Quark Taktyczny i Turbo

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Quark Taktyczny i Turbo

Post autor: Pikom »

Po zapoznaniu się z czterema latarkami produkcji 4Sevens z serii Quark Regular pomyślałem, że warto przedstawić także zbliżone modele - wersje Taktyczną i Turbo. Dzięki uprzejmości 4sevens.pl trzymałem do testów 4 głowice (2 Turbo, 1 Regularną i 1 Taktyczną) oraz latarkę Quark 2x123 Taktyczną i specjalny włącznik. W połączeniu z moją własną 2xAA R2 Taktyczną zebrał się niezły zestawik testowy ;) Zwracam uwagę na fakt, że mając dwa body i kilka głowic przetestowałem w sumie sześć różnych produktów. To niewątpliwa zaleta firmowego (kompatybilnego tylko w ramach produktów tej firmy) systemu modułowego zastosowanego w rodzinie latarek Quark.

Obrazek

Przetestowane zostały kombinacje:
Quark 2xAA Taktyczny z diodą XP-G R5
Quark 2xAA Taktyczny z diodą XP-E R2
Quark 2xAA Regularny z diodą XP-G R5
Quark 2xAA Turbo z diodą XP-G R5
Quark 2x123 Turbo z diodą XP-G R5
Quark 2x123 Taktyczny z diodą XP-G R5

Pozwólcie, że dalej będę pisał skrótowo R2 i R5... W czasie testów używałem ogniw ICR123 od AW i Eneloopów.

Pomiary - lux/1m w trybie turbo
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R5 - 3100
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2 - 4600
Quark 2xAA Regularny z diodą R5 - 3100
Quark 2xAA Turbo z diodą R5 - 6600
Quark 2x123 Turbo z diodą R5 - 6400
Quark 2x123 Taktyczny z diodą R5 - 3600

Prąd pobierany z akumulatora w trybie maksymalnym:
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R5 - 1,8 A
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2 - 1,8 A
Quark 2xAA Regularny z diodą R5 - 1,6 A
Quark 2xAA Turbo z diodą R5 - 1,95 A
Quark 2x123 Turbo z diodą R5 - 0,47 A
Quark 2x123 Taktyczny z diodą R5 - 0,46 A

Beamshoty:
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2
Obrazek
Quark 2xAA Regularny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Taktyczny z diodą R5
Obrazek

A tu mała niespodzianka - Prism w akcji:
Obrazek Obrazek
Nakładka kątowa, z założonym szkiełkiem rozpraszającym. Efekt trzeba przyznać znakomity aczkolwiek okupiony sporym spadkiem jasności.

Odległość około 40m:
Referencyjne
Obrazek
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2
Obrazek
Quark 2xAA Regularny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Taktyczny z diodą R5
Obrazek

Odległość około 20m: słabo widać ze względu na warunki pogodowe, ale dla przykładu powinny te zdjęcia wystarczyć...
Referencyjne
Obrazek
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2
Obrazek
Quark 2xAA Regularny z diodą R5
Obrazek
Quark 2xAA Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Turbo z diodą R5
Obrazek
Quark 2x123 Taktyczny z diodą R5
Obrazek

Kilka dodatkowych zdjęć:
Quark 2xAA z nakładką Prism
Obrazek
Testowane głowice
Obrazek
Nakładka kątowa
Obrazek
Włączniki taktyczne - po prawej standardowy, po lewej opcjonalny
Obrazek

Pierwsze wrażenie:
Bardzo przyzwoity sprzęt. Prosta forma, wyważone i dobrze dobrane tryby, bardzo wygodna obsługa podstawowa. Niezbyt wdzięczna obsługa programowania. Dotyczy to zarówno wersji Taktycznej jak i Turbo. Rozkład światła w wersji Taktycznej świetny do latarek EDC. Skupienie w wersji Turbo mocniejsze, ale nie czyni z tych latarek throwerów...

Budowa:
Podobanie jak cała seria testowanych wcześniej Quarków w wersji regularnej także i teraz testowane latarki i moduły wymienne szczycić się mogą bardzo dobrą jakością wykonania. Także pomysł konstrukcyjny bez zarzutu. Modularność wewnątrz marki działa świetnie.

Uwagi użytkowe:
Jak widać na zdjęciach dioda XP-E R2 jest nieco bardziej skupiona w reflektorze - stąd zapewne między innymi wyższe wartości luksów na 1 metr. Także zasięg, a raczej "odcięcie" plamy promienia głównego w większej odległości jest lepsze w latarce z diodą XP-E R2. W przypadku typowych zastosowań EDC, w latarkach z diodą XP-G R5, nie powinno to być wadą, przez niektórych szerszy promień główny może być nawet uznawany za zaletę. Skupienie w przypadku głowicy Turbo jest znacznie silniejsze. Okupione jest to jednak widocznym zwężeniem spilla (promienia bocznego) co w przypadku zastosowań codziennych nie jest taką znowu wielką zaletą…

Włącznik zastosowany w wersji taktycznej jest dużo wygodniejszy niż w wersji regularnej. Zarówno wygoda włączania jak i funkcja "momentary" (czyli chwilowe włączenie światła bez "kliknięcia" i włączenia latarki na stałe) znacznie poprawiają komfort użytkowania latarki. Poziom oporu stawianego przez włącznik i siła potrzebna do kliknięcia są dobrane dosyć sprytnie - łatwo sygnalizować światłem bez włączenia latarki a jednocześnie nie spoci się człowiek wciskając włącznik aż do kliku włączającego. Do testów otrzymałem także włącznik specjalny (opcjonalny) - pracuje jak włącznik "taktyczny" ale oferuje funkcję "świeczki". Po pierwsze gumka włącznika schowana jest w kołnierzu (z wygodnymi szczelinami i dziurami na linkę) a po drugie włącznik jest szerszy od standardowego - to stabilizuje latarkę stojącą "na ogonku". Dobry pomysł i dobre wykonanie. Traci się jednak wygodę klikania - przy schowanej gumce włącznika nie jest to to samo co w standardowym włączniku taktycznym.

Sposób sterowania trybami - konieczność ustalenia dwóch trybów bez możliwości szybkiego przestawiania włącznikiem jest mniej wygodna niż w wersji regularnej. Aby zaprogramować latarkę musimy zaprogramować dwa używane tryby wcześniej przez odpowiednie poluzowanie głowicy, przejście przez proces programowania i zapamiętania. Potem samo klikanie włącznikiem nie zmienia trybów. Ma to sens w wersji taktycznej o tyle, że nie przeprogramujemy przypadkowo czy niespodziewanie latarki w terenie. Jednak dostęp do nietypowych trybów jest utrudniony.

Podsumowując:
Cała seria laterek Quark robi na mnie bardzo dobre wrażenie, zarówno pod względem wykonania jak i użyteczności (w klasie EDC) testowanego sprzętu. Abstrahując od niezbyt niskich cen muszę powiedzieć, że taka latarka powinna znaleźć się w każdym domu. W porównaniu do testowanych wcześniej latarek serii regularnej, wyposażonych w dodatku w diodę starszej generacji, światełka te oferują tylko troszkę więcej - między innymi wygodniejszą obsługę włącznika i nieco bardziej dopasowany (moim skromnym zdaniem) do zadań EDC rozkład promienia. Dla mnie osobiście idealnym połączeniem byłoby: standardowe body, głowica Regularna z diodą XP-G R5 oraz włącznik Taktyczny. Dzięki takiemu połączeniu zyskalibyśmy wygodę obsługi włącznika, wygodę zmiany trybów i nieco szerszy spot... Dokładając nakładkę kątową Prism, która w zestawie ma między innymi opaskę na głowę umożliwiającą łatwe użycie Quarka jako czołówki, uzyskujemy całkiem wszechstronny zestaw do codziennego zastosowania.

Dodatek specjalny:
Do porównania z posiadaną przeze mnie latarką Quark 2xAA z diodą R2 w wersji taktycznej dostałem podobną 2xAA z diodą R2 ale w wersji regularnej.

Pomiary - lux/1m w trybie maksymalnym
Quark 2xAA Regularny z diodą R2 - 5000
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2 - 4600

Ale tu warto zauważyć, że takie wyniki pomiarów są przy użyciu świeżo załadowanych Eneloopów. Przy nieco sfatygowanych ogniwach alkalicznych Duracell (pomiar = 1,41V) pomiary wyglądają tak:

Quark 2xAA regularny z diodą R2 - 3600
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2 - 3600

Prąd pobierany z akumulatora w trybie maksymalnym:
Quark 2xAA regularny z diodą R2 - 2,2 A
Quark 2xAA Taktyczny z diodą R2 - 1,8 A

I zdjęcia rodzinne ;)
Po lewej wersja Regularna, po prawej Taktyczna
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 17 lut 2010, 07:03 przez Pikom, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wszystko podane jak na tacy :mrgreen:
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

He he... masz dobre oko ;)

A na końcu pojawił się mały dodatek...
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

A mi to wyglada na recenzje sponsorowaną.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Darek pisze:A mi to wyglada na recenzje sponsorowaną.
Na jakiej podstawie tak sądzisz kolego?

Jeśli recenzja byłaby sponsorowana a ja bym tego nie podał publicznie do wiadomości, to byłbym nieuczciwy wobec wszystkich innych użytkowników naszego forum. Masz jakieś podstawy by zarzucać mi nieuczciwość i oszukiwanie kolegów? Czy to tylko tak sobie, pleciesz co ślina na język przynosi?
Pozdr.
Pikom
ixjakub
Posty: 131
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 23:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: ixjakub »

Darek pisze:A mi to wyglada na recenzje sponsorowaną.
To, że udostępnili latarki do testów, nie znaczy, że zaraz recka sponsorowana. Idź Darek spać. Ale najpierw zjedz platzky!
Awatar użytkownika
yano
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 08 sty 2008, 22:06
Lokalizacja: LJA :-)

Post autor: yano »

Pikom, świetna recka ;) Sam mam Quark'a 123 Q3 5A + nasadkę pryzmatyczną - i na razie nie zamierzam kupować żadnej czołówki, bo do moich zastosowań domowych w zupełności mi to wystarcza.
Co do użyczenia latarek przez dystrybutora do recenzji - dla mnie czymś normalnym, a wręcz wskazanym jest użyczanie przez dilerów obecnych na forum latarek do recenzji. W końcu forum jest dla miłośników światełek, a jeżeli spodoba mi się jakaś latarka, to chętnie zapoznam się z jak największą liczbą opinii o niej, żeby nie kupować niejako "w ciemno", a potem wystawiać do sprzedaży, kiedy w rękach okaże się, że "to nie to".
pozdrawiam
dziękuję
i do widzenia
yano
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 249
Rejestracja: środa 17 cze 2009, 16:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darek »

Witam
Nie chodzi mi o to ze dystrybutorzy udostepniają latarki do recenzji czy nie.Chodzi o to że jak dla mnie to za duzo plusów a co z minusami.No, byc może ich nie ma.Jesli kolege uraziłem to przepraszam.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Rozumiem, czyli faktycznie wątpliwości budzi tylko i wyłącznie moją uczciwość. Tak, takim stwierdzeniem kolega mnie uraził. Prawdę mówiąc poczułem się jakby mi kto w pysk napluł.

Ale postaram się nieco wyjaśnić - zarówno w pierwszej jak i w drugiej części recenzji latarek Quark wyraźnie piszę o minusach - można by wspomnieć choćby o krytyce cen (wszystkie wersje), o niezadowoleniu z włącznika w wersji regularnej i o krytyce sterowania trybami w wersji taktycznej i turbo. Wyraźnie tez pisałem o stosunkowo krótkim zasięgu świecenia i o ścisłym przeznaczeniu do roli EDC także wersji (wbrew nazwie) taktycznej. Pisałem o lekkim bezsensie stosowania głowic turbo gdzie nie zyskuje się zasięgu throwera a traci EDC-owy rozkład promienia. W podsumowaniu podałem też wyraźnie, że zadowolony w pełni byłbym tylko ze "składaka" z trzech różnych modeli.

Więc jeśli jakiś producent lub dystrybutor miałby "sponsorować" (czytaj - płacić mi za reckę) tekst przy takim nagromadzeniu krytycznych ocen to byłby skończonym idiotą lub samobójcą. A ja nic nie mogę i nie chcę poradzić na fakt, że wskazane niedociągnięcia są drobne (poza ceną niestety...) i nie przeszkadzają w osiągnięciu sporej satysfakcji z posiadania tych świetnych i bardzo fajnych w użytkowaniu latarek.

Tak, ten sprzęt mi się podoba, świetnie działa, jest dobrze skonstruowany i przemyślany. Potwierdzę to zarówno ja jak i zapewne inni użytkownicy. I nie będę tego ukrywał tylko dla tego, by dać komuś satysfakcję z czepiania się dobrego sprzętu. Projekt, jakość wykonania, satysfakcja użytkownika i ogólny funfactor tych latarek upoważniają mnie do napisania dość pochlebnej opinii.

A co do "sponsorowania" - to sam sobie kupiłem wybrany model ze Stanów (a więc nie od dystrybutora który udostępniał latarki do testów) za własne pieniądze i nikt mi za pisanie recenzji nie płacił i nie płaci. Drugą latarkę 2xAA R2 (porównanie w dopisku) pożyczałem też od jednego z kolegów z naszego forum - czy "sponsorujący" reckę dystrybutor nie mógłby mi podesłać wszystkich możliwych modeli gdyby chciał mieć tekst na zamówienie? Uprzejmie sobie wypraszam takie oskarżenia bez uzasadnienia, tylko na podstawie "zbyt dobrej opinii o sprzęcie" pisane.

A jakbyś chciał sam siebie "zasponsorować" i kupić porządną latarkę za bardzo dobrą cenę, to polecam poczytać ten wątek: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2668
Pozdr.
Pikom
bonio2
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 05 maja 2009, 15:59
Lokalizacja: Przeworsk

Post autor: bonio2 »

Pikom, zawsze Twoje recki czytam z ogromnym zainteresowaniem, bo oprócz opisu jest również dużo porównań.
Darek, uważasz, że latarka na którą producent udziela dziesięcioletniej gwarancji będzie miała więcej minusów niż plusów? :mrgreen: Jeśli bym np oceniał Romisena bądź UltraFire to zgodzę się, że minusów, byłoby zdecydowanie więcej, bo na dwie zakupione przeze mnie latarki UltraFire obydwie dziwnie mrugały i należało je "poprawić' po producencie.
Dlatego też uważam, że Pikom, odwalił kawał dobrej roboty i latarki ocenił rzetelnie.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Dzięki za dobre słowo ale dajmy tej sprawie spokój. Było, minęło.
Pozdr.
Pikom
ODPOWIEDZ