WALLe - mocna tylna lampa rowerowa

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

WALLe - mocna tylna lampa rowerowa

Post autor: mkorbel »

Od pewnego czasu planowałem zrobić tylne światełko i okazuje się, że są już gotowe zestawy, który cena zabija potrzebę budowania.
Kupiłem za niecałe 44 zł BALTRADE i już jest :-) pierwsze wrażenie bardzo pozytywne dwa czerwone LED 0.5W każdy daje po oczach,
potem szybki skan sieci i okazuje się, że sklep MacTronic sprzedaje drożej :razz:

Zalety:
- gotowy zestaw silnego światła, ciekawe porządne mocowanie, bardzo szczelna, cena.

Wady:
- zasilanie tylko 2 x AAA (ciekawe ile będzie działać, do 100h to tylko alkaliczne),
- brak opcji pracy tylko jednej z LED, czyli potrzeba dwóch trybów więcej,
- brak informacji o stanie zasilania (jakaś mała żółta LED kiedy kończy się zasilanie),
- koledzy narzekają, że zbyt silne światło.

Po używaniu przez 2.5 roku wyłamała się część zatrzasków 3/6 - wszystkie jednocześnie :(
Wygląda to na wadę fabryczną - starzenie się tworzywa sztucznego, dodam 2 śrubki.
Ostatnio zmieniony środa 19 wrz 2012, 21:49 przez mkorbel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Michał
geos

Post autor: geos »

o, dzięki za info. mam kilka roztrzaskanych obudów od tylnych lampek i zastanawiałem się nad ich wykorzystaniem do budowy czegoś mocniejszego niż Smart Superflash.

a propos, może ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników ma na podorędziu i mógłby zaproponować prosty schemat z jakąś czerwoną diodą dużej mocy LED pracującą w trybie strobo?

pozdrawiam,
geos
wloczykijCM
Posty: 48
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 16:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wloczykijCM »

Ile zapłaciłeś za wysyłkę?
Też się zastanawiałem nad tą lampką, a właściwie mactronick z allegro, ale to jest to samo.
Myślałem jeszcze nad tą z DX http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.35036
Moim stałym problemem byłą zawsze moc tych czerwonych diodówek. Jako kierowca samochodu zauważyłem, że większosc tych tylnych lampek bardzo słabo widac... dopiero na parenaście metrów wstecz. Dlatego właśnie szukam nowej lampki.
Też myślałem o przeróbkach. Kupiłem nawet czerwone diody, ale więcej to pracy niż zysku.
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Odebrałem osobiście, wpadłem przy okazji po paczkę eneloop i spytałem sprzedawcę jak to działa, miał dwie wersje z jedna i z dwoma 0.5W LED.
Różnica w cenie 10zł, ale ta podwójna jest lepie widoczna - jedna z LED rozprasza.
Ta którą podałeś z DX jest bardzo podobna do tej pojedyńczej (DX tańszy o 20 zł).
Ostatnio zmieniony sobota 22 maja 2010, 00:27 przez mkorbel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

geos pisze:może ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników ma na podorędziu i mógłby zaproponować prosty schemat z jakąś czerwoną diodą dużej mocy LED pracującą w trybie strobo?
każdy sterownik z odpowiadającym Ci strobo możesz wykorzystać, podłączając zamiast białego LED-a czerwony. Na forum był też gdzieś, nie pamiętam czyjego autorstwa, projekt customowej lampki rowerowej, tylnej, z diodami mocy. Musiał byś poszukać...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

wloczykijCM pisze: Myślałem jeszcze nad tą z DX http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.35036
Witam
Kupiłem niedawno, i żona mi zaiwaniła ;)
Świeci to to bardzo przyzwoicie, górna dioda siedzi w czymś w rodzaju kolimatorka, i daje ładną wiązkę do tyłu, dwie pozostałe diody, dają światło bardziej rozproszone, dając widoczność z boku.
Dwa tryby strobo, jeden wolny, drugi taki .. dwa razy górna i po kolei dwie dolne. i oczywiście stały. Jedyną wadą jest strasznie ciężko chodzący przycisk.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
wloczykijCM
Posty: 48
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 16:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wloczykijCM »

mkorbel pisze:Odebrałem osobiście, wpadłem przy okazji po paczkę eneloop i spytałem sprzedawcę jak to działa, miał dwie wersje z jedna i z dwoma 0.5W LED.
Różnica w cenie 10zł, ale ta podwójna jest lepie widoczna - jedna z LED rozprasza.
Ta którą podałeś z DX jest bardzo podobna do tej pojedyńczej (DX tańszy o 20 zł).

Dzięki za wiadomośc. Ta którą kupiłeś jest chyba właśnie tym co szukam. Ta z DX była by spoko tyle, że to nie jest dioda 0,5 ale zwyczajna jak reszta, tyle że dali soczewke...
Cena twojej nie jest jakaś bardzo niska, ale pewnie warto.

[ Dodano: 22 Maj 2010, 00:38 ]
Pyra pisze:
wloczykijCM pisze: Myślałem jeszcze nad tą z DX http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.35036
Witam
Kupiłem niedawno, i żona mi zaiwaniła ;)
Świeci to to bardzo przyzwoicie, górna dioda siedzi w czymś w rodzaju kolimatorka, i daje ładną wiązkę do tyłu, dwie pozostałe diody, dają światło bardziej rozproszone, dając widoczność z boku.
Dwa tryby strobo, jeden wolny, drugi taki .. dwa razy górna i po kolei dwie dolne. i oczywiście stały. Jedyną wadą jest strasznie ciężko chodzący przycisk.

Pozdrawiam
O dziękie Pyra za wiadomosc!
Ja sugerowałem się tą recenzją po anglicku:

http://johnridley.livejournal.com/343400.html

Czyli stwierdzasz, że jasnosc jest wystarczająca jak na tył? To byłoby dobrze, bo aktualnie mam lekki deficyt funduszy na światełka itd:-) a lampki mi się porozpadały te tylne.
abuq1
Posty: 13
Rejestracja: sobota 22 maja 2010, 10:52
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: abuq1 »

Witam wszystkich.
Kilka dni temu kupiłem "WALLe" Mactronika.
Potwierdzam, świeci bardzo, bardzo mocno.
Mam porównanie z prostym modelem smarta na 3 diodach, CAT EYE LD170 oraz Sigmą HIRO.
Powiem tak, świeci jaśniej niż tamte trzy razem wzięte.
Czerwona łuna rzucana na ścianę w ciemnym garażu przez walle, jest dużo mocniejsza od tej wytworzonej przez tamte trzy lampki włączone równocześnie.
Powiem szczerze, że trochę jestem rozczarowany sigmą Hiro za 65zł, poza bardzo ładną małą obudową świeci nie szczególnie, ciut mocniej niż CAT EYE LD170. Walle jest w tym gronie poza konkurencją.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

abuq1 pisze:Witam wszystkich.
Witam Ciebie również

Panowie, ja rozumiem, że pogoń za światłem, ale czy nie będzie to oślepiać innych użytkowników drogi? To też jest niebezpieczne, nawet dla "oślepiającego". My też się wkurzamy na kierowców samochodów jadących na długich.
Odpowiednie przepisy o ruchu drogowym, zabraniają np. używania świateł przeciwmgłowych tylnych, jeśli tego nie wymagają warunki drogowe, właśnie ze względu na oślepianie innych użytkowników drogi.
O ile mamy jakąś kontrolę nad oświetleniem przednim, to niestety ale na tylne nie mamy wpływu podczas jazdy, a wydaje mi się, że brak konieczności homologacji dla świateł rowerowych, niektórzy producenci skrzętnie wykorzystują.
Nie wiem czy będzie należało do przyjemności kiedy oślepiony kierowca wjedzie nam w "kufer" ;)

Według mnie fajnie by było, gdyby można się w tej lampce przełączać pomiędzy światłem punktowym a rozproszonym.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
abuq1
Posty: 13
Rejestracja: sobota 22 maja 2010, 10:52
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: abuq1 »

Myślę, iż nie oślepia tak, żeby mogło to spowodować niebezpieczną sytuację, a bezpieczeństwo rowerzysty zwiększy się nawet w ciągu dnia,
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Mojej Paskudzie zrobiłem w ubiegłym roku tylną lampkę na ośmiu diodach 10 mm czerwonopomarańczowych puszczonych na 20 mA i jednej 20 mm czerwonej (były kiedyś takie na DX) puszczonej na 80 mA (ładny kwiatek z tego wyszedł! ;-) :-) ). Duża emituje światło dosyć szeroko, zaś, te mniejsze wąsko. Przyznam, że do przyjemnych nie należy popatrzenie na taką lampkę w jej osi z odległości nawet kilku metrów.
Wynika z tego, że nie należy tylnych lampek robić zbyt mocarnych. Proponuję zrobić testy w terenie przed ostatecznym montażem. W końcu większość z nas jest nie tylko rowerzystami.
Dubito ergo sum!
jarcyk
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 21:43
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jarcyk »

Lampka fajna.
Ale Pyra ma trochę racji.Ja uzywam TL-Dl 1000 i przeważnie używam tylko jednego rzędu ledów.
dkk
Posty: 13
Rejestracja: środa 02 cze 2010, 23:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: dkk »

jest coś mocniejszego od WALLe ? Chodzi mi o światło tylne do jazdy dziennej :)
abuq1
Posty: 13
Rejestracja: sobota 22 maja 2010, 10:52
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: abuq1 »

dkk pisze:jest coś mocniejszego od WALLe ? Chodzi mi o światło tylne do jazdy dziennej :)
Z seryjnych rozwiązań wątpię, aby udało się znaleźć coś mocniejszego. Walle jest zresztą dobrze widoczna za dnia. Porobię fotki.
armako
Posty: 87
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: armako »

Żeby być widocznym w dzień najlepiej chyba złożyć kamizelkę odblaskową. W słoneczny dzień to nawet światła stop w samochodach marnie widać.
ODPOWIEDZ