Co siedzi w GU10 4W General Electric

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

MariuszB. pisze:Więc jak widać potwierdza się reguła że tanio to nadal nie znaczy dobrze
a co konkretnie jest nie tak? Dioda zasilana tak jak każe producent, 170lm na wyjściu (licząc 80% sprawności optyki), temperatura w normie więc 30 000h do L70, nie ma elektroniki więc nie ma co się popsuć. Minusem jest migotanie 100-120Hz, tak jak w świetlówkach ze statecznikiem elektronicznym.
Nie wiedzę powodu, aby wydawać 40-50zł na odpowiednika marki Philips o tych samych parametrach :roll:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

MariuszB. pisze:Więc jak widać potwierdza się reguła że tanio to nadal nie znaczy dobrze :roll: ja wolałem nie ryzykować i przy zastępowaniu tradycyjnego oświetlenia oświetleniem LED postawiłem na firmę Osram i niedługo upłynie rok od tej modyfikacji a ja mogę pochwalić się że wszystko działa tak jak powinno i nie spaliła się ani jedna dioda LED :mrgreen:
A to jest GE więc też znana marka.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

A ja bym tam nie narzekał, bo w sumie za 10zł otrzymujemy porządną jak na tą cenę żarówkę która jest markowa i w pełni rozbieralna a w środku jest markowa SSC co prawda już stara technologicznie ale samego emitera w tej cenie nie dostaniemy a zawsze można zrobić takie coś i nie potrzeba będzie zasilacza czy innych układów tylko prosty rezystor.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

W dodatku Philips bezczelnie oszukuje wmawiając, ze jego cudowny LED 4W co daje 165lm i 310cd to to samo co 35w halogen (560cd...) :razz:
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

Podłączyłem jedną taką lampkę (jeszcze na kablu :twisted: ) - barwa OK, ilość światła taka sobie, ale mruga parszywie. Bez kondensatora chyba sie nie obędzie.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Faktycznie, widać efekt stroboskopowy.

Co do tych 5W po 16,6 zł to mam ciepłe, jeżeli ta z tematu ma około 200 lumenów to tamta jest ponad dwa razy mocniejsza, tam efektu stroboskopowego nie zauważyłem. Ogólnie lepiej kupić tamte. Można zdjąć optykę i świecą szeroko wtedy. Tutaj więcej szczegółów http://smart-lighting.pl/76/produkt/zar ... -power-led
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Kazik pisze: Bez kondensatora chyba sie nie obędzie.
A jak on ma pomóc przy prądzie zmiennym?
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

ElSor pisze:
Kazik pisze: Bez kondensatora chyba sie nie obędzie.
A jak on ma pomóc przy prądzie zmiennym?
Miałby wygładzić tętnienia prądu, coby osłabić efekt stroboskopowy.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

widzicie stroboskop przy 110Hz? :|
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

pegasus_sis pisze:widzicie stroboskop przy 110Hz? :|
Wybitnie widzimy (widzę)? :mrgreen: Przy czym chodzi nie o widzenie tego przy patrzeniu na źródło światła, tylko jest bardzo widoczny i przeszkadza przy "dynamicznych scenach" - ot rzucasz książke na łóżko i masz pokaz slajdów. ;)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Kazik pisze:Miałby wygładzić tętnienia prądu, coby osłabić efekt stroboskopowy.
Ale jak przy prądzie przemiennym, gdzie faza przechodzi przez 0 dokładnie 100x na sekundę. Jak wyprostujesz napięcie to wygładzi ale dioda pojedzie na pół gwizdka, bo z tego co widzę to przewodzi w 2 strony.
pegasus_sis pisze:widzicie stroboskop przy 110Hz?
Widzę nawet 4,8kHz
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

ElSor pisze:
Kazik pisze:Miałby wygładzić tętnienia prądu, coby osłabić efekt stroboskopowy.
Ale jak przy prądzie przemiennym, gdzie faza przechodzi przez 0 dokładnie 100x na sekundę. Jak wyprostujesz napięcie to wygładzi ale dioda pojedzie na pół gwizdka, bo z tego co widzę to przewodzi w 2 strony.
Hmm... A mostek prostowniczy a za nim kondensator?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ElSor pisze:Jak wyprostujesz napięcie to wygładzi ale dioda pojedzie na pół gwizdka, bo z tego co widzę to przewodzi w 2 strony.
Kazik pisze:Hmm... A mostek prostowniczy a za nim kondensator?
Czytaj uważnie. ^^

Dodam, że przesunięcie w fazie o 180 stopni kondensatorem też nic nie da, bo zera będą trafiać znów na siebie.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

http://www.seoulsemicon.com/_upload/Goo ... onnote.pdf

Obrazek

na stronie 6 i 7 mamy schemat układu do wygładzenia migotania. Co prawda do połączenia szeregowego, ale chyba przy pojedynczej będzie tak samo :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jeśli LED przewodzi 1 kierunku to jak najbardziej taki układ się sprawdzi. W poprzednim pdfie przebiegi sugerowały, że w 2ch.
ODPOWIEDZ