Chłodzenie SOT23-5

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Chłodzenie SOT23-5

Post autor: Liro »

Wypróbowałem sobie ostatnio sterowniczek ZXLD1362, schemat podstawowy z manualu. W obudowie jak wyżej. Potrzebny mi był do diody 0,5A (shunt 0,22Ω). Układ potrafi zasilić wg danych do 1,25A.
W teorii cudo, niezwykle mało elementów zewnętrznych (cewka, dioda, rezystor 0,22Ω, kondensator 100n oraz 4,7μ na wejściu i to wszystko).
Działa dobrze!
Feler: grzeje się. W praktyce przy zasilaniu 1 diody 0,5A maksymalne napięcie zasilające to 7-8V, wtedy ΔT poniżej 80°. Inaczej siwy dymek. Zabezpieczenia termicznego toto chyba nie posiada (bo skopciłem jeden podłączając na 24V).

Czy są jakieś metody na chłodzenie takiej obudowy?
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Z tego co ja widzę, to wykresy pracy z max prądem zaczynają się od 8V, im wyższe napięcie tym przetwornica radzi sobie lepiej, najkorzystniejszy zakres z jedną diodą to 14 - 24V.
Co do chłodzenia, to z reguły krzem jest mocowany do pada, który jest nóżką masy, tak więc należy stosować względnie dużą powierzchnię "ścieżki" masy, dobrze jest tez powiększyć szerokość ścieżki LX.
Niektóre firmy, podają wręcz zalecany kształt ścieżek dla danego układu.
Często ścieżka masy przebiega pod układem i ma kształt klepsydry/motylka.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Tylko czy nie musieli zanurzyć płytki w jakiejś cieczy doskonale odprowadzającej ciepło aby uzyskać takie wykresy? Oto jest pytanie.
Fragment płytki z omawianym układem wygląda u mnie tak, włącznie z diodą uniemożliwiającą odwrotne zasilanie. Zajmuje 1,x cm2
Obrazek

[ Dodano: 8 Czerwiec 2011, 22:49 ]
Przyjrzałem się danym, str. 3 oraz str. 19 rezystancja wbudowanego MOSFETA:

RLX = LX Switch ‘On’ resistance (@ ILX = 1 A) typical 0.5Ω max. 1.0Ω

co jest bardzo dużą wartością, nie wiem jak to ma pracować przy takich prądach i napięciach jak przedstawiają wykresy. Przy napięciu zas. 12V i prądzie diody 0,5A obudowa idzie na ponad 100° w kilka sekund i czym wyższe napięcie tym szybciej. Zgadzałoby się to z taką rezystancją MOSFETa. :roll:
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
lionel
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 13 lut 2011, 14:23
Lokalizacja: wrocław

Post autor: lionel »

Co do chłodzenia to jest na to idealny sposób. np. Folia termiczna Kerafol Softtherm
Zrobiłem już kilka lamp (listwy) z tym driverem ZXLD1362 - jest fantastyczny
Wszystkie lampki chodzą idealnie - np. 2x6 led (ponad 1200 lm) zmierzone
Diody Z-Power LED 1W, seria P4 - 350mA - Star PCB W42182 (U) 105 lm - super
Soczewki pojedyncze do Z-Power LED, seria PL02840
diode schottky i driver ZXLD1362 chłodzę idealnie przez folię 5mm, która po przyłożeniu dokładnie przylega do nierówności układu a druga strona (różowa) do blachy Aluminiowej - 4mm (widać to na zdjęciach)
Załączniki
folia
folia
Lampka Led- 06-2009- 027.jpg (176.04 KiB) Przejrzano 289 razy
Lampka Led- 06-2009- 021.jpg
Lampka Led- 06-2009- 021.jpg (195.78 KiB) Przejrzano 288 razy
lionel led
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Ciekawa ta folia a raczej jakaś gąbka termoprzewodząca jak widzę. Ja próbowałem pędzić układ na 1A i lipa. A miałem doklejony kawał aluminium na nim klejem termoprzewodzącym. Poza tym nie ma on żadnych wewnętrznych zabezpieczeń więc uważam że przy tej cenie wcale nie jest taki cudowny.
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
TOMSON
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 21:16
Lokalizacja: Otwock/Ełk

Post autor: TOMSON »

Kiedyś kupiłem driver z układem ZX1630 był na PCB dwustronnym o wymiarach 4cm X1.5cm i całkiem dobrze sobie radziło przy prądzie 1A z 6 ogniw LiFe przy połączeniu 6 diod szeregowo
Ostatnio zmieniony sobota 21 wrz 2013, 19:22 przez TOMSON, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr

Tomek.Z
ODPOWIEDZ