
Wiem,że jesteś wkurzony ale spałzuj deko,bo chcemy pomóc.
Nie jestem wkurzony ani trochę, uwierz mi. Gdybym miał same takie problemy, jak niewłaściwa barwa światła emitowanego przez latarkę, to życie byłoby bajką. Od razu odpowiem na Twoje pytanie: nie wierzę, w to co napisał - nomen omen - producent TEJ konkretnej latarki. Nie wierzę, bo widzę to, co widzę - brzydkie ciepłe światło, fałszujące barwy. Natomiast co do sprawdzenia, czy diody są po skalpie, czy nie - wybacz, ale nie każdy wie o co chodzi. Jestem użytkownikiem latarek, a nie specjalistą - w życiu żadnej nie zbudowałem, ani nawet nie rozbierałem, bo nie miałem potrzeby. Co więcej, zakładam, że to stwierdzenie nie fachowe, a slangowe - lokalne i właściwe dla społeczności tutejszego forum.

@vin324pl: o takie porównanie prosiłem Grega przez tydzień, bezskutecznie. Czy Nichia daje mniej światła? Czy też w latarce masz inną optykę?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Chodzi o zdjęcie soczewki z diody. Możesz porównać czy Twoje XP-L mają soczewki jak w internecie czy nie. Tylko nie wiem czy przez tą optykę coś będzie widać...
Najlepiej jakby się wypowiedział sam Greg.
apoc
Posty: 61
Rejestracja: sobota 13 wrz 2008, 22:21

Post autor: apoc »

@cwanisz: moja komórka nic lepszego nie wyprodukuje

Obrazek
MikiMF
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 19:37
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: MikiMF »

Niedawno mój kolega zamawiał u Grega latarkę na rower. Wybrał właśnie wersję 3xXP-L opisaną jako neutralna (identyczny model jak w temacie).

Jak zobaczyłem jak to świeci to byłem lekko zniesmaczony. Moje odczucia były podobne jak u autora tematu. Światło żółte, na pewno nie neutralne.

Koledze to nie przeszkadza ale ale ja czułem się trochę głupio bo poleciłem zakup u tego sprzedającego.
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Jedyne wyjście żeby sprawdzić czy masz tam oskalpowane diody to odkręcić tą część latarki z napisem "hot surface" i zdjąć plastikową soczewkę z diod. Jak masz tam oskalpowane diody to produkt z pewnością nie będzie zgodny z opisem. Możliwe też że soczewki same się odkleiły, może nie całkowicie, w czasie skręcania latarki, byłoby widać niejednorodność powierzchni na styku dioda/silikonowa soczewka, ja tak miałem jak swoją latarkę skręciłem, o czym pisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 976
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Ja bym radził koledze nic samemu nie rozkręcać, do czasu aż greg zabierze głos w tym temacie.
andrzej-k
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 23:18
Lokalizacja: banino

Post autor: andrzej-k »

Zamówiłem u Grega latarkę z naturalną barwą diody. Mam nadzieję , że nie będzie ona na żółto swieciła :mad:
apoc
Posty: 61
Rejestracja: sobota 13 wrz 2008, 22:21

Post autor: apoc »

Ja po swoich doświadczeniach - napiszę to otwarcie - drugi raz bym już tej latarki nie kupił. Ani żadnej innej od Grega - po prostu wybrałbym produkt fabryczny. A rozkręcać faktycznie nie będę, bo latarka straciłaby gwarancję na bank.
ODPOWIEDZ