Breloczek czy latarka...? Test TANK007 E09 VS UltraFire E05

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
tece1
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Breloczek czy latarka...? Test TANK007 E09 VS UltraFire E05

Post autor: tece1 »

Miałem chwilkę więc postanowiłem zrobić mały teścik Ultrafire E05 oraz TANK007 E09, obie na łatwo dostępną bateryjkę AAA. Latarki włączamy poprzez dokręcenie głowicy. Obie posiadają uszczelki w miejscu gwintu co daje poczucie zabezpieczenia przed przypadkowym zamoczeniem. W przypadku UltraFire E05 producent podaję 150 lumenów osiągane z diody XP-G w BINnie R5, prąd wyjściowy to koło 600 mA, wielkość reflektora 11 mm, długość całkowita to 66,3 mm, szerokość 14,3 mm waga z baterią 27 gr (ważyłem).TANK007 E09 posiada 120 lumenów 3 tryby Wysoki, średni i niski, siedzi w nim dioda XP-E w BINie R3 wymiary to 70 mm x 14mm, waga 25 gr.

Obrazek Obrazek

Światło w TANKu E09 jest nieco cieplejsze niż w UF E05, ma wyraźny spot i split. To właśnie split jest podstawowym atutem TANKa. Jest o wiele szerszy niż w UF E05 gdzie przy większej odległości objawia się jedynie cienkim pierścieniem. TANK007 zrobił naprawdę dobrą robotę jeśli chodzi o reflektor, na stronie gdzie ją kupiłem napisane jest reflector type: SMO, wszystko się zgadza na zdjęciu był gładki, mimo tego latarka przypłyneła do mnie z reflektorem OP ( zobaczycie poniżej na zdjęciu)

Reflektor TANKa

Obrazek

a tu UltraFire

Obrazek

Może to kwestia niechlujnie położonej farby, a może to nowy model, nie wiem, w każdym razie nie robi mi to wielkiej różnicy. W TANKu mamy bardzo ładne rozłożenie światła, czego nie mogę powiedzieć o UltraFire, poniękąd pewnie przez gładki (SMO) reflektor dookoła którego pojawiają się dziwne artefakty, pomiędzy którymi mamy bardzo słaby split. Pierwszy pierścień jest gruby, drugi, bardzo cienki, nie wygląda to elegancko ale idzie sie przyzwyczaić.

Po lewo i na górze TANK, po prawo i na dole UltraFire

Obrazek Obrazek

TANK

Obrazek

UF

Obrazek

Porównanie: po lewo TANK, po prawo UF

Obrazek

Wykonanie: TANK jest wykonany lepiej! Jakość gwintu, lepiej przylegająca uszczelka oraz farba nałożona na aluminium przewyższa tą z UltraFirea.

Obrazek

Na obu widnieje napis TANK007 - czyżby Ultrafire zapożyczał części od TANKa...?

Obrazek

Obie latarki są podobnych rozmiarów, trzyma się je trochę jak długopis, nie są najwygodniejsze i polecam przypięcie do nich jakiejś smyczy lub sznureczka w celu poprawy chwytu i zabezpieczenia przed wysunięciem z dłoni. Samo włączanie i wyłączanie nie nastręcza dużych problemów, czynność tą robimy jedną ręką. Nadszedł czas na test pod tytułem "ile pociągnie na bateryjce". TANK wytrzymuje koło 30 min na najmocniejszym trybie (dla niedowiarków polecam film na Youtube, łatwo go znaleść), a UF E05? Muszę przyznać, że byłem zaskoczony! Na chińskiej bateryjce lekko używanej (świeciłem nią troszkę na początku) wytrzymała 28 min pełnego światła później do 35 minuty świeciła jeszcze nieco słabszym ale użytecznym światłem, w tym momencie przerwałem test, gdyż ilość lumenów jakie niosło ze sobą światło było zbyt małe by wykonać proste czynności w ciemności. Co najlepsze, wyłączyłem dość gorącą już latarkę na jakiś czas i włączyłem ją ponownie i co?...znowu świeciła dość jasnym światłem, które po kilku minutach zaczęło gwałtownie słabnąć. Nie wiem, czy to sprawa niestabilnej baterii czy jakiejś wtórnej zdolności do regeneracji tego chińskiego ogniwa AAA w każdym razie bateria jakby nabrała kopa po krótkim odpoczynku- taka nespodzianka :razz: Podejrzewam, że na nowym Duracelu bądź Energizerze czas pracy mógłby wydłużyć się do jakiś 40 min użytecznego światła ale to tylko moje niepoparte rozważnia. Tak czy siak to chyba niezły wynik jak na chińską latareczkę z przeciętną elektroniką, choć z drugiej strony markowe latarki tej wielkości na identyczne ogniwa AAA świecą ponad godzine... No cóż cena też jest inna, ja za UltraFire E05 dałem 14 $, TANK E09 kosztował mnie 13,26 $ - cena nie jest mała zdaje sobie z tego sprawę (w tej cenie możemy kupić latarkę z diodą XM-L na ogniwo 18650 dającą 5 x tyle światła, np UltraFire SH98 - wiem bo miałem), nie wiem co jest tego przyczyną ale najprawdopodobniej miniaturyzacja, bo przecież robota jest taka sama co przy większej latarce, ważne jest to, że są małe lekkie, wodoodporne, a może i wodoszczelne (świecą w szklance wody) i dają tyle światła ile potrzeba by wykonać podstawowe czynności nocą na obozowisku. Świetnie oświetlają małe przestrzenie takie jak piwnica, pokój, klatka schodowa. Osobiście noszę jedną z nich przytwierdzoną do kluczy! Jest bardziej przydatna niż dyndający misio czy kawałek plastykowego badziewia.

Miejsce łazienka, skrzynia z chemią oświetlana przez bohaterki testu.

TANK

Obrazek
Niby sporo mniejszy spot a i tak ładnie oświetla wnętrze skrzyni, wszystko widać. Zwróćcie uwagę na oświetlenie poza skrzynią i teraz zerknijcie na zdjęcie poniżej...

UF

Obrazek
Poza skrzynią czarno! Gdzie te 150 lumenów?!!!

Trzy tryby TANK007 E09

Obrazek Obrazek Obrazek

Ultrafire E05

Obrazek

Wyraźnie większy spot, słaby split, artefakty...







Takie miniaturowe latarki polecam wszystkim tym, którzy szukają małej, lekkiej, zgrabnej EDC, którą mogą mieć zawsze przy sobie jako backup - czyli w sytuacjach awaryjnych, kiedy zastała nas noc, bądź najechaliśmy na coś autem w nocy i chcemy zerknąć na podwozie, lub pod maskę stojąc w szczerym polu. Do takich prostych czynności w zupełności się sprawdzi, brakuje mi w nich tylko jakiegoś adaptera do przytwierdzenia ich na głowie do elastycznej opaski, może i wydziwiam ale mielibyśmy wolne ręce, a wtedy ich uniwersalność sporo by wzrosła, możnaby używać ich nawet w wędkarstwie oraz mało ekstremalnej turystyce choć tu bardziej jako zapasowa niż stricte nasze podstawowe źródło światła, chociaż z tego co wiem niektórzy śmigają z 80cio lumenowymi tikkami i jest git, oczywiście czas pracy i rozkład światła to juz zupełnie inna bajka...w każdym razie warto się zastanowić, nie sztuka kupić coś dobrego i drogiego, sztuką jest znalezienie czegoś co spełni nasze wymagania za rozsądną cenę, czy takie sa latarki z mojego testu...nie wiem, oceńcie sami! Puki co TANK wypadł lepiej, nie ma chyba co do tego wątpliwości!

Pozdrawiam tomek
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Dzięki za porównanie.
Mała uwaga: split -> spill.
Napis Tank007 w UltraFire jest na sterowniku, widocznie wykorzystują ich części.
Aha, miałem w rękach 3 sztuki E09 i z okrągłością beamu było różnie: od idealnego (jak na te rozmiary reflektorka), po niewielkie, ale jednak artefakty. Czyli trochę zależy od egzemplarza. Ale ogólnie udana latareczka, w produkcji już kolejna wersja, bo dobrze się sprzedaje na gadżety reklamowe i trochę w niej już poprawili.
tece1
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tece1 »

Oczywiście masz racje - spill :oops: Przepraszam wszystkich za babola.
Też uważam, że TANK007 E09 to udany model.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Fajny opis, dobry początek :-) . Nie wiem czemu, ale bardzo lubię latareczki na AAA. Jak jest z PWM w tanku? Bardzo uciążliwy?

Co do recenzji:
- przy porównaniu danych można się pokusić o tabelkę z wartościami obok siebie, pomaga w czytelności.
- Wagę lepiej podawać bez baterii
- standardem są eneloop - dobrze podawać czasy właśnie dla takich ogniw.
tece1
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tece1 »

Dziękuje! Miło, że ktoś docenił, ten skromny teścik. To prawda możnaby zrobić tabele, pomierzyć napięcie, straty w układzie itd ale nie mam narzędzi.
Niestety nie wiem jak wygląda amplituda napięciowa i czy jest stała...jeśli o to chodziło z PWM?
Może i masz racje z tą wagą ale po co mi latarka bez baterii. Zważyłem dla przeciętnego ogniwa. Zawsze daje to jakieś rozeznanie. 2 gramy w tą czy w tamtą...nikt tego nie poczuje w kieszeni :cool:

[ Dodano: 7 Luty 2014, 13:26 ]
...enlopów niestety nie posiadam.
ODPOWIEDZ