Żarówki LED dla domu.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

PILA to teraz tania marka Philips...

Według tej recenzji lampka ma 65 stopni, więc nie będzie topiło. Chyba że tam nie ma obiegu powietrza. A na świecenie w sufit traci się bez sensu prąd...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

pegasus_sis pisze:PILA to teraz tania marka Philips...

Według tej recenzji lampka ma 65 stopni, więc nie będzie topiło. Chyba że tam nie ma obiegu powietrza. A na świecenie w sufit traci się bez sensu prąd...
65 stopni - moim zdaniem znacznie więcej. Mam niemal identycznego Osrama w wersji 12W i po godzinie pracy "na wolnym powietrzu" żarówka parzy a termopara wykazuje niemal 80 st. Po ~ roku pracy padła przetwornica. Obecnie żarówka śmiga wysterowana na 5W. Sprawdzając ledy na zasilaczu laboratoryjnym już widać pierwszą degradację ledów - VF ma znaczne rozbieżności - przy niskim prądzie część ledów już w znaczny sposób świeci a część nawet nie "pokazuje" gdzie ma chipa.

PS-Swiecenie w sufit to całkiem dobra sprawa - brak ostrych cieni itd.
ILPT
michal_lodz
Posty: 6
Rejestracja: sobota 03 maja 2014, 14:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: michal_lodz »

skaktus pisze:
pegasus_sis pisze:PILA to teraz tania marka Philips...

Według tej recenzji lampka ma 65 stopni, więc nie będzie topiło. Chyba że tam nie ma obiegu powietrza. A na świecenie w sufit traci się bez sensu prąd...
65 stopni - moim zdaniem znacznie więcej. Mam niemal identycznego Osrama w wersji 12W i po godzinie pracy "na wolnym powietrzu" żarówka parzy a termopara wykazuje niemal 80 st. Po ~ roku pracy padła przetwornica. Obecnie żarówka śmiga wysterowana na 5W. Sprawdzając ledy na zasilaczu laboratoryjnym już widać pierwszą degradację ledów - VF ma znaczne rozbieżności - przy niskim prądzie część ledów już w znaczny sposób świeci a część nawet nie "pokazuje" gdzie ma chipa.

PS-Swiecenie w sufit to całkiem dobra sprawa - brak ostrych cieni itd.
Wczoraj sprawdzałem temperaturę Osram Led 11.5W wersja dimmable z ładnie użebrowanym radiatorem i po pół godzinie świecenia temperatura była ok 58 stopni co wydaje mi się, że nie ma tragedii. Co do degradacji ledów to chyba nie doczekamy się szybko mocniejszych wersji (zamienników standardowych 100W), które chociaż wytrwają te dwa trzy lata.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Co masz na myśli - ładnie użebrowanym ? ;)
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Ten radiator to ceramika, czy plastik?
Ostatnio zmieniony środa 14 maja 2014, 16:41 przez pegasus_sis, łącznie zmieniany 2 razy.
michal_lodz
Posty: 6
Rejestracja: sobota 03 maja 2014, 14:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: michal_lodz »

radiator wydaje mi się, że ceramika sama żarówka dość ciężka w porównaniu do tych np 10w żarówek Osram wygląda tak samo jak ta http://www.osram.pl/osram_pl/produkty/t ... /index.jsp tylko ta jakiś nowszy model.
Ostatnio zmieniony wtorek 13 maja 2014, 21:30 przez michal_lodz, łącznie zmieniany 1 raz.
darek123
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 12 cze 2014, 10:18
Lokalizacja: Bialystok

LEDowy zamiennik halogenów na MR16 do sufitu podwieszanego

Post autor: darek123 »

Witajcie.
Od kilku dni szukam informacji czy jest jakiś dobry LEDowy zamiennik do halogenów MR16 20W do sufitu podwieszanego na korytarzu i w łazience. Wiem, że jest problem z odprowadzaniem ciepła z LEDów i w związku z tym trwałością, stąd wybór nie jest łatwy. Dodatkowo obecnie halogeny są podpięte pod transforamtor prawdopodobnie elektroniczny i z tego co słyszałem może być kłopot przy zamianie na LEDy. Czy moglibyście doradzić jakiś solidny model/producenta, który pasowałby w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ElSor pisze:http://www.hurt.com.pl/zarowka-24-led-s ... p9299.html
Mam w domu od grudnia 2011r 2 sztuki. 1 świeci w łazience, 2ga u mnie w pokoju. W łazience wiadomo - odpalana jest często ale na krótko, w moim pokoju natomiast rzadziej ale na znacznie dłużej. Szkiełko po chwili parzy ale mimo tego wszystkie diody świecą a jakiegoś szczególnego spadku jasności nie zauważyłem po tym okresie użytkowania. Światła jest nieco więcej niż z żarówki 40W ale mniej niż z 60W.
No i wczoraj padła ta w łazience. Dodam, że była zamknięta w kloszu :twisted:
1 LED wygląda na uszkodzony (3 czarne punkty w strukturze). Całość jest klejona i pewnie trzeba by zbić szybkę, by dostać się do środka - cena niska więc bawić się nie będę - kupuję nową.

EDIT:
Zbiłem szybkę. "Sterownik" to zasilacz bez transformatorowy. Potwierdziło się też przypuszczenie, iż spalił się 1 LED (reszta działa). Będzie zatem dawca diod z tego i rezystora R300 w obudowie 805 ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A ja ostatnio zamówiłem taki 10-pak:
http://www.aliexpress.com/item/10PCS-3W ... 88587.html
Przyszło po jakichś 3 tygodniach. Jak za tą kasę rewelacja :mrgreen: (przy kupnie w momencie gdy jest 15% zniżki wyszło niecałe 8zł/szt). Zamawiałem wersje 5W na ciepłych ledach. W środku przetwornica transformatorowa na predefiniowanym scalaku (niestety udało mi się znaleźć tylko notę po chińsku ale wydaje mi się, że ma nawet zabepieczenie termiczne). Diody to typowe chińskie "jedno-watówki" w obudowie typu lambertian. Radiator trochę skromny jak na 5W ale myślę że dałby radę (ja swoje przełożyłem w nieco dłuższe - akurat miałem same shelle 5W). Warto wyjąć płytkę z diodami i przelutować ją dociskając slugi do MCPCB jak również zaaplikować jakaś dobrą pastę termo pod podłoże.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Kupiłem taką GTV 10W
http://gtv.com.pl/pl/produkty-oswietlen ... w/838.html
W sklepie zaświecona wyglądała ok ale się okazało w domu że kolor i cri jest ok lecz szatkuje, widać hertze Zamieszkała w kibelku, tam nie będzie przeszkadzać.
Opisywana poprzednio przeze mnie Pila jest świetna, naprawdę daje ładne światło, kupię sobie ich więcej.

[ Dodano: 4 Grudzień 2014, 18:20 ]
Nie posłuchałem sam siebie i dałem się skusić na promocyjny dwupak Whitenergy w Carrefourze za 21PLN. Niestety żarówki były w blisterze, więc nie mogłem sprawdzić na miejscu jak świecą. Świecą trochę trupio (słabe CRI, choć jest deklaracja na opakowaniu Ra>80) a już na pewno nie są warm white 3000K, ciemnawo ale chyba jest przyrzeczone 380lm. Specyfikacja w/g producenta: A60, 380lm, 5W, 15xSMD2835, 160st, 130cd, Ra>=80
Po dychu za szt, szkoda bo dołożyłbym dychę i miał dwie znakomite Piły
Ostatnio zmieniony czwartek 04 gru 2014, 19:18 przez Browar, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrav
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A ty wiesz jak Piła jest chłodzona ? ;)

W środku jest krążek / rurka o średnicy około 4 - 5 cm i grubości (wysokości) około 2 cm, całość zatopiona w plastiku. Ledy na radiatorze z Athlona XP rozgrzewają go do około 50 st (chłodzony pasywnie). Nawet nie chcę wiedzieć ile ma taki krążek :)

Żywotność liczona w miesiącach, jasność spada co widać "na oko" i po pomiarach :)

PS-Mam takie cudo, na dniach porobię fotki i zobaczycie co to za tandeta...

Przy 10W ciekawie rozwiązał to Philips :)

http://negergy.com.au/blogs/news-review ... e-revealed
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Nie otwierałem tej Piły, ale pracuje co dzień po kilka godzin od pół roku i nie widzę jakichś zmian, choć się trochę na zewnątrz grzeje. Piła to taki Philips dla ubogich i nie oczekuję cudów za 1/3 ceny (obecnie jest w cenie 16zł, podobny Philips 38-45) ale światło ma eleganckie.
Wrzuć foty i napisz jak się toto rozbiera, może choć ponawiercam dla przeciągu ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Witam,
Właśnie zauważyłem, że w jednej z lamp mam już przepalone 2 halogeny z 3 i na szybko muszę coś zamówić na Allegro. Jest to zwykła wisząca lampa (nic zabudowanego), trzy źródła światła, pomieszczenie 2x2m, także żadnych super wymagań. Były halogeny GU10 50W 230V, mają być ledy o ciepłej barwie. Po wpisaniu w Allegro "GU10 led" wyskakuje 234 strony. :-| Aż mózg się lasuje. :mrgreen:
Może ktoś coś podobnego osobiście ostatnio kupował i może polecić bo nie chcę niemiłych niespodzianek z barwą światła po rozpakowaniu koperty...
Na razie skłaniam się ku takim: http://allegro.pl/zarowka-gu10-27-led-5 ... 92193.html
Ale może ktoś ma lepsze propozycje w podobnej cenie?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ledy na samym laminacie, bez chłodzenia. Aluminiowa obudowa to tylko osłona. Kup coś co ma radiator, inaczej długo tym się nie nacieszysz. Jak zakupisz, rozebrać, sprawdzić, przesmarować pastą i może będzie działać.
ILPT
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

piciex pisze:Witam,
Właśnie zauważyłem, że w jednej z lamp mam już przepalone 2 halogeny z 3 i na szybko muszę coś zamówić na Allegro. Jest to zwykła wisząca lampa (nic zabudowanego), trzy źródła światła, pomieszczenie 2x2m, także żadnych super wymagań. Były halogeny GU10 50W 230V, mają być ledy o ciepłej barwie. Po wpisaniu w Allegro "GU10 led" wyskakuje 234 strony. :-| Aż mózg się lasuje. :mrgreen:
Może ktoś coś podobnego osobiście ostatnio kupował i może polecić bo nie chcę niemiłych niespodzianek z barwą światła po rozpakowaniu koperty...
Na razie skłaniam się ku takim: http://allegro.pl/zarowka-gu10-27-led-5 ... 92193.html
Ale może ktoś ma lepsze propozycje w podobnej cenie?
Kilka postów wcześniej:
Bocian pisze:A ja ostatnio zamówiłem taki 10-pak:
http://www.aliexpress.com.../702188587.html
Przyszło po jakichś 3 tygodniach. Jak za tą kasę rewelacja :mrgreen: (przy kupnie w momencie gdy jest 15% zniżki wyszło niecałe 8zł/szt). Zamawiałem wersje 5W na ciepłych ledach. W środku przetwornica transformatorowa na predefiniowanym scalaku (niestety udało mi się znaleźć tylko notę po chińsku ale wydaje mi się, że ma nawet zabepieczenie termiczne). Diody to typowe chińskie "jedno-watówki" w obudowie typu lambertian. Radiator trochę skromny jak na 5W ale myślę że dałby radę (ja swoje przełożyłem w nieco dłuższe - akurat miałem same shelle 5W). Warto wyjąć płytkę z diodami i przelutować ją dociskając slugi do MCPCB jak również zaaplikować jakaś dobrą pastę termo pod podłoże.
Ciężko przeczytać, czy wyciągnąć wnioski?
Aż mózg się lasuje. :-|
I tyle postów naklikane, i 3 razy pomógł, a jakby to był pierszy post nowego użytkownika.
Albo coś jak podałeś, ale o mocy 1W, max 1.5W(na znanym portalu 4zł/szt.), albo coś z radiatorem i modzić.
ODPOWIEDZ