Złożenie power banku 4x18650

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
semen
Posty: 2
Rejestracja: sobota 19 kwie 2014, 20:53
Lokalizacja: Siedlce

Złożenie power banku 4x18650

Post autor: semen »

Z racji tego, że to mój pierwszy post na tym forum, chciałem serdecznie powitać Waszą społeczność. Do tej pory byłem jedynie biernym słuchaczem, jednak postanowiłem się w końcu zarejestrować. Jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu kultury na tym forum, to jest rzadko spotykane w czasach, kiedy internet okupują dzieci neostrady. Ale do rzeczy :)

Po poszukiwaniach power banku na 18650, który by spełniał moje oczekiwania, nie znalazłem nic konkretnego w rozsądnej cenie. Przede wszystkim 90% rozwiązań opiera się na połączeniu równoległym akumulatorów, a z tego co wiem takie rozwiązania mają niska sprawność. Stwierdziłem, ze zlożę coś na własną rękę. Poszperałem trochę i znalazlem kilka gotowych modułów dla 4x18650 i w związku z nimi mam kilka pytań: 1, 2, 3,4

Co do tych rozwiązań, to jak ładować akumulatory? Wystarczy jakieś zródło zasilania 18v, czy musi być jeszcze jakiś uklad pośredniczący miedzy zasilaczem, a płytką? Rozumiem, że w przypadku takich układów raczej odpada podpinanie ogniw o różnych pojemnościach?

Znalazłem też coś takiego: klik

Tutaj myslałem, aby wejścia tych modułów połączyć równolegle, a wyjścia szeregowo. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe?

Które rozwiązanie wg was będzie lepsze?

Pozostaje jeszcze kwestia przetwornicy. Power bank będzie zasilal m.in. urządzenia zasilane z portu USB, wzmacniacz audio na 12v i laptopa na 19v. W związku z tym myślałem o dwóch przetwornicach, jednej dla portu USB np: klik

i jednej z regulacją napięcia np: klik

Czy takie moduły się nadają? Proszę również o ogólne wskazówki.

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 20 kwie 2014, 01:21 przez semen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witaj
Na początek, proszę popraw posta, uzupełniając polskie litery...
2 i 4 wyglądają rozsądnie, niestety, z powodu braku dokładnych danych nie da się w 100% określić, czy są to balansery, czy tylko ochrona przed przeładowaniem, co niestety jest najpopularniejszym rozwiązaniem.
O ile przetwornica na 5V to nie problem, bo propozycja by się nadawała, o tyle boost-buck to nie najlepszy pomysł, bo tego typu rozwiązania mają niższą sprawność.
Swoją drogą, niezły musi być ten Powerbank, skoro chcesz z niego zasilać laptopa i sprzęt audio...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

semen pisze:Znalazlem tez cos takiego: klik
Teoretycznie można tym ładować pakiety ale w przypadku 4S musisz mieć 4 odseparowane elektrycznie od siebie źródła zasilania (4 różne zasilacze), bo inaczej w najlepszym wypadku poleci dymek w najgorszym > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=139035#139035 Lepiej kupić ładowarkę typu IMax B6 i problem z ładowaniem i balansowaniem będzie z głowy.
Połączenie taniej przetwornicy impulsowej i audio jak dla mnie to skrajne sprzeczności no ale przy zastosowaniu dobrej filtracji powinno być dobrze.
Ile i jakich ogniw chcesz użyć w powerbanku? Bo do zasilania laptopa z 60W minimalnie potrzeba a tyle 4 dobre ogniwa 18650 oddają ale to już praktycznie na maxa.
semen
Posty: 2
Rejestracja: sobota 19 kwie 2014, 20:53
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: semen »

Pyra pisze:O ile przetwornica na 5V to nie problem, bo propozycja by się nadawała, o tyle boost-buck to nie najlepszy pomysł, bo tego typu rozwiązania mają niższą sprawność.
O ile wierzyć opisom, to przy podobnych produktach sprzedający chwalą się sprawnością w okolicach 80%. Mówisz, że da się uzyskać jeszcze mniejsze straty? Zależy mi na uniwersalności, żeby można było dostosować napięcie do różnych urządzeń, dlatego do tej pory boost/buck wydawało mi się jedyną opcją. Co zatem proponujesz?
Pyra pisze:Swoją drogą, niezły musi być ten Powerbank, skoro chcesz z niego zasilać laptopa i sprzęt audio...
Może laptop, to rzeczywiście skrajny przykład, aczkolwiek nie myślałem tutaj o biciu rekordów, a jedynie o chwilowym podtrzymaniu lapka raz na jakiś czas z racji padającej w nim baterii. W sumie tutaj głównym problemem mógłby być niewystarczający prąd. Co do audio (w sumie na tym mi głównie zależy) to jest to mały wzmacniacz na ta2024, także myślę, że chwilę pogra.

Z góry uprzedzam, że nie jestem elektronikiem, a jedynie hobbystą z podstawową wiedzą i umiejętnością wyciągania informacji ;) Dlatego szukam gotowych rozwiązań, gdyż raczej póki co nie podołałbym zbudowaniu wszystkiego od podstaw.

EDIT:
ElSor pisze:Teoretycznie można tym ładować pakiety ale w przypadku 4S musisz mieć 4 odseparowane elektrycznie od siebie źródła zasilania (4 różne zasilacze), bo inaczej w najlepszym wypadku poleci dymek w najgorszym > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=139035#139035 Lepiej kupić ładowarkę typu IMax B6 i problem z ładowaniem i balansowaniem będzie z głowy.
Chyba byłoby to najrozsądniejsze rozwiązanie.
ElSor pisze:Ile i jakich ogniw chcesz użyć w powerbanku? Bo do zasilania laptopa z 60W minimalnie potrzeba a tyle 4 dobre ogniwa 18650 oddają ale to już praktycznie na maxa.
W takim razie może mógłbym zrobić pakiet 4S2P? Ogniwa prawdopodobnie wezmę od kolegi woytazo.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

4S2P już brzmi lepiej ale myślę, że warto także pomyśleć o jeszcze większej ich ilości do takich zastosowań. Ten wzmacniacz przy lekko rozładowanym pakiecie można by zasilić bezpośrednio z aku (max napięcie 16V) także nie wiem czy nie lepiej będzie ładować pakiet do 4,1V na celę (zapewni większą żywotność ogniw kosztem ok 8% pojemności) i pomiędzy pakiet a wzmacniacz dodać diodę prostowniczą, która obniży napięcie do bezpiecznej wartości dla TA2024.
Patrząc jednak na główne zastosowanie - do audio i 5V USB, to może jednak warto zrobić pakiet 3S3P i zasilać bezpośrednio, bez obaw, wzmacniacz a przetwornica do USB też dzięki mniejszej różnicy napięć we-wy powinna mieć odrobinę lepszą sprawność. Zasilanie laptopa wtedy można będzie i tak zrobić z jeszcze mniejszą sprawnością ale przecież to tylko ma być bardzo awaryjnie. Zabezpieczenie wtedy kupisz tanio (w porównaniu z linkami z 1wszego postu) > TE
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Kup gotowy powerbank do laptopów - dostaniesz wybór napięcia, port USB i wszystkie wymagane elementy. Miałem coś takiego, sprzedałem, ale tutaj zobaczysz jak to wygląda:

http://www.swiatelka.pl/printview.php?t ... 37287991a2
ILPT
LeoxxX
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 18:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: LeoxxX »

Spaliło mi się w Battery Pack`u układ BSM? Zabezpieczał baterie przed rozładowaniem i łączył to tak że działa:D

Teraz mam dwa wyjścia jedno +8,4 drugie -8,4 i trzeci 0. Szukam układu, który to połączy ale nie wiem dokładnie czego szukać.

Czy chodzi o takie coś?
http://rs232.elektroda.eu/?p=477
ODPOWIEDZ