od czego zaczac?-pomoc w przerobieniu latarki

co i jak zrobiłem...
czajam

od czego zaczac?-pomoc w przerobieniu latarki

Post autor: czajam »

Witam wszystkich. Chcę was prosic o pomoc w przerobieniu mojej pierwszej lampki rowerowej. Poczytalem troche na forum ale i tak jestem zielony w tym temacie. Chcialbym podniesc jej moc swiecenia za nie duze pieniadze. Powiedzcie od czego zaczac. Lampke kupie jutro w sklepie "wszystko po x zlotych" (taka na poczatek chyba wystarczy), lutownice mam. I co dalej? Prosze o porady, instrukcje, sugestie.
Z gory dzieki!
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witamy na forum:)
Z takiego sklepu lampka to hmm..moze wybor nie jest najlepszy, ale zawsze mozna cos zrobic :)
Glownym problemem bedzie tutaj chlodzenie diody. Dioda przy 1A potrafi juz ladnie sie nagrzac. Spojrz do tematu BOCIALITE, Bocian przerobil tam taka wlasnie lampke za "5zl".
Podejrzyj sobie jak jest tam rozwiazany problem z jako takim odprowadzaniem ciepla.
Mysle, ze dasz rade:)

Oczwiscie bedziesz potrzebowal diode mocy (CREE, SSC, Edison itp), do tego jakis kolimator najlepszy moim zdaniem jest 15*, jakis klej termo sie przyda no i kawalki miedzi/alu na zrobienie prowizorycznego radiatora.

Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...no cóż, nie wiem czy taka będzie w tym "wszystko po" ...dobrze, żeby była metalowa i jak masz wątpliwości to albo porób fotki tego co możesz kupić albo kieruj się zasada że w większej lampce łatwiej będzie wszystko zmieścić...chyba, że planujesz osobno emiter i osobno pakiet akkusów, gdzieś tam podpięty....
czajam

Post autor: czajam »

a co myslicie o zbudowaniu lampki rowerowej na z baterii od komorki? Np taka http://allegro.pl/item456477427_bateria ... z550i.html mam SE k510i wiec ladowanie jej bym mial z banki tylko jak to jest z jej mocą? 3,7V 500mAh to dużo?
kubano123
Posty: 25
Rejestracja: sobota 04 paź 2008, 23:14

Post autor: kubano123 »

czajam, Powiem ci że to jest nic. 500mA przy diodzie 1W to się rozładuje po ok.20minutach. Raczej jeśli chodzi o akku to dobre są takie Li-Ion 3,7V UltraFire 2500mA. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5790 za 20zł dwa akku. Są tez na allegro tyle ze 20zł/szt :mad:

[ Dodano: Nie Paź 12, 2008 6:41 pm ]
Do nich ładowara za ok. 25zł http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1251
Awatar użytkownika
Biszkopt
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 09:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biszkopt »

Jeszcze jedna uwaga. Ładowarka od telefonu komórkowego to tylko zasilacz dostarczający napięcia w okolicach 5,5V, a cała "inteligencja" dbająca o prawidłowy przebieg ładowania znajduje sie w telefonie. Poza telefonem z pominięciem odpowiedniej elektroniki zabezpieczającej, ładowanie taką ładowarką raczej zakończy się niewesoło dla akumulatora i stanowi całkiem realne zagrożenie dla użytkownika.
czajam

Post autor: czajam »

Wiec moj genialny pomysl z aku od komy odpada :/ Widze ze to nie jest tania sprawa z ta lampka. Jesli ja mam dac za aku 20 zeta x 2 i za ladowarke 25 + do tego najlichsza lampka 15 zeta to wychodzi 80 zeta wec za tyle to ja moge kupic w miare dobrze swiecaca lampke prawda? Jesli sie myle to mnie poprawcie. Ale jak zaznaczylem zakladajc temat chcialbym nie drogo przerobic lampke wiec stad ten pomysl z aku od komy :D
kubano123
Posty: 25
Rejestracja: sobota 04 paź 2008, 23:14

Post autor: kubano123 »

czajam, Pewnie że kupisz już gotowa tylko taka gotowa świeci około 2razy słabiej :???:
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Zapomnij o kupnej latarce,chyba że kupisz zrobioną już przez kogoś według kilku "prawideł",tu nie ma porównania,żadnego porównania,jakieś "badziewie" za 15 złotych,z super reklamą :twisted: kontra made in home w wykonaniu własnym lub kolegów,mamy kilku bardzo zdolnych kolegów na forum którzy podpowiedzą co najlepsze,za jak najmniejsze pieniądze,a i może któryś zrobi dla ciebie takie światełko :grin: za przyzwoite pieniążki.

Dobre MUSI kosztować.
czajam

Post autor: czajam »

Witam wszystkich ponownie. Kontynuując zaczęty przeze mnie temat chcałbym usłyszec kilka waszych rad odnosnie przerobienia latarki na lampke rowerowa. Jako ze jeżdżę szosą potrzeba mi mala i zgrabna lampeczka, ktora bedzie mi dosc mocno oswietlac polskie dziurawe drogi :D Poszukalem troche w sowim miasteczku malych i tanich latareczek i trafilem na takie cudo. Koszt tej latareczki to 15zl. Co teraz. Co zrobic, co kupic zeby swicila mocniej i dluzej. Na pewno ładowarka (ktorej jeszcze nie mam) + akumulatorki (tylko jakie?), dioda cree 5 a moze jakis halogen albo inny LED do tego soczewka: moze taka, moze taka (nie mam pojecia jaka jestem zielony chociaz czytalem juz sporo i im wiecej czytam tym bardziej sie gubie w tym wszystkim. Nie wiem jakie stopnie mam miec kolimator. Wydaje mi sie ze gdzies cos czytalem o 30 ale dokladnie nie wiem). Wydaje mi sie ze to wszystko. Jesli o czyms zapomialem to wybaczcie i poprawcie mnie :wink:
Pomozcie laikowi w potrzebie :wink:
Z gory dzieki!
zlomek
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek 08 wrz 2008, 15:32

Post autor: zlomek »

Jesli ta dioda ma Luxeona,to łatwo będzie go podmienić na SSC P4.
Wyciągasz tylko Luxeona,instalujesz SSC P4 i masz 2x wiecej swiatła:)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nalezy rowniez zmienic driver, chyba ze tam jest DD...
Pozdrawiam
DNF
czajam

Post autor: czajam »

a jak rozpoznac czy ta dioda ma luxenoa? i co to znaczy ze driver jest DD?
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dioda nie moze miec luxeona, bo Luxeon to nazwa firmy/diody? (Luxeon Lumileds Philips).
Driver, to jest uklad elektroniczny sterujacy pradem podawanym na diode, a DD to Direct Drive, czyli dioda podlaczona wprost do zasilania(jak jest oporas to to tez jest DD?) co jest malo bezpieczne dla diody, zwlaszcza dla SSC, ktore nie lubia wysokich pradow, bez dobrego chlodzenia.
Pozdrawiam
DNF
czajam

Post autor: czajam »

Własnie tak myslame jak dioda moze miec luxeona? (bo wiedzialem ze to jest nazwa firmy robiacej diody :D:D). DNF dzieki za odpowiedz. Nie pamietam czy ta latara ma drivera ale raczej tak. Najlepiej bedzie jak wrzuce fotki i zobaczycie co to za sprzet.
ODPOWIEDZ