kodi pisze:Popraw mnie jesli sie myle: bin Q5 byl bardziej zagraniem marketingowym Cree, bo chcieli pokazac, ze to ONI przekrocza magiczna wydajnosc 100lm@350mA. Pierwsze diody z tego binu (miedzy innymi engeneering samples) mialy bardzo wysoka Vf i byly raczej wynikiem metody sortowania niz rzeczywistym osiagnieciem technologicznym). Po tym jak SSC zaczal wypuszczac sample V-binu, Cree natychmiast zaczelo wypuszczac sample oznaczone R2 (co zreszta jest zgodne z prawda jesli chodzi wydajnosc) i w tych diodach Vf jest nizsze niz w Q5. Porownywalem probki z kilku rolek i smiem twierdzic, ze jest to pewna prawidlowosc. Czyli znowu byl jakis progres w usprawnianiu procesu technologicznego. Wiec o ile rzeczywiscie nie wolno uogolniac ze ten bin bedzie mial takie Vf a ten takie, o tyle jednak w przypadku Cree i tylko Cree i binow Q5 i R2 taka prawidlowosc zachodzi. Oczywiscie po pewnym czasie od usprawnienia procesu technologicznego, te najgorsze partie pojda do nizszych binow, wiec i Vf sie wyrowna, ale na obecna chwile sytuacja jest mniej wiecej taka.
1) Polityka CREE polega na tym, by biny, które CREE podaje w liście binów na stronie www, były tymi, które w danym momencie CREE może dostarczyć w dużych ilościach produkcyjnych (np. 200 rolek). Jeżeli podali do wiadomości bin Q5, to nie jest to zagranie marketingowe, a informacja, że można zamawiać. Dowód: bin R2 nie jest jeszcze ujęty w liście binów, choć dioda jest już dostarczana od kilku miesięcy. Jednak ilości w których można je zamawiać, to jeszcze nie ilości produkcyjne. CREE podchodzi uczciwie i oficjalnie nie ogłasza dostępnościtego binu R2 dopóki nie będzie w stanie zapewnić dostaw na poziomie produkcyjnym.
2) Odnośnie CREE vs. Seoul. To jest sprytna iluzja. Seoul robi P4 na tych samych chipach co XR-E (kupują z CREE). Różnice w wydajności wynikają z tego, że Seoul robi diody o współczynniku oddania barw (CRI) o około 10 punktów niższym niż CREE. Przypomnę, że wydajność świetlna lm/W jest połączona z CRI następującą zależnością:
a) im większy CRI tym niższa wydajność w lm/W;
b) im większy CRI tym lepsza jakość światła (oddanie barw).
Wybór należy do nas
3) Jeszcze raz chciałbym zaznaczyć, że z mojego kilkuletniego doświadczenia z diodami XLamp (pierwszą styczność miałem w 2004 roku) wynika, iż napięcie przewodzenia przy 350mA często różni się między rolkami i nie odważyłbym się go oceniać na podstawie nazwy binu. Jednocześnie zgadzam się z tym co piszesz, gdyż pierwsze egzemplarze z pewnością pochodziły z jednego cyklu produkcyjnego i mogą mieć zbliżone parametry.
4) 2 stycznia dostaliśmy z CREE nową partię diod Q5. Mają one chip inaczej pokryty luminoforem niż wcześniejsze diody (nawet niż R2, które też otrzymaliśmy w styczniu). Sprawdzę parametry i dam znać. Jak dam radę, to też fotkę zamieszczę.
Pozdrawiam!
XLamp, czy nie XLamp... Oto jest pytanie.