Które chłodzenie aktywne będzie lepsze ?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Które chłodzenie aktywne będzie lepsze ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Narazie mam fazę projektową, ale mam pewien dylemat,jak rozwiązać problem chłodzenia aktywnego za pomocą wentylatorów. Ogólnie w pierwszej wersji chłodzenie miało wyglądać tak:

Obrazek

W tej wersji, 3 wentylatory 92 mm, wtłaczają powietrze na radiator, zbudowany na 5 ciepłowodach. Powietrze jest przetłaczane przez poszczególne finy i "wychodzi" 3 przygotowanymi otworami. Następnie wpadł mi inny pomysł, aby odwrócić kierunek powietrza, wówczas wyglądało by to tak:

Obrazek

W tym wypadku powietrze jest wyciągane przez wentylatory (a nie wtłaczane). Na rysunku widać dwa zielone prostokąty, w tej wersji miały by to być rodzaje "uszczelniaczy" które by wymusiły przebieg powietrza przez finy a nie przez wolne miejsca na górze, w którym jest około 5 mm odstęp pomiędzy radiatorem a wentylatorem.

Co o tym myślicie, jakieś wskazówki, sugestie, krytyka ? :roll:
ILPT
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Jak składałem komputer bratu to miał miejsce w obudowie na wentylator w górnej części zaraz nad chłodzeniem procesora więc zamontowałem wentylator tak że wdmuchiwał powietrze a na tylnej ściance było wyciągane i jeszcze w przedniej wtłaczane.

Ale pomimo tego temperatury jakoś mi się nie bardzo podobały to odwróciłem tak żeby górny wyciągał powietrze i temperatury uległy znacznej poprawie na wszystkich elementach a na górnym można w zimie teraz nogi grzać.

Więc lepszym pomysłem jest drugi obrazek bo wentylator nie będzie walczył z konwekcją i próbował przepychać ciepłego powietrza przez całą obudowę, a do tego w pierwszym wypadku ciepłe powietrze będzie nagrzewało mimo wszystko to co ma służyć do chłodzenia jak i to co ma być chłodzone.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2879
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Do mnie przemawia bardziej druga wersja, a to głównie za sprawą zielonych ścianek.

Jeszcze opowiem moją małą przygodę z "kierunkami wentylatora". Grzebałem w tanim stacjonarnym komputerze (dokładałem regulator obrotów wentylatora), radiator to proste równoległe żeberka aluminiowe, na tym przykręcony wentylator, standardowo dmuchał w radiator - ale pod nim zebrała się w końcu warstwa kurzu i dość równo zakleiła radiator (taki kocyk się zrobił), odwróciłem, żeby kocyk robił się na brzegach (łatwiejsze do czyszczenia), niestety potem odwracałem jeszcze raz, bo jednak wentylator dmuchając w radiator lepiej chłodził, niż wyciągając z niego powietrze - myślę, że jak by były ścianki (jakiś tunelik) to by to mogło wyglądać podobnie, ale nie było i jest jak jest.

[ Dodano: 1 Czerwiec 2013, 16:50 ]
Jeszcze dodam, że na tych schematach nie podoba mi się, że wylot ciepłego powietrza, jest zaraz obok wlotu zimnego - mam nadzieję, że w realizacji będzie to możliwe najbardziej rozdzielone, choćby kierunki wylotu skierowane w przeciwną stronę. Rozumiesz, żeby nie zasysało ciepłego powietrza...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Moim zdaniem najlepiej żeby wentylator był zamocowany u góry i wyciągał powietrze.
Żeby było dobre chłodzenie wlot powietrza powinien być zamocowany niżej wylotu, najlepiej po przeciwnej ścianie co wylot.
Najlepiej też by było żeby radiator znajdował sie w "tunelu" tak żeby powietrze które jest zasysane musiało przechodzić bezpośrednio pomiędzy żebrami radiatora a nie górą gdzieś czy bokiem.
Dla zobrazowania taki najprostrzy model to powinna być rura na jednym koncu wlot powietrza, w środku radiator, a na 2 końcu wentylator wyciągający powietrze.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zrobiłem kolejny schematyczny rysunek. Tak wygląda całość z góry:

Obrazek

Czarne kwadraty z wpisanymi w nie okręgami to wentylatory. Są ich dokładnie 3 sztuki. Niebieskie okręgi to wyloty powietrza. Niebieskie prostokąty to również wyloty powietrza. Zastanawiam się, czy w miejscu gdzie jest czerwony kwadrat też nie zrobić dodatkowego otworu.

Chłodzenie to kolejny zestaw, taki jak poniżej:

Obrazek

Myślę że boczne otwory pomiędzy finami mógłbym zakleić taśmą aluminiową (tą którą stosuje się w klimatyzacjach) tak aby powietrze było zasysane tylko od dołu. Do tego w szczelinę pomiędzy wentylatorem a finami radiatora dać grubą piankową uszczelkę, zamiast bawić się w celowanie u robienie specjalnego kanału uszczelniającego (widocznego wcześniej jako zielone prostokąty. Tak to sobie wyobrażam.

Obrazek

Zielone kwadraty to piankowa uszczelka, zielone kreski to taśma aluminiowa.
Teraz bynajmniej wiecie na czym stoicie. Co w tym wypadku o tym myślicie ?
ILPT
ODPOWIEDZ