Jakie diody led smd 3W 3-5V 500mA -800mA ?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
HiRide
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 21:31
Lokalizacja: Tu i Tam

Jakie diody led smd 3W 3-5V 500mA -800mA ?

Post autor: HiRide »

Koledzy porzebuje kupic w dobrej cenie diody led smd 3W 3-5 V 500mA -800mA Temperatura koloru najlepiej 3500K do 4500 K,barwa biala zimna.Polecano mi diody osram golden dragon ( LCWW5AM) ale nie ma takich u nas lub zle szukalem :| pozatym mają 300 mA a ja potrzebuje minimum 500mA.
Generalnie zależy mi na diodach dobrej jakości o wyżej wymienionych parametrach.
Proszę znawców o podpowiedz co i gdzie kupic- nie znam się na diodach i nie stać mnie na testy która bedzie lepsza :wink:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Jakie diody led smd 3W 3-5V 500mA -800mA ?

Post autor: Pyra »

Witam
HiRide pisze: Temperatura koloru najlepiej 3500K do 4500 K,barwa biala zimna[/b].
Widzę tu pewną niekonsekwencję....
tak w sumie to XP-G, XR-E to też SMD

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17089 XP-G
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17091 XP-E
Zalosuj sobie coś z nich, powinno spełnić twoje oczekiwania. Wszystkie podłoża dla serii XP-- są kompatybilne.

3500K to jest żółty (na ścianie, w terenie wygląda jak pomarańcz), a nie biały zimny ;)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Osramy można zasilić prądem do chyba 1A. Większość diod no-name do 350 mA a markowe zazwyczaj do 1A (te nowsze)
ILPT
HiRide
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 21:31
Lokalizacja: Tu i Tam

Post autor: HiRide »

Rzeczywiscie zaniżyłem za bardzo temperature koloru.
Ma to byc jak najbardziej zblizona barwa do takiej jakie emituja palniki xenonowe czyli minimum 4300K.Mam nadzieje ze teraz troche lepiej dopasowalem :wink:
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

skaktus zależy od leda , można i 5A :mrgreen:
elektroda.pl
HiRide
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 21:31
Lokalizacja: Tu i Tam

Post autor: HiRide »

Ogladalem diody z linku i nasuwa mi się pytanie:

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17092

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17089

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17091

Kazda z diod posiada soczewke.Diody wysokiej mocy SMD które sa spalone i musze wymienić takiej soczewki nie posiadają.Nie ma to znaczenia na to jak będzie padało światło?Pozatym dlaczego nie jest napisane w specyfikacji,jakiej mocy są te diody ?
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

Witam
A gdzie te Ledy mają pracować i czy znasz już przyczynę uszkodzenia starych?
Pozdrawiam,
Leszek W.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Aktualnie praktycznie się odchodzi o podawania wartości mocy w powerledach bo to nic nie wnosi , co z tego że ktoś Ci powie że 3W jak to niczego nie mówi bo w stosunku do czego ma te 3W ?

Pozatym diody można zasialać różnymi prądami i wartość ta jest zmienna , didoy porównujemy parametrem lm (lumenów) przy danym prądzie np . 350lm /1A .

Co do soczewek , owszem będą różnice ale trzeba porównać kąty świecenia danych ledów - poszukaj w PDFie na stronie producenta .
elektroda.pl
HiRide
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 21:31
Lokalizacja: Tu i Tam

Post autor: HiRide »

ledy mają pracować w takiej lampie
http://allegro.pl/audi-a6-2009r-lampa-p ... 44768.html

na dole biegnie pasek z odlyśnikiem a pod nim 6 sztuk diod.Diody palę się,ponieważ mają wadę fabryczną.Po zastosowaniu nowych innych diod problem już nie występuje.Niestety nie można ustalic jakie parametry mają diody orginalnie zamontowane w lampie.Producent chyba przewidzial że ktoś bedzie chcial diody zmieniac a nie kupować calą lampe za 2 tys zl i nie umieścil na diodzie żadnych jej parametrów.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Kolego. Na diodach nigdy nie masz żadnych parametrów. Diody można zasilać różnymi prądami. Wspomniana Osram Dragon Plus działa przy 300 mA jak i przy 1A.

Podejrzewam że diody nie padają od tego że mają wadę, tylko od albo słabego chłodzenia, lub nieprawidłowe zasilanie.

Jak objawia się palenie diod, tj daj ich foto. Jesli element świecący jest brązowy, ciemny to winne będzie w 90% chłodzenie.

Temperatura barwowa tych diod oscyluje w granicach 5-6 000 K,a nie 4300, które są białe z minimalną domieszką żółtego. Znajomy ma audi z podobnymi lampami więc miałem okazję już to widzieć.

Pokaż w jaki sposób sa lutowane diody, co jest pod nimi to może się uda wyeliminowac problem.

A to czy kupisz diodę z soczewką czy bez chyba nie ma takiego znaczenia - ta lampa ma odpowiednio już ukształtowane lustro i plastiki rozpraszające więc tej soczewki nie zobaczysz tak łatwo.
ILPT
HiRide
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 21:31
Lokalizacja: Tu i Tam

Post autor: HiRide »

skaktus pisze:Kolego. Na diodach nigdy nie masz żadnych parametrów. Diody można zasilać różnymi prądami. Wspomniana Osram Dragon Plus działa przy 300 mA jak i przy 1A.

Podejrzewam że diody nie padają od tego że mają wadę, tylko od albo słabego chłodzenia, lub nieprawidłowe zasilanie.

Jak objawia się palenie diod, tj daj ich foto. Jesli element świecący jest brązowy, ciemny to winne będzie w 90% chłodzenie.

Temperatura barwowa tych diod oscyluje w granicach 5-6 000 K,a nie 4300, które są białe z minimalną domieszką żółtego. Znajomy ma audi z podobnymi lampami więc miałem okazję już to widzieć.

Pokaż w jaki sposób sa lutowane diody, co jest pod nimi to może się uda wyeliminowac problem.

A to czy kupisz diodę z soczewką czy bez chyba nie ma takiego znaczenia - ta lampa ma odpowiednio już ukształtowane lustro i plastiki rozpraszające więc tej soczewki nie zobaczysz tak łatwo.
Tak jak wspomnialem na początku,moja wiedza na temat diod led i innych półprzewodników jest niestety znikoma mimo tego że ciekawi mnie w sumie wszystko co ma związek z ledami.Bardzo cenie sobie pomoc osób,ktore znają się na rzeczy tak jak na tym forum i są chętne do udzielania rad i wskazówek.Dlatego jesli napisze coś co nie ma związku z rzeczywistościa chętnie przyjmę do wiadomości poprawną wiedze i myślenie.

Co do diod osram golden dragon-jeśli takowa działa przy 300mA i przy 1A to jaka będzie żywotność diody?
Producent wspomina o 300mA ale nic o tym jakim maxymalnym bezpiecznym prądem można ją zasilić.
Potrzebuje diody takie które będą dlugo sprawne a traktowanie diody która została zaprojektowana do działania przy prądzie +/- 300mA, prądem 1A nie wplynie pozytywnie na jej żywotność.Mam racje czy nie ?
Na forum Audi gdzie ludzie mają podobne problemy z tymi lampami,większość jest zgodna ze to wada fabryczna diod.Twierdzą tak,ponieważ od wymiany diod(u "speca") mineło ponad rok a diody dalej święcą.Fabryczne padały nawet po uplywie kilku miesięcy.Panuje też opinia że za palenie sie diod odpowiada układ który ściemnia diody w momencie kiedy kierownik wrzuca kierunkowskaz.Po jego wylaczeniu diody znowu świecą pełną mocą.Jak widać powody uszkodzenia nie są mi dobrze znane.Wiem jedynie ze sama zmiana diod pomaga i nowe sie nie palą jak na razie.
Plytka na której wlutowane są diody znajduje się jeszcze w lampie i nie mam jeszcze możliwości zrobić dokladnych zdjęć diod.To co udało mi się zrobić to efekt dwukrotnego odbicia diody w lustrze.Patrząc na lampe diod nie widać-są na jej spodzie.Nad diodą jest otwór a nad nim lustro.Mimo to diody dość dobrze widać i może uda sie coś wywnioskować. ;) Jak już będę wiedział jakie kupic diody wtedy rozbiore lampe.

Tu sa linki do zdjęć diod w lampie
http://img34.imageshack.us/img34/9459/dscf7956m.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/6578/dscf7955b.jpg

Niczego więcej nie da się sfotografowac bez wyciąganie plytki z diodami.
Doczytalem jeszcze ze diody są zasilane z przetwornicy która daje 40 V i jest zamontowana na spodzie płytki z diodami.Tak dosłownie jest napisane.(Widać chromowaną puszke w kształcie pudelka zapałek)
Ludzie sprawdzają te diody poprzez przyłożenie do końcówek przewodów + i - 12V z akumulatora.Jesli są dobre diody zapalają się.Ja tak zrobiłem - diody migają kilka razy słabym światłem i na tym sie kończy za kazdym razem kiedy przyłoże 12V.
Jesli chodzi o temperature barwy-zgadzam sie z Tobą ze ma być to wartość między 5 a 6 000 K i chciałbym ostatecznie założyć diody o takiej temperaturze.
Mam nadzieję że ostatecznie dobierzemy odpowiednie diody do tej plytki :smile:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Diody to Osram Dragon Plus. Im wyższy amperaż, tym lepsze i bardziej wydajne musi być chłodzenie, wówczas taka dioda nawet przy 1 A wytrzyma powiedzmy 30 000 godzin świecenia.

Skoro w diody idzie 40 V = 40 V : 6 = 6,66 V, co jest za dużo i 40V być nie może. Diody lecą max na 3,6 V czasem wyżej, ale nie 6,66V. Miałem lampy na diodach osrama i w diody szło 3,4 V przy 350 mA. Przy 1 A diody już mocno się grzały ale pracowały jak trzeba. Podejrzewam że pomiar jest nieprawidłowy, bo mierzony zwykłym miernikiem, a przetwornica jest impulsowa i wychodzą takie głupoty.

Moim zdaniem, wymiana diod, daje tyle że ludzie poprawiają ich montaż a tym samych chłodzenie.

Dragony jakiś czas temu widziałem na allegro. Zawsze możesz kupić jakieś Cree typu Q5, ale z montażem nie będzie już tak łatwo - dragony mają 2 piny (2 blaszki) do lutowania a Cree Q5 są na MCPCB (płyta z aluminium z nadrukowanymi ścieżkami). Zawsze możesz szukać no-name, koszt około 8 zł allegro. Zaświecą podobnie lub wręcz tak samo. Dragony jeszcze żadko można dorwać na allegro w lampach HP-507 ale w 99% wypadków piszę że dragon ale jest albo Samsung lub no-name.

Diody Osrama, no-name mają "pod sobą" "metalowy" element który odprowadza ciepło z chipa świecącego na radiator. Jeśli automat dał za dużo pasy, krzywo zamontował diody, ciepło nie ma jak "ujść" i dioda po prostu "się piecze"
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

A może użyć diody MX-3 lub MX-6
Pozdrawiam,
Leszek W.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tylko czy jest sens ? Diody no-name o całkiem dobrych parametrach przy 1 - max 2 W można dorwać za 8 zł na allegro. Aktualnie takie mam (jakieś 40 sztuk) i do lamp dziennych są idealne. Przy ok 400 - 500 mA grzeją się jak markowe a ilość światła jest porównywalna, a cena :) Można dorwać na allegro (jak ja) 6 kompletów lamp dziennych w cenie 70 zł z uszkodzonymi przetwornicami. Po wymianie dławików śmigają jak trzeba.
ODPOWIEDZ