Faser LN-10M z XP-G R5

co i jak zrobiłem...
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Faser LN-10M z XP-G R5

Post autor: Tomeqp »

Witam,
Chciałbym przedstawić prostą, ale skuteczną modyfikację, którą ostatnio popełniłem na górniczym Faserze LN-10M. Lampę tą można bardzo tanio kupić na popularnym serwisie aukcyjnym (kupiłem dwie, a co! :grin: ). Sprzedawca reklamuje lampę jako "fajne oświetlenie na majówkę". No może i fajne, ale nie oszukujmy się - Luxeon III szczytem marzeń już dawno nie jest. Chciałbym pokazać co należy zrobić, aby lampa była jeszcze lepszym oświetleniem. W zasadzie cały trud polega na rozebraniu lampy bez zbędnych uszkodzeń. Jej rozebranie zajęło mi ponad 30 min, co jest niedopuszczalne. Mam nadzieję, że mój post pomoże komuś zrobić to szybciej, a przy okazji pokaże jak zbudowana jest głowica takiej lampy. Wybrałem diodę CREE XP-G R5, ale chyba niedługo zastąpię ją czymś cieplejszym. Barwa fabrycznego Luxeona jest wg. mnie lepsza. Wybaczcie średniej ostrości zdjęcia, nie radzę sobie jeszcze z małą głębią ostrości.

Na początku przedstawię lampy:

Szczegóły można przeczytać ze strony producenta: http://www.faser.com.pl/wyroby/lampy/ln10.htm

Z moich pomiarów wynika, że z akumulatora lampa pobiera 2.5W, więc albo w cudowny sposób interpoluje 2.5W do 3W, albo (co jest o wiele bardziej prawdopodobne) w diodę nie idzie deklarowane 3W.

Tak wyglądają, obok stoi ładownica

Obrazek

Przyjżyjmy się głowicy

Obrazek

Tryby

Tryby przełącza się pokrętłem z boku głowicy. Bez względu w którą stronę się kręci tryby zawsze są w tej samej kolejności. Między kolejnymi trybami jest pozycja wyłączona.

Obrazek

Wymiana diody:

1. Kładziemy głowicę przodem w stronę ręki którą będziemy odkręcać nakrętkę. (Ja jestem praworęczny)

Obrazek

2. Odkręcamy nakrętkę w lewo.

Obrazek

3. Zdejmujemy szybkę razem z uszczelką. Prawdopodobnie przyklei się ona do "modułu optycznego", ale wystarczy to od siebie oderwać.

Obrazek

4. Wyjmujemy moduł optyczny. W środku siedzi kolimator o średnicy 35mm, bliżej nieokreślonej firmy oraz nieznanego kąta świecenia. Skupia dość mocno, jako część do lampy jest sprzedawany za ok. 15zł. Dziura nieopodal kolimatora jest miejscem na diodę 1W.

Obrazek

5. Dostaliśmy się do wnętrza głowicy. W środku widzimy Luxeona III oraz elektronikę zaklejoną jakimś czarnym glutem. Wydawać się może, że to już koniec, nie da się tego wyjąć. A jednak się da...

Obrazek

6. Od tego momentu będę się posługiwał zdjęciami przerobionej lampy. Odkręcamy śrubę nr. 1. Nie odkręcamy częściowo zaklejonej śruby 2, mimo że aż się o to prosi. Nie odkręcamy też śrub 3, 4 i 5, bo wykonywanie takich ewolucji śrubokrętem może się skończyć uszczerbkiem na zdrowiu naszym, lub diody. Oczywiście ja przez 15min odkręcałem śruby 2, 3, 4 i 5...

Obrazek

7. Po odkręceniu śruby 1 wystarczy po prostu wyciągnąć moduł z głowicy. Najlepiej robić to trzymając za półkolisty radiator z aluminium, a drugą ręką można złapać za elektronikę obok diody. Ciężko jest wyjąć moduł za pierwszym razem, bo dość mocno siedzi na wsuwanych stykach. Jeśli się uda, powinniśmy otrzymać coś takiego:

Obrazek

8. Odlutowujemy diodę od przewodów zasilających i odkręcamy śruby 1 i 2. 3, 4 i 5 to wsuwane styki do zasilania drivera. Co ciekawe są one cały czas pod napięciem, a włącznik włącza, lub wyłącza prąd idący do sterownika przez śrubę, którą odkręciliśmy na samym początku.

Obrazek

9. Odkręcamy śruby trzymające LEDa, wsadzamy tam w tym przypadku XP-G R5, skręcamy moduł w kolejności odwrotnej niż rozkręcaliśmy i lutujemy przewody. Nie wiem czy jest jakiś standardowy wymiar stara na którym siedzi dioda, ale w każdym razie śruby idealnie pasują do stara 20mm na którym Edim sprzedaje XP-G R5.

Efekty

Lampa świeci na pewno mocniej, choć różnica jakaś porażająca nie jest. Widać ją szczególnie na zasięgu lampy. Rozkład światła jest nieco inny. Z bliska przerobiona lampa ma dziurę na środku promienia, ale w odległości ok. 50cm dziura znika. Promień główny jest węższy niż w oryginale, co zwiększa zasięg, ale na kartkach tego nie widać. Z bliska świeci szerzej, z daleka węziej. Promień jest dość charakterystyczny, ale całkiem fajny. Może wieczorem zrobię zdjęcia na zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec ładownica do ładowania takich lamp. Ładownik i uchwyt kupiłem razem z lampą, obudowę kupiłem i dopasowałem sam, wentylator jest niezbędny do chłodzenia ładownika w czasie rozładowywania akumulatora. Takie ładowniki Faser montuje w ładownicach 51 i 102 stanowiskowych, są zasilane napięciem 9V. Polska produkcja firmy Kabe. Ładownik całkiem niegłupi. Zawsze rozładowuje i ładuje od początku, pamięta na czym skończył w razie utraty zasilania. Zapamiętuje ilość cykli, zdrowie akumulatora, mierzy napięcie i pojemność akumulatora. A to wszystko jest do odczytania po podłączeniu go przez port RS485 do systemu komputerowego zarządzania lampownią. Czyli ja nie mogę wykorzystać jego możliwości. Elektronika nie pozwoli na pracę lampy, jeśli zdejmiemy ją z ładownicy "na chama". Włącza się wtedy tryb strobo sygnalizujący, że lampa pomocna nam nie będzie. Jedyny ratunek to albo odłączenie drivera od akumulatora, żeby się zresetował, albo dokończenie cyklu ładowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lampa bardzo fajna, wodoodporna, nie powoduje wybuchu metanu, a przede wszystkim pancerna. Mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Wesołych Świąt :!:

PS: Jakby ktoś widział jakiś konkurs na najbardziej bezsensowny poradnik to proszę o info. Chyba się zgłoszę. :mrgreen:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

fajny opis, dzięki bardzo.
Zaczyna mnie kusić ta lampeczka :mrgreen:
roki76
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 15 maja 2011, 16:19
Lokalizacja: Pszów
Kontakt:

Post autor: roki76 »

Bardzo ciekawa modyfikacja <okok>

Bardzo jestem ciekawy , jakich cudów dokonałbyś z tą lampą górniczą:
Obrazek

;)
thecompany.pl

Amiga EXE Games
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

roki76 pisze:Bardzo jestem ciekawy , jakich cudów dokonałbyś z tą lampą górniczą
Taa, cudów. Od cudów to jest Midi, nie ja :mrgreen: Ale ja bym raczej niewiele z nią zrobił, bo z tego co czytałem siedzą tam zaledwie dwie diody 1W. Wiesz może jakie? Jeśli są tam jakieś nowe diody, to przy 1W Smartlight może dawać tyle światła co Faser 2,5W z luxeonem III. Ja ze swojej przeróbki jestem bardzo zadowolony, nie jest to ściana światła ale spokojnie wystarcza do pracy, a nawet wolnej jazdy na rowerze.
Pozdrawiam
roki76
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 15 maja 2011, 16:19
Lokalizacja: Pszów
Kontakt:

Post autor: roki76 »

Nawet 3,w akumulatorze służy jako światełko awaryjne (moc 70 mW),sygnalizuje pracę nadajnika,oraz informuje mnie o stanie naładowania akumulatora.Niestety nie wiem,jakie diody są w niej umieszczone,oprócz ich mocy tak jak napisałeś 2 diody po 1W
thecompany.pl

Amiga EXE Games
kamilof
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 17 sty 2013, 15:49
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kamilof »

Tomeqp, Witam! chciałbym się dowiedzieć jak podłączyć tą lampę do ładownicy, bo niestety nie mam zielonego pojęcia... gdy podłączę + do +, - do - i kabel z trzeciego wyjscia do tej blaszki na ładownicy wszystkie diody migają :/
kieszko
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 17 lis 2009, 09:05
Lokalizacja: Bytom

Post autor: kieszko »

heh
1. czerwony kabel do plusa zasilacza
2. niebieski kabel do minusa zasilacza
3. ze sruby prowadzisz plus na blaszke podstawki
4. na bolec podstawki musisz doprowadzic mase z niebieskiego przewodu (wspolna masa)
5. zasilacz 9V dobrze jakby mial ze 2A
6. miganie wszystkich led oznacza ogolny blad i albo ladowarka skonczyla swoj zywot albo po prostu zasilacz nie wydala - najczesciej pradowo bo wtedy spada napiecie i mamy blad
7. kat swiecenia kolimatora od srodka minimum 60 stopni we wszystkie strony zgodnie z norma gornicza + główne skupienie
8. czarna zalewa zapewnia iskrobezpieczenstwo (wiecej nie zdradze)
9. modul ma przetwornice impulsowa (driver led)
10. na diode idzie okolo 0,5A
11. akumulator ma okolo 9Ah - 4,8V
12. lampa ma nadajnik lokalizacyjny ktory ciagle pracuje i pobiera prad zeby mozna bylo zasypanego gornika znalezc - niestety minus jest taki ze jak ja trzymiesz poza ladowarka to nadajnik wyrznie ci aku do doslownie 0,7V a wiesz czym sie to konczy dla aku.
13. Co do diody nie moge wam podac dokladnie (sorry) ale idziecie dobrym tropem
14. nie uzywajcie czerwonej diody do okreslenia pojemnosci aku. Aku jest slaby jak lampa zaczyna migac naprzemian diodami. wtedy ladowac.
15. Firma Faser S.A. pozdrawia forumowiczów ;)
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 664
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

Z ciekawości - za jaką cenę można było swego czasu wyrwać taka lampkę?
kieszko
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 17 lis 2009, 09:05
Lokalizacja: Bytom

Post autor: kieszko »

Ja ci nie odpowiem, inna cena dla pojedynczych klientow, inna dla kopaln. Ogólnie to drogi sprzet ze wzgledu na certyfikaty ATEX czyli w skrocie mozesz z taka dzialajaca lampa wejsc do metanu, opar, mieszanin wybuchowych czego nie radze robic ze zwyklymi latarkami nawet gdy nie swieca hehe. Wpisz z ciekawosci w google "KD barbara wybuch pyłu".
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 664
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

W zasadzie to pytanie powinno być skierowane wprost do Tomeqp - miałem na mysli za jaką cenę były wystawione / do wylicytowania na Allegro. ;)
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Lampy jeszcze niedawno były do kupienia na popularnym serwisie aukcyjnym za 50 - 100 zł, zależnie od stanu akumulatora. Kupiłem jedną za 100, a drugą za 60 i w jednej akumulator był prawie całkiem dobity. Podobnie miał kumpel który kupił niedawno lampę w tej cenie. Akumulator jest niestety trudny do wybebeszenia, ale możliwy. Nowa lampa, z tego co pamiętam podchodzi pod 600 zł, ale to zależy od opcji.

@Kieszko, wszystkie lampy, które były dostępne za grosze miały wyrwany nadajnik lokalizacyjny, więc nie ma w nich ani czerwonej diody ani niczego co mogłoby rozładować akumulator podczas leżakowania. Tak, wyrwany bo są ślady po jego obecności i mało delikatnym wyjmowaniu.

Jako ciekawostkę dodam tylko, że drivery w lampach z nadajnikami mają mądry licznik, który ogranicza czas pracy tak, aby wystarczyło energii dla nadajnika na tydzień (?). Dlatego bez względu na pojemność akumulatora czas pracy nie przekroczy maksymalnego dla danego trybu. Aby uzyskać większe czasy pracy trzeba by kupić driver od lampy bez nadajnika, on pracuje aż do końca akumulatora.

(To chyba żadna tajemnica firmy, wszystko do wyczytania w dokumentacji lampy)
Pozdrawiam
krg1
Posty: 1
Rejestracja: środa 06 mar 2013, 23:41
Lokalizacja: Żory

Post autor: krg1 »

Witam wszystkich

Mam pytanie chyba przede wszystkim do kolegi kieszko, mam taką lampę którą zamontowałem na rowerze, niby wszystko jest dobrze do momentu ładowania...
A więc lampa działa, gdy aku jest słabe sygnalizuje o tym (lampa miga chwile świeci znów miga, świeci i w końcu gaśnie), w momencie podłączenia do ładowania robię to tak że odłączam akumulator od optyki a więc sam akumulator ładuje. Gdy na ładowarce już świeci zielona dioda że już aku naładowane, podłączam aku do lampy ale ona nadal zachowuje się tak jak przed ładowaniem.
Aku i elektronika z lampy na pewno sprawne.

Co z tym zrobić??
z góry dzięki
emil121987
Posty: 3
Rejestracja: środa 15 mar 2017, 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: emil121987 »

Witam mam problem właśnie z lampą jak w tytule a więc tak nie świeci ta główna dioda po przekręceniu przełącznika a po podłączeniu na krótko dioda świeci może ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną takich też objawów proszę o jakąś radę
Ostatnio zmieniony środa 15 mar 2017, 21:21 przez emil121987, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Cytując instrukcję obsługi:
Układ elektroniczny realizuje funkcję automatycznego włączania diody LED 1W (światło pomocnicze) w przypadku uszkodzenia diody LED 3W lub też układu sterującego lampą
Jeśli dioda główna jest sprawna to nie można wykluczyć uszkodzenia elektroniki. Z przyczyn oczywistych lampa jest tak skonstruowana, aby dioda 1W działała nawet przy częściowym uszkodzeniu drivera. Cena modułu niestety zaporowa - około 220 zł. Zawsze jednak możesz lampę rozebrać, przeczyścić wszystkie styki i złożyć. Zasilanie elektroniki doprowadzone jest przez kilka styków. Być może jeśli jeden z nich nie zapewnia dobrego przewodzenia to działa wyłącznie dioda 1W. Nie mam przy sobie Fasera, więc teraz nic więcej nie wymyślę ani nie sprawdzę.
Pozdrawiam
emil121987
Posty: 3
Rejestracja: środa 15 mar 2017, 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: emil121987 »

Tylko jest jeden problem cała elektronika jest zalana jakimś czarnym czymś żeby zapewniała wodoodporność ale pomiary jaki mi się udało zrobić wykazały że do głównej diody nie dochodzi napięcie a żeby dalej coś pomierzyć to musiałbym zdrapać to czarne coś.
Ostatnio zmieniony czwartek 16 mar 2017, 15:46 przez emil121987, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ