Jaka lutownica

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Jeśli dobrze kojarzę to nowe lutole mają silikonowy łącznik płaskowników który w czasem nie wytrzymuje ale i tak lepsza taka lutola niż jakiś chińczyk.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

I lutole i ZDZ maja plastikowy łącznik, z tym że najwyższy model ZDZ ma blaszany (100 albo 120W).
Ni-Cd Man.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Właśnie z uczelnianą lutolą były problemy z pękającymi plastikami i czasami potrafiła zaśmierdzieć palonym lakierem.
tobias1
Posty: 55
Rejestracja: środa 28 gru 2011, 23:41
Lokalizacja: Lublin

Post autor: tobias1 »

Ja lutowałem przez dłuższy czas kolbą pistoletową kupioną za zawrotną cenę 8zł. Do tej pory czasem jej używam, z racji cienkiego grotu. W międzyczasie kupiłem transformatorówkę w biedronce, wytrzymała dwa lata. Niestety poległa w pracy. Teraz mam ZDZ która ma ok 15 lat - w kanale warsztatowym leżała niezliczoną ilość razy, była przejechana samochodem ze dwa razy, z racji tego, że już nie było co gwintować przy mocowaniu grota, to obciąłem kawałeczek, przegwintowałem na mniejszy rozmiar i wkręciłem śrubki jakich używa się do skręcania obudowy w komputerze. Jeszcze tylko obudowę muszę kupić nową, bo obecna woła już o pomstę do nieba. Wydaje mi się, że dla początkującego taki zestaw jest idealny. Z racji tego, że trzeba się rozwijać, to składam teraz stację lutowniczą znalezioną na portalu elektroda.pl. Powoli to idzie, ale w pracy się przyda, i prywatnie też.

Co do budowy ZDZ: włącznik jest w postaci krańcówki, sam spust plastikowy. Dostaliśmy jeszcze jedną nową, niestety nie było jeszcze czasu, żeby wymienić jej kabel na dłuższy, to nie wiem jak jest w środku.
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
Podepnę się pod wątek i zapytam jaką cynę do lutowania? Z topnikiem, bez, z dodatkiem srebra a może i złota, jakiej grubości. Jak sądzę najlepsza byłaby o grubości do 1mm i jak najniższej temperaturze topnienia. Jedna z poniższego linku zawiera topnik jakiś nie zawierający pierwiastków z grupy chlorowców. Ma normę ROHS :?:
http://allegro.pl/mundorf-cyna-ze-srebr ... 50630.html
http://allegro.pl/cyna-wbt-0820-ze-sreb ... 79324.html
http://allegro.pl/cyna-ze-srebrem-3-5-u ... 21840.html
Lutownicę kupiłem na allegro nową ale starą sprawdzoną LUTOLĘ [PRL] z dwu pozycyjnym włącznikiem grzania - cycuś malinka :mrgreen:

Tomek
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Ja lutuję zwykłym cynelem za 2zł i nie czuję potrzeby innych
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zwykła ołowiowa z topnikiem, ale w kilku średnicach. Ja używam 1mm, 0,75mm, 0,56mm i 0,25mm. Mam też z dodatkiem miedzi oraz srebra, te używam raczej na pokrycie powierzchni stykowych niż łączenie elementów.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Najbardziej uniwersalna 0,5 60/40 z Cynel polecam , oczywiście warto mieć czasem większe średnice do cynowanie przewodów czy też mniejsze do SMD ale na potrzeby amatora 0,5 najlepsze :)
elektroda.pl
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

2.5mm do kabelkologi 1mm do lutowania elementów przewlekanych 0.56mm, 0.25mm SMD do tego kalafonia, pasta do lutowania(nie robiąca kuku jak to mówił mój nauczyciel w technikum) topnik w żelu, spoiwo w żelu, topnik w płynie i plecionka = żadne lutowanie Ci nie straszne :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

macgap90, jeszcze pewna ręka musi być :wink:
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
Dziękuję za pomoc w doborze cyny.
ElSor co do pewności ręki to zobaczymy w trakcie prac. Jeszcze tylko temperatura topnienia im niższa tym pewnie bezpieczniej dla sąsiednich przylutowanych elementów? Czasami troszkę mnie trzęsie ale to już choroba zawodowa :mrgreen:

pozdr. Tomek
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Nie tylko elementów głównie tych lutowanych ale także dla PCB. Za mocno przygrzejesz to miedź odejdzie. Przy HotAir nie wyobrażam sobie np lutowania LEDa do MCPCB za pomocą cyny o temp topnienia 290 stopni. Jeśli już temat nieco dalej ciągniemy to 3cia ręka i pęseta także się przydają często przy lutowaniu.
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
Co racja to racja. Na razie nie planuję tak dalece posuniętych zabiegów medycznych. Zacznę od reanimacji takich badziewiaków, jak coś z tego wyjdzie no to może wtedy jakiś mały przeszczep :mrgreen: .
Ta cyna z linku ma jakąś niską temperaturę topnienia:
http://allegro.pl/cyna-ze-srebrem-3-5-u ... 21840.html

pozdr. Tomek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Może nie pchaj się na początek w taką różnorodność.
Do normalnego lutowania, nawet smd, używam zwykłej cyny (Cynel z topnikiem).
Do lutowania LEDów itp. wynalazków, mam pastę microprint.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
Ok. to nawet dobrze się składa bo obniżę koszty ;-)
Tej cyny z fiolki to mam kilka opakowań.
Dziękuję za podpowiedzi.

pozdr. Tomek
ODPOWIEDZ