Projekt MT-G2. Latarka szperacz.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Dariusz70 pisze:
Obrazek
Mam prośbę do ciebie, czy mógłbyś wykonać takie samo zdjęcie ale bez głowicy w latarce tzn. sama goła dioda.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Dioda jest dociskana przez ref. Nie będę ryzykował uszkodzenia przy 5A.
MT-G2 ma 115st. PDF .

Są soczewki firmy Carclo do MT-G2
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Ok, chciałem tylko zobaczyć jak to świeci bez refa.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jak kształtuje sie wiązka po wyjściu z refa?
Możesz na oko ocenić ile stopni ma spoot i jaki jest realny zasięg tego potwora?
Jeśli to nie tajemnica to powiedz czy zmieściłeś się w budzecie 350 zł?
Świetny mod. Gdzie ty te wszystkie latarki trzymasz hehe.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Cena.
Jakby odliczyć szybkę UCL (10$) + załatwiony z KAI pierścień/koronkę (12,5$), to 350zł starczy.

Wiązka rozchodzi się równomiernie. Na 200cm średnica z 6cm (ref) wzrasta do 20cm.
Upraszczając 7cm/1m.
Zasięg możemy liczyć 200m do 300m. Wtedy mamy 14m do 21m średnicy wiązki (tak teoretyzując).

Muszę trochę podregulować skupienie (jak się da).

Jak kiedyś zrobi się sucho i powietrze będzie przejrzyste, zrobię zdjęcia terenowe.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Te zdjęcia są robione przy prądzie 3A ?
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Zdjęcia były robione przy zasilaniu 5A.
Diodę zasila driver MR2007Vxx 5A. W trybie 100% w diodę idzie 5A.
Przy zmianie 50% (2,5A) na 100% (5A) jest dwukrotny wzrost jasności (na oko, niestety nie mam luksomierza).
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Czy mógłbyś zrobić takie samo zdjęcie ale przy prądzie 2,5A ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

I zachęcony tym tematem kupiłem MT-G2 o barwie 5000K. Na razie jestem oślepiony ale jak mi wróci wzrok to zamontuję jakiś radiator i sprawdzę działanie z posiadanymi optykami w zakresie prądu 0-5A :D

Dioda założona na radiator z Celerona A 300MHz. Czas testu ok 1-1,5min.
Rzeczywiście przy 5A dioda daje radę i od 0 do 5A widać zwiększanie ilości światła, jednak w moim odczuciu powyżej ok 4A nie ma to już większego sensu a po ok 3,5A jakby wzrost maleje bardziej niż na tym wykresie wspomnianym wcześniej. Przy 5A Vf wynosi ok 7,6V, dla 4A 7,3V, 3A - 6,8V, 2A - 6,4V, 1A - 6V, 0,5A 5,6V.
Przy 4-5A mam jasno ok 120m przed soczewka 10stopni przeznaczoną do MC-E, reflektor 26stopni z maritexu do MT-G świeci jakby bardziej jednolicie (szerzej) i tak do 100m tez dociągnie ale jakoś ciężko widzę spasowanie go z MCPCB (przewody przeszkadzają w dociśnięciu), choć po zdjęciu holdera dioda wchodzi głębiej do lustra ale nie ma zauważalnego zysku zasięgu.
Ostatnio zmieniony środa 16 sty 2013, 09:00 przez ElSor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Dzięki za test ElSor :wink: .
Trochę z obawą używałem trybu 100% (5A).
Zwykle 50% wystarcza a 100% tylko do przyświecania na max.

Przy tak dużej powierzchni chipa diody, tylko wielki i głęboki ref uzyska dobre skupienie.
Optyki do MT-G2 ma firma Carclo, link powyżej.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Tyle, że mi nie zależy na zasięgu a na oświetleniu tego, co widzę przed sobą. Zobaczę jeszcze po rozwierceniu jak się sprawuje refek boom do MC-E.
Zastanawia mnie też inna kwestia. Diodę przymocowałem do radiatora pastą ceramique 2 (przy laptopie poprawiła chłodzenie) i mam wrażenie jakby był problem z transferem ciepła z MCPCB na radiator tzn podczas późniejszych testów płytka parzyła a radiator był tylko ciepły (sprawdzane z różnymi ilościami pasty i w różnych miejscach radiatora), dodam, że wcześniej z innymi podłożami i LEDami nie zauważyłem tego. Możliwe, że dzięki małej rezystancji podłoża wąskim gardłem staje się wtedy styk MCPCB - radiator. Widzę, że trzeba zrobić miedziane podłoże z padem termalnym przylutowanym bezpośrednio do miedzi i testy przeprowadzić jeszcze raz. :razz:
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Zastosowałem pastę Prolimatech PK 1. Test Pasty .
5g tubka bardzo wydajna, dobrze się rozprowadza. Stosuję prawie pół roku.

Pewnie było:
Spolerować powierzchnie (uwaga nie zaokrąglić). Ja stosuję papier wodny.
Kończę polerowanie z granulacją papieru 2500.
Nanoszę niewielką ilość pasty na odtłuszczone powierzchnie. Ruch obrotowy lub poprzeczny, aż zaczną się obcierać.
Mocny docisk za pomocą refa albo śrubek.

Piguła także dobrze dokręcona na paście.
Efekt: 15s - 20s i zaczyna robić się ciepła obudowa.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Sprawdź czy przypadkiem w paście nie ma jakiegoś syfu. XML na 3A na radiatorze z Celerona 500 MHz rozgrzewa go stanu "ciepły" po 2 - 3 min pracy.
ILPT
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

ElSor pisze:Zobaczę jeszcze po rozwierceniu jak się sprawuje refek boom do MC-E.
Czekam na testy, najlepiej ze zdjęciami, ja potrzebuję oświetlić teren na odległość max 40m i dość szeroko (80-90 stopni)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Dziś przylutowałem LEDa bezpośrednio do kawałka miedzi 50x50x5mm (HotAir 550W ustawiony na maxa przy paście 98Sn wymiękł, wspomogłem się palnikiem) :mrgreen: .
Obecnie widać, że MT-G2 chętnie zmienia jasność do ok 4,5A (na podłożu z maritexu było to ok 3,5A), także myślę, że nie ma sensu pchać więcej niż Cree przewiduje, jeśli nie zapewnimy niskiej rezystancji termicznej pomiędzy LEDem a radiatorem (odpadają zatem chyba wszelkie dostępne na rynku podłoża, bo przecież ta z maritexu ma "bajer" poprawiający o rząd wielkości rezystancję termiczną a mimo to blokadą pewnie jest połączenie MCPCB-radiator).
Oba testy (dzisiejszy i ostatni) były przeprowadzane przy zimnych podłożach i radiatorach, przy ciepłych pewnie spadnie jasność i prąd przy którym widać przyrost ilości światła, także standardowo 3A dla MCPCB i 4A dla miedzi uważam za wartości bezpieczne i sensowne dla tego LEDa i +1A na chwilowego boosta, chyba, że ktoś lubi ryzyko.

PS nakręciłem filmik z próby ale w zasadzie niewiele widać na nim z tego co napisałem i nie będę wrzucał :wink:

skaktus tutaj cały kawałek miedzi jest ciepły już po kilkunastu sekundach, ale też ponad 30W dostaje, choć przy 1A (ok 6W) ciepły jest po kilkudziesięciu sekundach.
ODPOWIEDZ