Pytanie do praktyków: jak zmostkowanie sprężynek wpływa na poprawienie sprawności układu elektrycznego w latarce? Czy korzyść jest odczuwalna przy standardowych, nie najgorszych sprężynkach? O ile procent mniej więcej? Załóżmy, że chodzi o prąd ok. 3A.
TDK, zależy od napięcia zasilania sterownika, Vf leda itd. Przy 3A i zasilaniu z jednego 18650 jest o co walczyć. Najlepiej sprawdź sam, będziesz miał ciekawe doświadczenie
Pozostaje jeszcze problem oporu blaszek wew. włącznika.
Czasem zmostkowanie sprężyny wystarcza. Często jednak daje to niewielkie rezultaty.
Blaszki wew. włącznika wystarczy pocynować.
Pozdrawiam
DNF
A jakim prądem mierzyłeś? Być może sprężynka jest elementem nieliniowym i jako taki drwi sobie w najlepsze z prawa Ohma
Daj jej ze 2 A i zmierz spadek napięcia.
Po prostu przyłożyłem kable miernika do sprężynki. Miernik chyba powinien puścić jakiś prąd?
W kwestiach elektryczno-elektronicznych jestem lajkonikiem.
Pomiar niskich rezystancji omomierzem jest metodą wyjątkowo niedokładną. Należy mierzyć spadek napięcia na elemencie (sprężynie, włączniku czy czymkolwiek) przy znamionowym prądzie pracy.
wszystko zależy od miernika. Najlepiej było by, tak jak sugeruje Greg, zmierzyć spadek napięcia pod obciążeniem. 0,8OHM-a to bardzo dużo. A co pokazuje miernik gdy zewrzesz końcówki pomiarowe?
Miernik ma dokładność zwykle ±2-3 wartości ostatniej cyfry. Pomiar 000.8Ω oznacza w zasadzie nie wiadomo co
Jak zmierzysz spadek napięcia pod znanym obciążeniem, to uzyskasz np. wynik 0.127V, a to już bardzo dokładnie pozwoli określić rezystancję. A swoją drogą, w tym wypadku nie jest ważna sama rezystancja, tylko właśnie spadek napięcia na elemencie.