wymiana palnika w lampie SHP41 HG

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Lady_M
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 19 maja 2011, 23:16
Lokalizacja: Śląsk

wymiana palnika w lampie SHP41 HG

Post autor: Lady_M »

Witam

Zacznę od usprawiedliwienia się - proszę na mnie krzyczeć jeśli coś nazwę nieprawidłowo, bo nie mam zawodowego związku z elektroniką i nie jest to nawet moje hobby, tylko czasem czegoś potrzebuję. Kiedyś forumowicze światełek pomogli mi wybrać dobrą latarkę rowerową, a teraz mam problem z projektorem.

Lampa SP-LAMP-009 w moim projektorze Infocus X1 zakończyła swój żywot. Nowa lampa wraz z obudową kosztuje minimum 100$, goła "żarówka" jest za 84$, ale podobno można wykorzystać stare lustro i wymienić sam wkład w lampie i kosztuje to 5-10$, tylko nie mam pojęcia gdzie coś takiego można znaleźć i jak wymienić i byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

symbol "żarówki": SHP41 HG BULB
typ lampy wg instrukcji projektora: 150- W DC SHP lamp
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj.
No właśnie to jest tylko "podobno" za 5-10$ można dostać co najwyżej 50W lampę ksenonową stosowaną w lampach samochodowych.
W projektorach lampa z reflektorem jest zintegrowana, a przynajmniej innych nie widziałem.
Jest wklejana na jakiś rodzaj cementu i albo bez sprzętu, albo bez zniszczeń nie wyjmiesz jej.
Jak to nazwałaś "sam wkład" jest to właśnie lampa z reflektorem bez koszyka.
Jak chcesz się pobawić to można wstawić takiego HIDa samochodowego, zmniejszyć moc balastu zasilającego,
ale efekty będą poniżej przeciętnych. Opisy na elektrodzie, że przy 35W lampie której nawet w połowie nie skupili, mają obraz żyletkę i nawet w dzień da się oglądać,
to można sobie między bajki włożyć..
84$ to nie jest dużo :) na allegro patrzyłaś?
Jeszcze taka sprawa. Wyskakuje Ci napis o lampie do wymiany czy już się nie odpala lampa?
Pozdrawiam
DNF
Lady_M
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 19 maja 2011, 23:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lady_M »

DNF
Dzięki za odpowiedź - co prawda niezupełnie odpowiedziałeś na moje pytanie, ale chciało Ci się chcieć <cmok>
Napis mi nigdy nie wyskoczył, ona była teoretycznie na 3000h, ale wybuchła mi w trakcie pracy projektora po około 2000h. Wiem, że jak lampa jeszcze świeci, ale przekroczy założony czas świecenia, to można zresetować licznik - jestem kobietą, ale czytuję instrukcje ;-)
Już nie ma co odpalić, bo wysypałam z projektora kawałki szkła po wybuchu.



Na Allegro nic nie znalazłam. Szukałam na DX, na allibabie i paru innych zagranicznych wynalazkach.
Najlepsze ceny znalazłam na eBayu, bo dostawy z Hong Kongu są za darmo, więc cenowo jest korzystnie :-)

Z tego co do tej pory udało mi się wyszukać w necie jak również pooglądać po wyjęciu spalonej lampy już wiem, że ponieważ chcę móc używać projektora nieco szybciej niż za parę miesięcy to zamawiam lampę bez obudowy (bo akurat włożenie jej w obudowę to żaden problem, no chyba że ktoś ma alergię na śrubokręt, ale ja nie mam :D ).

Natomiast Panowie - ja mam naturę eksperymentatorki (co chyba bez problemu potraficie zrozumieć, bo sami ciągle coś kombinujecie ;P), więc nie chcę wyrzucić tego lustra, które mam po wybuchniętej lampie, tylko chcę spróbować co można z tym zrobić :-)
więc:
1/ Czy ktoś zna jakąś hurtownię lub inne miejsce, gdzie można kupić same palniki bez lustra? Na pewno są w sprzedaży, bo w Krakowie jest firma regenerująca lampy, więc muszą się jakoś zaopatrywać.
2/ Czy ktoś może podać jakąś nazwę handlową ogniotrwałej masy ceramicznej, której można użyć do wklejenia palnika do lampy?
3/ Jak dotrze do mnie nowa lampa to zmierzę jakiej długości jest palnik, bo już wiem, że przy tej samej mocy bywają różne długości. Podam później długość tutaj - może się komuś przyda.
4/ Wiem też, że bardzo ważna jest głębokość osadzenia palnika w lampie, więc przed wydłubaniem resztki starego palnika z masy ceramicznej zaznaczę na nim jak głęboko był wklejony, żeby mieć zarówno na własny użytek, jak do dopisania tutaj.
5/ Mam świadomość, że bardzo ważne jest zogniskowanie palnika, więc może się okazać że po poskładaniu lampy nie będzie ona świeciła prawidłowo, ale co sobie poskładam to moje ;-)
ODPOWIEDZ