Podwójny kwadraciak w wersji okrągłej ;)

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Podwójny kwadraciak w wersji okrągłej ;)

Post autor: rzymo »

Co prawda lampka jeszcze nie w pełni gotowa, ale postanowiłem założyć temat - będę mógł wprowadzić ewentualne poprawki ;)

Założenia:
- lampka o przekroju innym niż kwadrat ;)
- co najmniej 200 lumenów (po uwzględnieniu strat na optyce)
- dwuledowa, optyka 10-15* i 20-25*
- czas działania im dłużej tym lepiej
- chęć posiadania jednej lampki, czyli musi być możliwość znacznego zredukowania ilości światła
- prosty wskaźnik stanu akumulatorków
- deszczo i błotoszczelność, zarówno samej lampki, jak i pojemnika na akumulatorki


Fotki w trakcie budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Co jest zrobione/jak chcę połączyć:
- wielkość: 62mm długości, 50mm szerokości
- obie rurki skręcone w 2 miejscach śrubkami alu, dodatkowo sklejone
- 2 diody SSC P4 bin U w szeregu
- optyka Φ25mm, 10* i 25*
- prąd ustawiony na 425mA, w trybie low 38-39mA
- zasilanie 2x 18650 w szeregu (protected) - ładować będę osobno
- wskaźnik stanu aku: wykorzystałem podświetlenie przycisku czerwonym ledem
patrząc na krzywą rozładowania ogniwa li-jon stwierdziłem, że przy ~90% rozładowaniu na zaciskach cały czas jest napięcie >= 3.6v, więc chciałem, żeby wskaźnik pokazywał osiągnięcie napięcia ok. 7.25V. Po zlutowaniu i zasileniu z regulowanego stabilizatora okazało się, że wyliczenia teoretycznie prawie zgadzają się z rzeczywistością: przy 7.24v dioda świeci, 7.22v i niżej - dioda nie świeci. Jedyna wada tego układu to pobór prądu, wynoszący maksymalnie ok. 3.5mA (przy świeżo naładowanych aku)
- spadek napięcia na diodach Vf to 6.35v przy prądzie 425mA, przetwornica zaczyna stabilizować od Vin=7.09-7.10v
- jeśli mierniki mnie nie okłamują to sprawność przetwornicy przy połączeniu szeregowym diod jest większa o 11-12 punktów procentowych (i wynosi ~87%) niż przy równoległym

Co zostało do zrobienia:
- przytwierdzenie do obudowy mocowania od CatEye (te na 'zatrzask', z regulacją w poziomie)
- przytwierdzenie optyki do diod i diod do aluminiowych walców o średnicy 25mm i wysokości ok. 20mm; walce będą przyklejone do obudowy dwuskładnikowym Zalmanem
- pojemnik na 2x 18650
- wtyczka i gniazdo do połączenia pojemnika z lampką podobne jak w Sigmie (nie pamiętam, jak te gniazdo się nazywa)
- przymocowanie 'dupek' w obu rurkach, w jednej włącznik on/off, w drugiej przełącznik trybów i gniazdo zasilające
- całość powinna być szczelna na tyle, że przetrwa kąpiel w wannie

Mam nadzieję, że opis jest w miarę dokładny ;)

Edit:
prace w toku:

Obrazek Obrazek

ostatecznie stanęło na walcach z mosiądzu (13mm wysokości, 2 nacięcia po bokach na kable), nagrzewają się szybko i równomiernie, więc myślę, że to nie problem, zwłaszcza że zadowalam się niskim prądem.

Edit:
Diody dorobiły się optyki, miałem trochę trudności z wycentrowaniem, ale udało się, poniżej porównanie obu soczewek. Diody zasilane prądem 40mA, balans bieli ze wzorca (szara kartka), manual focus ustawiony na 15cm, odległość ściana-soczewka ~10cm, ściana-aparat ~15cm.

Obrazek Obrazek

Teraz pozostał mi problem koszyka na 2x 18650 ;)

Edit:
lampka z mocowaniem:

Obrazek

Edit:
elektronika do akumulatorków:

Obrazek

i gotowa lampka (wersja 1.1 - drobne zmiany w wyglądzie, skrócenie o 1cm - do 52mm, 2 tryby: 41mA/450mA, waga głowicy 158g, waga kompletnego akumulatora i kabelka do lampki 127g):

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ