Ponieważ ludzie kombinują skutecznie z wydłużaniem trwałości świetlówek ( np. http://lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=19&t=2403 ) to może i z żarówkami LED się da?
Weźmy dla przykładu Osram LED STAR 5,6W (35W) 350lm MR16 2700K. Jest w obudowie plastykowej, więc istnieje uzasadnione podejrzenie, że będzie się zbyt mocno nagrzewać w środku. Ale co z tym zrobić? Można oczywiście nawiercić otwory, ale stracimy gwarancję
Znalazłem też transformator elektroniczny Govena YT50 http://www.elektrykon.pl/transformator- ... -p-15.html
Napięcie wyjściowe obniżone jest do 11,5V w celu przedłużenia żywotności lamp.
Jedyne wyjście to poprawa chłodzenie - do 8W podejdą radiatory okrągłe z starych Athlonów, do 10W podejdą radiatory z dzisiejszych Core i. Taki sam radiator z Core + wentylator na 4V obdłuży spokojnie 20W. Radiatory można też łączyć lub iść w ilość czyli np. dużo ledów 5630 zasilanych niewielkim prądem rzędu 50 - 60 mA.
Skoro sprzedajemy na forumowym sklepiku modyfikowane latarki, to może ktoś pójdzie dalej i zacznie sprzedawać modyfikowane żarówki? to byłoby bardzo ciekawe.
-jeden radiator to około 5 - 10 zł
-dobrej jakości "żarówka" to 20 - 30 zł
-koszt modyfikacji to jakieś 1 - 2 godziny czyli kolejne powiedzmy 20 zł
Dodając koszty takie jak pasta, dopasowywanie, gwintowniki, wysyłka i robi nam się ~ 75 zł a mało kto będzie chętny na taki wydatek.
Ps-Kiedyś wystawiałem żarówki na bazie ledów 3528 - na jedną żarówkę przypadało jakoś 450 ledów, moc "żarówki" to 30W. Wisiała na forum i na allegro długi czas i nikt nie chciał.