Podziel się swoją radością

....nie pasujące gdzie indziej...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Pływałem dziś w Kanale Angielskim (aka La Manche). Temperatura ok. 20 stopni, fajne fale. Woda zdecydowanie bardziej słona, niż w naszym morzu.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

arekm pisze:Głównie wielkość (średnica, grubość) i waga. Do tego rezystancja monety. Odrzucanie fałszywek (metalowych krążków) za pomocą magnesu. Teraz to pewnie więcej cudów.

btw. właśnie z ciekawości przejechałem magnesem po zawartości portfela i ... złapała się jedna 1gr, a druga 1gr nie. Okazuje się, że państwo oszczędza i jest inny materiał w nowych groszowych monetach - http://przeglad-finansowy.blogspot.com/ ... roszy.html
ww296 pisze:we wrzutnikach elektronicznych tylko rezystencja
Niestety mylicie się ;) W torze "pomiarowym" są dwie cewki. Żadnych magnesów, pomiaru rezystancji. Jedyny elektromagnes który jest "wrzuca" monety do zasobnika, pozostałe "przelatują".
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

joon pisze:
ww296 pisze:we wrzutnikach elektronicznych tylko rezystencja
Niestety mylicie się ;) W torze "pomiarowym" są dwie cewki. Żadnych magnesów, pomiaru rezystancji. Jedyny elektromagnes który jest "wrzuca" monety do zasobnika, pozostałe "przelatują".
A te dwie cewki to mierzą chyba prąd indukowany ale to faktycznie raczej nie nazywa sie rezystancja tylko indukcyjność?
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Prędzej badają przenikalność magnetyczną. Nie wiem aż tak nie wgłębiałem się. Jak czas pozwoli to rozłożę na czynniki pierwsze i dokładnie zbadam pacjenta.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

@joon: pisaliśmy ogólnie o stosowanych, a nie o Twoim :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Wiele
Wiele lat temu, rozpracowywałem taki "rozpoznawacz monet" w jakimś automacie do gry. Pierwszy który dostałem to była waga i sito, drugi natomiast miał kilka cewek i rozpoznawał zarówno metal, jak i objętość (masę). Np. moneta z mocno zbitą krawędzią przechodziła, a jak już było trochę odcięte, to nie. Po zmniejszeniu grubości też nie dało rady.
Co do przenikalności, to jest to najbardziej prawdopodobna metoda, tylko, że jak było wspomniane, co ze zmianą metalu w tej samej monecie zależnie od roku?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Stalowe j 1/2/5 groszówki raczej nie , automaty nie przyjmują groszy.
elektroda.pl
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

krzycho_ pisze:Stalowe j 1/2/5 groszówki raczej nie , automaty nie przyjmują groszy.
Nie che mi się sprawdzać z groszówkami, wiem że 10gr już według dokumentacji sprzętu który mam nie powinno być rozpoznawane, ale praktyka pokazała co innego :D
Pyra pisze: co ze zmianą metalu w tej samej monecie zależnie od roku?
chodzi o zmianę wymiarów? raczej znikome są. Ale wstawiłem parę monet do zamrażalnika i zobaczę jutro czy jest różnica między monetami o temp +25 i -15 ;)
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Pyra pisze:Wiele
Wiele lat temu, rozpracowywałem taki "rozpoznawacz monet" w jakimś automacie do gry. Pierwszy który dostałem to była waga i sito, drugi natomiast miał kilka cewek i rozpoznawał zarówno metal, jak i objętość (masę). Np. moneta z mocno zbitą krawędzią przechodziła, a jak już było trochę odcięte, to nie. Po zmniejszeniu grubości też nie dało rady.
Co do przenikalności, to jest to najbardziej prawdopodobna metoda, tylko, że jak było wspomniane, co ze zmianą metalu w tej samej monecie zależnie od roku?

Pozdrawiam
Wrzutniki które użytkuję mają możliwość zaprogramowania bodajże kilkudziesięciu monet (moje mają np od 10 groszy do 5 zł i analogicznie EURO) dodatkowo można zaprogramować dowolny żeton metalowy, w starszych typach trzeba podpiąć się zewnętrznym urządzeniem do wrzutnika, w nowszych można to zrobić - po prostu "ucząc" wrzutnik nowej monety bezpośrednio. Wszystkie monety Polskie rozpoznaje bez względu na rok. Można ustawić dokładność rozpoznawania - nie wiem na jakiej zasadzie - oprogramowania ma skalę 1-10. Bez względu na ustawienie nie zdarzyło mi się aby któryś wrzutnik nieprawidłowo rozpoznał monetę - tz zamiast np 1 zł 2 zł itp - jak coś jest nie tak po prostu nie rozpoznaje monety wcale.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

No i wykonałem kolejne "testy" monety niezależnie od temperatury rozpoznawane są poprawnie, sprawdzałem na monetach 5 oraz 2 złote które posiedziały sobie w temperaturze poniżej -15 ;)

Niestety zauważyłem że 1 gr "udaje 10 groszy :/
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

joon pisze:Niestety zauważyłem że 1 gr "udaje 10 groszy
Cenna informacja :)
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Teść własnie przyniósł ze skrzynki przesyłkę ze Stanów z zakupami :hurra: :hurra: :hurra: zamówioną początkiem lipca. Jedna z dwóch zaginionych. A już nastawiłem się psychicznie, że "po ptokach", zwłaszcza że przegapiłem termin na spór na PP. Chociaż jedna dotarła, może druga też dojdzie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dziś pomyślnie przeszedł pierwsze próby nowy LF ver. 3. Tym razem już ma nowe oprogramowanie oparte o regulację PID. Na razie uruchomiłem tylko człon P.
Niestety w związku z większą szerokością czujników, trzeba było zrobić nowy tor testowy.

Obrazek
Na razie osiągnąłem 30,5cm/s, ale jest jeszcze rezerwa :mrgreen:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Byliśmy dziś na wycieczce z młodym i zwiedziliśmy jedną z największych amatorskich makiet kolejowych. W sumie efekt 7 lat pracy dwóch entuzjastów, o kasie nie wspomnę.
W każdym razie takiej ilości LEDów w jednym miejscu jeszcze nie widziałem, pomijam ekrany reklamowe ;)
Trochę bardziej kolejowo...
Obrazek
Wszystkie wagony były indywidualizowane. Fajnie były zrobione spawarki, na białych LEDach rozbłyskujących w przypadkowych impulsach. Paląca się trawa z czerwonych LEDów zmieniających płynnie jasność, migające światła karetek, kierunkowskazy autobusów itp. O stricte kolejowych pojazdach nie wspominając... czy udające świeczki światła w kościele.

A tu już rozwiązania bardziej LEDowe niż kolejowe...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Pyra, podaj jakiś namiar, młody młodym ale sam bym to zobaczył :)
Zablokowany